Jesteś FOMO?

potrzeba bycia cały czas na bieżąco

Co kilka minut logujesz się na skrzynkę mailową w poszukiwaniu nowych wiadomości? Kilkanaście razy dziennie sprawdzasz konto na serwisach społecznościowych, bo boisz się, że kiedy jesteś wylogowany coś Cię omija? Uważaj, możesz być FOMO.

Co to jest FOMO?

Fear of missing out (w skrócie FOMO) to choroba cywilizacyjna XXI wieku, którą definiuje się jako strach przed wypadnięciem z obiegu, potrzeba bycia cały czas na bieżąco. Dotyczy to zarówno sfery zawodowej jak i prywatnej. Osoby z FOMO mają problemy z koncentracją, obsesyjnie sprawdzają wiadomości mailowe, powiadomienia na profilach społecznościowych, chcą uczestniczyć w każdym spotkaniu i każdej wydarzeniu z obawy, że może się w ich trakcie wydarzyć coś ważnego, czego nie będą świadkiem. Boją się, że inni mają więcej znajomych, robią więcej ciekawych rzeczy i mają lepsze i bardziej kolorowe życie. Objawy FOMO to:

Badania nad FOMO

Doktor Andrew K.Przybylski, oksfordzki socjolog był jednym z pierwszych naukowców, którzy opisali FOMO. Inspiracją do przeprowadzenia badań stał się dla niego tekst opublikowany na łamach New York Timesa w 2011 roku, którego autorka opisywała jak próbowała spędzić popołudnie ze znajomymi, którzy przez cały czas oznaczali się na Facebooku, tweetowali i wrzucali zdjęcia na Istagramie. Prace Przybylskiego i jego współpracowników zaowocowały przygotowaniem 32 pytań, z pomocą których zbadano 672 mężczyzn  i 341 kobiet, głównie na terenie USA i Indii. Po przeprowadzeniu badania Przybylski i jego współpracownicy zawęzili liczbę pytań do 10 i rozpoczęli szerzenie przygotowanego przez siebie testu wśród internautów z całego świata. W ten sposób przeprowadzili badania nad syndromem uzależnienia od cyfrowych bodźców wśród ponad 2 tys. Brytyjczyków. Choć wyniki nie były jednoznaczne to jedno jest pewne: skala zjawiska ciągle ulega zwiększeniu. Badania pokazują, że na FOMO cierpi 40% Brytyjczyków, a w szczególności narażeni są na niego młodzi mężczyźni.

 

Czy wiesz, że: (wybrane wyniki badań przeprowadzonych przez MyLife.com)

 

  • 51% osób loguje się/odwiedza portale społecznościowe częściej niż jeszcze dwa lata temu

  • 27% osób sprawdza konta na portalach społecznościowych jako pierwszą rzecz, którą robi po przebudzeniu

  • 35% osób spędza 31+ minut na stronach social media i czytając  odpowiedzi na osobiste maile

  • 56% obawia się przegapienia jakiegoś wydarzenia, newsa, ważnej aktualizacji statusu jeśli nie dopilnują tego na social media

  • 58% żałuje, że nie ma rozwiązania, które pomogłoby im wykorzystać, monitorować i chronić wszystkie swoje profile na portalach społecznościowych i wiadomości mailowe jednocześnie

 

Wszystkiemu winna technologia?

W 24-godzinnym trybie napływu nowych informacji jest  silna presja, by być cały czas czujnym, zwłaszcza, że wiele osób żyje w przeświadczeniu, że łatwo można przegapić swoje przysłowiowe ,,pięć minut”. Nowoczesne mobilne technologie dzięki którym zawsze i wszędzie można mieć dostęp do skrzynki mailowej oraz portali społecznościowych idealnie odpowiadają na potrzeby społeczeństwa całodobowego, ale jednocześnie sprawiają, że ludzie coraz więcej czasu spędzają w sieci kosztem relacji twarzą w twarz, co z kolei może prowadzić do izolacji społecznej. Możliwość ustawienia powiadomień o nowej treści ze skrzynki mailowej czy portali społecznościowych prosto na urządzenia mobilne sprawia, że częstotliwość korzystania z tych urządzeń zwiększa się. Coraz głośniej mówi się o tym, że ludzie zabierają swoje telefony wszędzie- do łazienki, kościoła, na randkę. Wielu ludzi zapomina już w jaki sposób wcześniej budowano relacje. I m.in. przez to FOMO staje się zjawiskiem niebezpiecznym. Lęk przed wypadnięciem z obiegu powoduje bowiem, że dana osoba zamyka się na to co jest piękne i wartościowe w jej realnym życiu i buduje swoją wartość poprzez doświadczenia wirtualne.

 

Jak walczyć z FOMO

Niektórzy wierzą, że inni lepiej potrafią odnaleźć się w swoim życiu przez co ich poczucie własnej wartości spada. Zwłaszcza wtedy, gdy ilość postów na Facebooku czy polubień decyduje o sensie ich życia. Szeroko mówi się także o negatywnym wpływie FOMO na szybkość wykonywania zadań. W cyfrowym świecie wiele ludzi niby pracuje, ale cały czas zagląda na portale społecznościowe, sprawdza skrzynkę mailową, ogląda filmiki i w końcu zadanie pozostaje niewykonane. Co więc zrobić, by pokonać FOMO?:

1. Zrozum, że FOMO opiera się na kłamstwie. Skutecznym sposobem walki z FOMO jest uświadomienie sobie, że to wspaniałe życie, za którym tęsknisz w rzeczywistości nie istnieje. Nasze media, szczególnie te społecznościowe prezentują tylko chwilowe wzloty ludzi na tle codziennych aktywności. Ocenianie rzeczywistych doświadczeń poprzez pryzmat obrazów ukazujących się na ekranie jest jak nawigowanie przy pomocy lornetki, która pokazuje tylko górskie szczyty. Kiedy czujesz, że FOMO nadchodzi pomyśl, że praktycznie każdy obraz, który możesz zobaczyć na swoim ekranie może wprowadzić Cię w błąd. Ludzkie doświadczenia przedstawiane przez media nie są całą prawdą, a często wręcz kłamstwem. FOMO próbuje przekonać nas, że migawki z życia innych obrazują sposób w jaki Ci ludzie czują się cały czas co jest nieprawdą.

2. Powtórz: ,,to ok, że zostaję w domu".

To nie jest możliwe, by być wszędzie naraz, zresztą to byłoby bardzo męczące. Istnieją rzeczy ważniejsze niż to, że byłeś na jakimś evencie tej nocy i powiadomienie o tym na Istagramie. Przykładowo możesz zrobić coś co od dawna miałeś na myśli zrobić, wcześniej położyć się spać, by rano czuć się wypoczętym, posprzątać, zrobić pranie, porozmawiać z rodziną, poczytać dobrą książkę.

3. Zatrzymaj się i doceń to co masz

Powrót do tego co jest tu i teraz sprawia, że możesz poczuć się szczęśliwym. Nie pozwól, by FOMO, wciągnęło Cię w świat fantazji, która nigdy nie stanie się rzeczywistością. Powiedz sobie stop. Zamiast rozpaczliwie szukać tego co nieuchwytne ciesz się z małych rzeczy. Weź głęboki oddech. Poczujesz się o wiele lepiej, gdy otworzysz swoje serce i umysł na nowe doznania niż gdy będziesz kurczowo trzymać się realizacji spełnienia swoich fantazji. Lepiej jest mieć chwile wytchnienia, zastanowić się nad swoim życiem i pracować na swoje cele.

Osoby z FOMO próbują odnaleźć się w świecie, w którym czas biegnie coraz szybciej i szybciej i gdzie nie ma czasu na zatrzymanie, refleksję. Ludzie uciekają w świat Internetu, bo tam mogą poczuć się ważni i docenieni. Chcą być wszędzie. Mając 24 godziny na dobę możliwość podglądania życia innych motywują się do tego by  stawać się coraz lepszymi i by robić więcej. W chwilach gdy pojawia się FOMO warto posłuchać swojego wewnętrznego głosu, który mówi żeby odpocząć, zatrzymać się. A to dlatego, że jeśli chociaż raz spróbujesz to nie uwierzysz co tracisz.

Na podstawie: Mashable.com | Huffingtonpost.com | Gazetaprawna.pl | Natemat.pl