W stronę zmian na lepsze- o działalności Fundacji Barka

fundacja Barka

Depresja, nerwice, psychozy, uzależnienia od alkoholu i narkotyków- z takimi problemami przyszyło się mierzyć wielu Polakom, którzy wyjechali do UK w poszukiwaniu lepszego życia. Fundacja ,,Barka” jest jedną z największych organizacji pozarządowych, która pomaga Polakom wyjść z nędzy i zmienić swoje życie na lepsze.

O działalności Fundacji

Barka, swoją działalność rozpoczęła w Polsce już końcem lat 80-tych, a dokładniej w 1989 roku. Od początku jej głównym celem było niesienie pomocy osobom wyizolowanym społecznie i zmagającym się z różnego rodzaju trudnościami. Poprzez rozwijanie szkół przyuczenia zawodowego dla bezrobotnych, propagowanie przedsiębiorczości społecznej, tworzenie programów dostępnego budownictwa czy formowanie samoutrzymujących się wspólnot w ubogich polskich wsiach Barka od lat tworzy warunki do rozwoju i odbudowy własnego życia przez osoby zmarginalizowane społecznie. Na przestrzeni lat Barka rozwinęła swoją działalność na inne kraje. Od 2007 roku Barka działa w Londynie. Jej działalność tam to odpowiedź na szerzące się zjawisko bezdomności wśród imigrantów zasiedlających Wyspę. Obecnie Barka UK działa w czternastu dzielnicach Londynu: Hammersmith, Fulham, City, Tower Hamlets, Barnet, Lambeth, Southwark, Brent, Hounslow, Ealing, Chealse, Kensington, Slough, Reading, współpracuje z władzami lokalnymi, organizacjami społeczeństwa obywatelskiego, lokalnymi radami gmin, rządu centralnego, konsulatów Europy Wschodniej, Środkowej i Izby Lordów, Komitetu Regionów i Parlamentu Europejskiego. Barka zaangażowana jest również w kilka projektów unijnych.

Sytuacja Polaków w UK

Sytuacja Polaków w Wielkiej Brytanii nie jest łatwa. Agata Smoleń z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prowadziła badania na temat Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, które obrazują negatywny wpływ emigracji na ciało i umysł naszych rodaków. W badaniu uczestniczyło 141 mężczyzn i 145 kobiet , którzy co najmniej rok pracowali na terenie UK, 60% z nich to osoby w przedziale wiekowym 26-35 lat

Z badań wynika że:

  • 70% z nich cierpi na częste bóle głowy i przemęczenie
  • 50% ma poważne problemy z koncentracją
  • 70% kobiet i 47% mężczyzn dotyka problem obniżenia i wahania nastroju
  • 40% skarży się na stres
  • 60% na przygnębienie

Dla wielu z nich po utracie pracy ulica stała się domem. Liczba bezdomnych stale przybywa. Imigranci żyją w tragicznych warunkach. Szukają wszelkich sposobów  na przetrwanie. Śpią w namiotach, szałasach, altanach. Smażą szczury i piją skradzione ze szpitali nierozcieńczone płyny do dezynfekcji rąk. Im właśnie z pomocą spieszą przedstawiciele Barki. Pomagają w znalezieniu pracy albo powrocie do rodzin do kraju. Zadanie to jest o tyle trudne, że wielu z nich nie wierzy w poprawę swojego bytu po powrocie do kraju. Nie chcą wracać jako przegrani. Uważają, że warunki, które mają tu i teraz na obczyźnie i tak są lepsze od tych, które mogą ich spotkać w ojczyźnie.

Uzależnienia

Szerzące się ubóstwo stało się podatnym gruntem do rozwoju uzależnień. Jednym z największych problemów wśród osób bezdomnych z Europy Wschodniej jest alkoholizm. Wielu z nich zamiast szukać pracy nałogowo pije. Wielu, w akcie desperacji zatrudnia się w pubach lub barach przy wyładowaniu towaru, swoje wynagrodzenie otrzymując w postaci alkoholu. Inni uzależnieni są od narkotyków, cierpią na choroby zdrowia fizycznego i psychicznego. Większość z nich słabo zna język angielski przez co znacznie trudniej jest im odnaleźć się w nowych warunkach i otoczeniu. Dodatkowo osoby takie zazwyczaj nie mogą liczyć na pomoc Państwa, gdyż aby móc umieścić ich w schroniskach musieliby udowodnić, że przepracowali co najmniej rok.

Problem ubóstwa imigrantów to jednak nie tylko  specyfika Wielkiej Brytanii. Od kiedy Barka rozpoczęła swoją działalność w Londynie kilka dużych metropolii europejskich głosiło się do Barki o pomoc. Dziś powoływane są centra w Sztokholmie, Hadze, Berlinie, Bremen i Utrechcie. Dziś Barka wyrasta na instytucję, która odgrywa ważna rolę na polu ”pracy socjalnej” w Europie.

9 sierpnia bieżącego roku odbędzie się koncert charytatywny na siódme urodziny BARKI w White House, Ealing w Londynie. Wszystkich zainteresownanych wspomożeniem bezpłatnej lini telefonicznej (Free Telephone Helpline), której używają osoby w potrzebie, zapraszamy do udziału w tym uroczystym dniu i odwiedzenia strony www Fundacji - http://www.barkauk.org/barka-uk-events/.

Additional uncaught exception thrown while handling exception.

Original

PDOException: SQLSTATE[42000]: Syntax error or access violation: 1142 UPDATE command denied to user 'edulider_baza'@'10.0.78.126' for table 'node_counter': UPDATE {node_counter} SET daycount=daycount + 1, totalcount=totalcount + 1, timestamp=:db_update_placeholder_0 WHERE ( (nid = :db_condition_placeholder_0) ); Array ( [:db_update_placeholder_0] => 1511568494 [:db_condition_placeholder_0] => 749 ) in statistics_exit() (line 73 of /home/edulider/www/modules/statistics/statistics.module).

Additional

PDOException: SQLSTATE[42000]: Syntax error or access violation: 1142 INSERT command denied to user 'edulider_baza'@'10.0.78.126' for table 'watchdog': INSERT INTO {watchdog} (uid, type, message, variables, severity, link, location, referer, hostname, timestamp) VALUES (:db_insert_placeholder_0, :db_insert_placeholder_1, :db_insert_placeholder_2, :db_insert_placeholder_3, :db_insert_placeholder_4, :db_insert_placeholder_5, :db_insert_placeholder_6, :db_insert_placeholder_7, :db_insert_placeholder_8, :db_insert_placeholder_9); Array ( [:db_insert_placeholder_0] => 0 [:db_insert_placeholder_1] => php [:db_insert_placeholder_2] => %type: !message in %function (line %line of %file). [:db_insert_placeholder_3] => a:6:{s:5:"%type";s:12:"PDOException";s:8:"!message";s:432:"SQLSTATE[42000]: Syntax error or access violation: 1142 UPDATE command denied to user 'edulider_baza'@'10.0.78.126' for table 'node_counter': UPDATE {node_counter} SET daycount=daycount + 1, totalcount=totalcount + 1, timestamp=:db_update_placeholder_0 WHERE ( (nid = :db_condition_placeholder_0) ); Array ( [:db_update_placeholder_0] => 1511568494 [:db_condition_placeholder_0] => 749 ) ";s:9:"%function";s:17:"statistics_exit()";s:5:"%file";s:55:"/home/edulider/www/modules/statistics/statistics.module";s:5:"%line";i:73;s:14:"severity_level";i:3;} [:db_insert_placeholder_4] => 3 [:db_insert_placeholder_5] => [:db_insert_placeholder_6] => http://edulider.pl/rozwoj/w-strone-zmian-na-lepsze-o-dzialalnosci-fundacji-barka [:db_insert_placeholder_7] => [:db_insert_placeholder_8] => 54.80.227.189 [:db_insert_placeholder_9] => 1511568494 ) in dblog_watchdog() (line 154 of /home/edulider/www/modules/dblog/dblog.module).