Społeczeństwo informacyjne - praca, kariera, wyzwania i zagrożenia. [Raport Specjalny]

 

  1. Czy zastanawiałeś się kiedyś jak długo czasu spędzasz w Internecie?społeczeństwo informacyjne

  2. Czy zmiana kariery lub wypalenie zawodowe są Ci znane?

  3. Co odczuwasz na myśl o swoim życiu zawodowym za 5 do 10 lat?

Redakcja Edulider.pl wspólnie z Laboratorium Społeczno Ekonomicznym postanowiła zbadać opinie internautów na te i wiele innych nurtujących zagadnień. Żyjemy w czasach, w których zmiany zachodzą tak szybko, że często ledwo je zauważamy. Nasze życie obfituje w nowe informacje, sposoby nauki i pracy oraz nowoczesne metody komunikacji. Jak radzimy sobie z wszechobecną zmianą i budowaniem kariery w społeczeństwie informacyjnym? Co uważamy za największe wyzwania współczesnego życia zawodowego?

Poznaj szczegółowe odpowiedzi naszych ankietowanych i pobierz DARMOWY RAPORT SPECJALNY:

Treść raportu: 

 


W specjalnie przygotowanym raporcie z badania znajdziesz informacje o tym:

❏ jakim wyzwaniom musimy stawiać czoła?
❏ ile czasu spędzamy w Internecie (w pracy i poza pracą)?
❏ jakie umiejętności uważamy za najważniejsze w XXI wieku?
❏ czy kształcimy się poza pracą i jak często zmieniamy pracę?
❏ jak oceniamy nasze życie zawodowe i karierę i czego obawiamy się w przyszłości?

W badaniu ankietowym wzięło udział 982 kobiet i mężczyzn w różnym wieku na przełomie marca i kwietnia bieżącego roku. Na pytania odpowiedziały osoby uczące się, studiujące oraz pracujący i aktualnie bezrobotni.

 

Ankietowani udzielili odpowiedzi na pytania w następujących obszarach tematycznych:

 

 

1. Trendy, wyzwania i zagrożenia w społeczeństwie informacji

kariera, praca, INTERNET

Szybkie zmiany społeczno gospodarcze, globalizacja i wszechobecność Internetu - brzmi znajomo? Zapewne dla większości z nas tak. Ale ilu z nas uważa, że coraz trudniej zachować nam balans między pracą i życiem osobistym, budować relacje twarzą w twarz i radzić sobie z przeciążaniem informacjami?

* Terminu przeciążenie informacją po raz pierwszy użył futurolog Alvin Toffler w książce „Szok przyszłości” wydanej w 1970 roku.

 

 

 

 

2. Przydatne umiejętności, poza wykształceniem kierunkowym, we współczesnym świecie

praca z informacja

Rozwój nowych nowoczesnych technologii i umiędzynarodowienie miejsc pracy sprawia, że musimy być konkurencyjni na rynku pracy. Czy znajomość języków obcych i sprawna obsługa technologii informacyjno komunikacyjnych wystarczy?. W społeczeństwie szybkich zmian musimy dostosowywać się do nowych wymagań i rozwijać nowe umiejętności cały czas! A czy szybkie czytanie, tak bardzo w ostatnich czasach promowane, lub multitasking (praca nad kilkoma projektami w tym samym czasie) są dla nas ważne i potrzebne?

 

 

 

stres wypalenie zawodowe

3. Kariera i praca, zmiany rodzaju wykonywanej działalności i nabywanie nowych kwalifikacji

 

Dla niektórych z nas praca to źródło satysfakcji i różnych korzyści pod postacią wynagrodzenia i możliwości rozwoju. Niestesty dla wielu z naszych ankietowanych samo znalezienie pracy przysparza kłopotów, a co dopiero osiagnięcie stabilności finansowej. Zmiana kariery również do łatwych nie należy. Prezentujemy też bardzo różne podejście i opinie dotyczące tego czy powinniśmy się uczyć i dokształcać w szybko zmieniającej się rzeczywistości.

 

4. Nowoczesne życie w stresie, wypalenie zawodowe (burnout) i uzależnienie od Internetu

Nie jest łatwo sprostać rosnącym wymaganiom współczesnego życia zawodowego w społeczeństwie informacyjnym. Przeciążenie informacjami i długotrwały stres oraz wypalenie zawodowe to jedne z niekorzystnych zjawisk z którymi się spotykamy. Kto z nas już doświadczył albo musi radzić sobie z tymi zagrożeniami? Technologie komunikacyjne wpływają na miejsce i sposób pracy, podłączając nas do sieci przez długie godziny, a ile czasu to jest naprawdę długo?. Do naszej encyklopedii uzależnień powoli wkrada się uzależnienie od komputera i Internetu. Na ile jesteśmy tego świadomi?

 

 

 

 

5. Przyszłość zdaniem ankietowanych...

spoleczenstwo informacyjne przyszlosc

 

 

 

...jawi się w pozytywnych kolorach dla tych, którzy postrzegają swoje życie zawodowe w kategoriach nadziei, odczuwając ciekawość i entuzjazm w związku ze zmianami i rozwojem własnej kariery w następnych 5 do 10 lat. Aczkolwiek wielu z nas spogląda na przyszłość z lekkim niepokojem, a nawet ze strachem i brakiem motywacji uzasadniając swoje odczucia następująco ...

 

 

 

"Szybkie zmiany - czy nadążę?"

 

"Myślę , że brakuje mi przygotowania jakie maja młode osoby , czuję , że nie nadążam za zmianami"

 

"Galopujący postęp technologiczny, rozwój nauki powoduje obawy czy nadal bede w stanie za tym nadążyć"

 

"Obawiam się, że nie uda mi się znaleźć pracy w wyuczonym zawodzie i będę musiała wykonywać pracę, która nie do końca spełnia moje oczekiwania i zainteresowania" ...

 


Społeczeństwo informacyjne to przede wszystkim rzeczywistość nowych technologii, które przyśpieszają zmiany na gruncie społecznym, politycznym oraz ekonomicznym. Dzięki internetowi i telefoni komórkowej definicja pracy zmienia się, a pracowanie z Macdonalda czy kafejki może być łatwe i przystępne dla wielu zawodów. Kiedyś trudno było by wyrwać się z zamkniętych murów biura i pracować elastycznie, dziś coraz częściej pracujemy i szkolimy się online. Stare zawody wymierają dając początek nowym umiejętnościom.

Zmiany te, choć niosą ze sobią wiele dobrego, powodują także, że zaczynamy czuć się obco wśród nowych technologii, zdajemy sobie sprawę z nowych zagrożeń Internetu. Brakuje nam sił, żeby nadążać za zmianą, czujemy się przytłoczeni informacją, a Internet, do którego podłączamy się po kilka i kilkanaście godzin na dobę staje się nam bliższy niż rodzina i przyjaciele w świecie fizycznym. Ciągłemu wpatrywaniu się w ekran najnowszych urządzeń mobilnych towarzyszy strach przed wypadnięciem z obiegu i chęć bycia cały czas na bieżąco z nowościami w cyfrowej rzeczywistości. Zaczynamy czuć się samotni i wyizolowani, nieustannie zadająć sobie pytanie czy wiemy i umiemy wystarczająco dużo, żeby konkurować na globalnym rynku pracy. Poszukujemy stabilizacji, stałej pracy, stałego dochodu. Pytanie tylko, czy stabilizacja istnieje w społeczeństwie informacyjnym, w którym jedyną pewną rzeczą jest zmiana?

Szybki rozwój technologii w społeczeństwie informacyjnym we wszystkich branżach i dziedzinach sprawia, że ich wpływ, a wszczególności Internetu na życie człowieka jest wszechstronny. Jednak mimo to, że korzystanie z nowoczesnych technologii w cyfrowym społeczeństwie niesie ze sobą wiele korzyści, to warto pamiętać, że również rodzi zagrożenia

 

A co Ty uważasz na powyższe tematy? Zainteresowany tym co myślą badani?

Poznaj szczegółowe wyniki badania i pobierz darmowy raport, kliknij przycisk poniżej aby pobrać.

pobierz raport