25 sztuczek które sprawią, że dzień będzie miał 25 godzin

jak znaleźć więcej czasu

A gdyby tak można było rozszerzyć czas i zyskać dodatkową godzinę lub dwie w ciągu swojego dnia? Poznaj poniżej opisane metody i wykorzystaj je do „zaczarowania” zegara, tworząc złudzenie większej ilości czasu.

W książce „Duży, Mały poradnik życia” , H. Jackson Brown napisał:

„Nigdy nie mów, że masz za mało czasu. Masz dokładnie tę samą liczbę godzin dziennie, ile mieli Hellen Keller, Louis Pasteur, Michał Anioł, Matka Teresa, Leonardo da Vinci, Thomas Jefferson, i Albert Einstein.”

Na przestrzeni wieków wielu ludzi odkryło już sposób na „rozszerzenie” czasu. Nie jest to żaden sekret. Każdy z nich zwyczajnie był w stanie nauczyć się małych rzeczy, które pozwalały na większe skupienie oraz zwiększenie wydajności. A więc jak znaleźć więcej czasu?

Pozornie proste wskazówki, jeśli zostaną mądrze wykorzystane, mogą dać ci tyle samo co im - czyli pomogą usunąć z twojego pola widzenia rozpraszające cię sprawy, przez co będziesz pracować szybciej i sprawniej. Sprawdź i zobacz jak to działa.
 

1.Wyłącz telefon.

Nie musisz wyłączać telefonu na cały dzień, ale powinieneś mieć przynajmniej kilka chwil, kiedy nie odbierasz rozmów, nie odpisujesz na wiadomości, ani tym bardziej nie bawisz się aplikacjami na swoim smartfonie. Maksymalnie skoncentruj się na ważnych zadaniach. Pozwoli to na zrealizowanie większej ilości zadań w krótszym czasie.

2. Wstawaj wcześniej.

Dużo czasu zyskasz, gdy obudzisz się choć trochę wcześniej. Ćwiczenia fizyczne, hobby, czytanie - możesz to zrobić rano, by później, w ciągu dnia mieć czas na inne aktywności. Dla wielu ludzi ta pora jest odpowiednia, gdyż nie ma wtedy zbyt wielu „rozpraszaczy”.

3. Odwołaj spotkanie.

Pomyśl o ostatnich 4-5 spotkaniach, na które poszedłeś. Jak wiele z nich było naprawdę ważnych? Na jak wielu musiałeś być obecny? Oczywiście zależy to od wykonywanego zawodu, ale czasami możesz wykręcić się od spotkania lub po prostu je odwołać, a ten sam rezultat osiągnąć wysyłając wiadomość drogą mailową. Na każdym odwołanym spotkaniu zyskujesz dodatkowe 30-60 minut dla siebie.

4. Znajdź zastępstwo.

Nie zawsze musisz wszystkie zadania wykonywać sam. Zamiast tego naucz się jak delegować zadania. Dzięki temu zyskasz trochę swojego cennego czasu. Czy naprawdę musisz robić wszystko samodzielnie, czy jednak niektóre sprawy mogą zostać zlecone komuś innemu?

5. Załatwiaj wszystko jednego dnia.

Jeśli rutynowo biegasz na posyłki, załatwiasz mnóstwo spraw rozłożonych w czasie to spędzasz dużo czasu w drodze. Zamiast tego spróbuj załatwić te zadania jednego dnia. Większość ludzi zaoszczędzi na tym przynajmniej godzinę tygodniowo.

6. Czytaj mniej online.

Czytanie wiadomości i artykułów w internecie pochłania mnóstwo czasu. Ograniczenie surfowania po sieci pozwoli na skupienie się na ważnych zadaniach. Zapisz artykuły na później i czytaj je stojąc w korku albo w kolejce po zakupy, wtedy, kiedy nie masz innych zajęć.

7. Krócej rozmawiaj przez telefon.

Długie rozmowy telefoniczne mogą zabrać sporo czasu. Zamiast tego, skup się na celu, który chcesz osiągnąć. Jeśli ktoś dzwoni do ciebie, zachęć go aby od razu przeszedł do sedna i podsumuj, kiedy skończy. Powiedz, że musisz kończyć z powodu licznych obowiązków. Oczywiście są wyjątki. Zwolnij i zrelaksuj się podczas rozmowy z przyjacielem albo członkiem rodziny. Odróżniaj bezwartościowe rozmowy od tych, które coś znaczą.

8. Unikaj portali społecznościowych.

Możliwość natychmiastowej komunikacji ma swoje zalety, ale jeśli jesteś zawsze dostępny, każdy może do ciebie napisać i zająć ci chwilę. Jak znaleźć więcej czasu? Zamiast tego korzystaj z Facebooka czy Twittera w wyznaczonym czasie, albo wcale, jeśli to konieczne.

9. Szukaj, nie kategoryzuj.

Dużo czasu można spędzić na porządkowaniu plików i maili w zorganizowane foldery. Zamiast tego, używaj opcji szukania w komputerze. Dzięki Quicksilver w Mac’u, każdy plik jest dostępny po kilku naciśnięciach klawiszy. Dzięki Gmail, każdy mail jest dostępny natychmiast.

10. Wychodź wcześniej.

Jeśli korzystasz z tych wskazówek, powinieneś być w stanie kończyć najważniejsze zadania wcześniej. Jeśli tak, nie przeznaczaj zyskanego czasu, by pracować więcej. Wyjdź wcześniej! Oczywiście, pewnie będziesz musiał porozmawiać o tym z szefem, ale spora grupa ludzi ma elastyczne godziny pracy. Wielu z szefów z chęcią zwolni pracownika wcześniej, jeśli wykona powierzone mu zadania szybciej. Jeśli sam ustalasz godziny pracy ustaw wcześniejszą godzinę wyjścia i dopilnuj, żeby praca była wykonana do tego czasu.

11. Znajdź priorytety.

Ustal co musisz zrobić dzisiaj i zajmij się tym na samym początku. Po najważniejszym zadaniu, reszta jest tak naprawdę dodatkiem, z którego w razie czego możesz zrezygnować i zyskać sporo czasu.

12. Skróć swoją listę zadań.

Kiedy już zidentyfikujesz najważniejsze z zadań, przejdź do swojej listy i skróć ją do najistotniejszych czynności. Odłóż rzeczy, których nie musisz robić teraz na kiedy indziej, inne zleć komuś, a te nieważne usuń z listy. Ustrzeże cię to przed marnowaniem czasu.

13. Powiedz „Nie.”

Jednym z największych pożeraczy czasu są prośby innych ludzi. Całe dnie otrzymujemy zadania, osobiście, przez telefon, przez maila. Spotkania, pytania, praca w grupach… Wszystkie te czynności zabierają twój cenny czas. Powiedz „nie” wszystkim zadaniom poza tymi najważniejszymi.

14. Przejdź do sedna.

Jeśli chcesz znaleźć czas na realizację swoich celów to musisz unikać długich rozmów. Zwłaszcza, jeśli rozmówcą jest niezbyt bliski współpracownik. Twarzą w twarz, czy przez telefon, przechodź od razu do sedna minimalizując ilość zbędnych rozmów, a kiedy osoba, z którą rozmawiasz, nie przechodzi do meritum, uprzejmie ją o to poproś.

15. Oglądaj mniej telewizji.

Wielu ludzi ogląda telewizję całymi godzinami. Możesz łatwo oszczędzić nawet kilka godzin tygodniowo ograniczając czas poświęcony na telewizję. Oglądaj np. tylko ulubiony serial. Nie przerzucaj kanałów.

16. Zaangażuj do pomocy dzieci.

Jeśli masz dzieci poproś je o wykonanie drobnych czynności, ustalcie obowiązki dla każdego. Z początku oczywiście będzie cię to kosztować trochę czasu, gdyż musisz nauczyć je wykonywania ich zadań. Jednak kiedy się przyzwyczają, nawet 2/3czasu poświęconego na sprzątanie bałaganu może być odzyskane.

17. Ucz innych.

Czy są materiały, które inni przekazują ci do edycji lub przeróbek? Naucz tych ludzi (dobrym pomysłem jest FAQ lub poradnik) jak wykonywać je poprawnie, tak żebyś sam nie musiał ich poprawiać. Czy są błędy, które popełniają notorycznie? Czy są rzeczy, które musisz robić sam, ponieważ inni nie potrafią? Naucz ich i zaoszczędź mnóstwo czasu. To się naprawdę opłaca.

18. Automatyzuj.

Jeśli ktoś przekazuje ci repetywną pracę to znajdź sposób, aby zautomatyzować proces. Technologia działa cuda.

19. Powiedz „Wystarczy”

Często jesteś przeładowany informacjami czy zadaniami? Jeśli nie odpowiesz dzisiaj na wszystkie e-maile lub nie przeczytasz wszystkich wiadomości w twoim czytniku RSS, albo nie wykonasz wszystkich zadań z listy na dziś to czy coś się stanie? Jeśli nic szczególnego to zastanów się nad zastopowaniem wtedy, kiedy już masz dość.

20. Zacznij pracę wcześnie.

Jeśli zaczniesz pracę zanim wszyscy dotrą do biura, unikniesz ciągłych przerw i rozpraszania uwagi. To świetny sposób na znalezienie dodatkowego czasu!

21. Przestań sprawdzać pocztę.

Nie działa to na każdego, ale jeśli możesz przestać sprawdzać pocztę poza jednym czy dwoma razami w ciągu dnia, możesz odzyskać sporo straconego czasu.

22. Przygotuj sobie obiad.

Dla wielu ludzi pora obiadowa to ponad godzinna przerwy w pracy. Jeśli weźmiesz swój posiłek ze sobą, możesz zjeść go szybciej i spędzić dodatkowy czas na:

23. Zdefiniuj najważniejsze zadania w pracy.

Co tak naprawdę musisz zrobić każdego dnia? Chodzi o rzeczy, bez których twoja praca nie miałaby sensu. Jeśli nad tym pomyślisz, wiele z zadań (wymienianych już wcześniej) nie musi być robione każdego dnia. Czasami możesz je robić rzadziej, czasami w ogóle nie musisz. Jeśli skupisz się na najważniejszych zadaniach, skończysz pracę szybciej.

24. Ustalaj co będziesz robić tuż po pracy.

Czy to siłownia, hobby czy spotkanie ze znajomymi, spróbuj ustawić je na okres tuż po wyjściu z pracy. Takie działanie wyjdzie ci na dobre, szczególnie gdy musisz się z kimś spotkać.

25. Daj innym władzę.

Jeśli często musisz zatwierdzać rzeczy lub podejmować decyzje to zatrzymaj ten proces- sprawy toczą się wolniej, jeśli muszą być realizowane za twoim pośrednictwem. Zamiast tego daj innym prawo do podejmowania decyzji - z jasnymi instrukcjami, jakie decyzje powinny być podejmowane w jakich okolicznościach oraz gdzie są granice ich władzy. Usprawni to proces i uwolni cię od ciągłej konieczności podejmowania decyzji. Wystarczy, że będziesz monitorował te sprawy, które rzeczywiście tego wymagają i zaoszczędzisz więcej czasu!