Jak się nie przejmować – o to jest pytanie!

jak się nie przejmować

Od najmłodszych lat jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że oceniamy postępowanie innych i sami jesteśmy oceniani. Z negatywnymi opiniami na swój temat możemy się spotkać wszędzie, w szkole, w pracy, w domu. Mogą one dotyczyć praktycznie każdego aspektu naszego życia. Pozostaje jednak pytanie jak się nie przejmować i znaleźć właściwą drogę do spełnienia?

Mężczyźni vs kobiety

Ocenianie jest naszym trybem auto. Jest jak mechanizm, który wprawiony w ruch zaczyna żyć swoim życiem. Badania dowodzą, że negatywne opinie i oceny są inaczej odbierane przez osoby różnej płci.

Okazuje się, że bardziej odporni na krytykę są mężczyźni, mówi się wręcz, że ,,mają grubszą skórę”. Nawet jeśli w swoim środowisku wyrażają negatywne opinie na swój temat to nie wyrządzają sobie takiej krzywdy jak kobiety.

Wśród kobiet liczba podziałów rośnie w nieskończoność, bo kobiety grube występują przeciwko chudzielcom, chudzielce przeciwko grubym, panie domu przeciwko karierowiczkom, bizneswoman przeciwko kurom domowym itd.

Jak odnaleźć się w tym świecie i nie zatracić siebie? Jak nie przejmować się opiniami innych i znaleźć właściwą drogę dla siebie?

Dlaczego słowa innych tak bardzo nas ranią

,,Nie umiesz rysować”, ,,nie masz poczucia humoru” ,,,źle wychowujesz dzieci” – opinie tego typu ranią bardziej niż ostrze noża. Jeśli nie umiesz sobie z nimi poradzić to raz zasłyszany osąd będzie brzmiał w twoich uszach i w sercu przed długi czas i setki razy rodził się na nowo, przywoływany w pamięci. Jeśli masz skłonność do rozpamiętywania opinii na swój temat to jesteś na dobrej drodze do pogorszenia swojego stanu emocjonalnego. A to dlatego, że zazwyczaj, w mniejszym lub większym stopniu zaczniesz identyfikować się z daną oceną. Po prostu w nią uwierzysz. Dopuszczając możliwość, że z zasady krzywdząca opinia na twój temat może okazać się prawdą staje się źródłem negatywnych emocji.

Życie to ciągły wybór

Samodzielne decydowanie o swoim stanie emocjonalnym nie jest łatwe, ale możliwe. Wymaga ono przede wszystkim wzięcia odpowiedzialności za swoje własne emocje. Nikt bez twojego przyzwolenia nie może na nie wpłynąć. Wcześniej jednak musisz przestać być niewolnikiem słów i emocji. Nie daj więc sobą manipulować. Nie bądź marionetką. Sam zdecyduj jak chcesz się czuć. Tylko zachowując spokój możesz podejmować mądre decyzje.


Pamiętaj: nie, nie ma i nie będzie powrotu do świata, w którym oceny nie istnieją, to niemożliwe. A skoro tak to nie warto przejmować się tym, na co nie masz wpływu. Lepiej zacznij pracować nad tym, nad czym możesz, czyli nad samym sobą.


 

Aby było ci łatwiej w tym działaniu weź pod uwagę trzy ważne kwestie:

1. Nigdy wszystkim nie dogodzisz. Choćbyś był najmądrzejszym, najbardziej inteligentnym i radosnym człowiekiem – wręcz ideałem, nigdy nie zyskasz aprobaty wszystkich. Jest ich po pierwsze za dużo, a po drugie mają różne zdania na różne tematy.

2. Większość negatywnych opinii skierowana jest w twoją stronę, by wywołać negatywne emocje. Czy zastanawiałeś się kiedyś czy to, co mówią inni jest faktycznie prawdą?

3. ,,Nie miałem tego na myśli”. Ile razy to słyszałeś? Jeśli osoba, która wydała osąd sama w niego nie wierzy to dlaczego ty miałbyś się nim przejmować? Ciągle musisz podejmować decyzje w co chcesz wierzyć, a w co nie.

Nawet jeśli nie pytasz to i tak ci powiem

Bardzo często inni ludzie chcą nas nauczyć jak żyć. Pragną decydować do jakiej szkoły powinniśmy pójść, na jakie studia, czego się uczyć, gdzie pracować. Nikt jednak nie odkryje Ameryki mówiąc, że nie ma uniwersalnych rozwiązań.

Różnimy się między sobą i dlatego rozwiązanie, które jest dobre dla kogoś z twojego otoczenia, niekoniecznie jest takie dla ciebie. Zawsze warto wykorzystać uwagi innych, ale jako wskazówki, nie wyrocznię. Jeśli boisz się czegoś zrobić i czekasz aż wszyscy przyklasną twojemu pomysłowi to wiedz, że nigdy to nie nastąpi. Wpisywanie się w schemat ludzkich oczekiwań nie jest dobrym rozwiązaniem, a z perspektywy czasu widać jasno jak napędza spiralę agresji. Zamiast więc starać się dogodzić innym czy nie lepiej po prostu dogodzić sobie?

Pomysł na siebie

Swoje życie tworzymy tylko i wyłącznie swoimi rękami. Tylko od nas zależy ile w naszym życiu będzie spełnienia, radości, szczęścia. Trzeba jednak mieć odwagę, by żyć po swojemu. Nie zastanawiaj się czy warto ufać własnej intuicji tylko działaj. Kiedy pójdziesz za tym co jest dla ciebie naprawdę ważne, co może dać ci radość i szczęście poczujesz się spełniony. A przecież w głębi duszy wiesz czego potrzebujesz, wiesz czego oczekujesz, znasz swoje pragnienia. Sekret udanego, szczęśliwego życia brzmi: staraj się bardziej słuchać siebie, nie innych.

Sam wiesz co jest w stanie cię uszczęśliwić. Znajdź więc w sobie odwagę i działaj. Zmierzając do celu wiele razy możesz się potknąć, ale co z tego? Każdy z nas ma prawo popełniać błędy, ważne, by wyciągnąć wnioski i iść dalej.

Skąd jednak czerpać inspiracje? Jak zmotywować się do działania? Znany psycholog, mówca i trener Jacek Walkiewicz, w swoim niezwykle popularnym wykładzie ,,Pełna moc możliwości” wygłoszonym na TedxWSB, powiedział:

,,Bycie bohaterem swojego życia to akt odwagi”. A na odwagę składają się cztery czynniki:

  • zaufanie do siebie: ,,Dam radę. A jak nie? Dam. A jak nie? Dam. A jak się przewrócę? To się podniosę. A jak się nie podniosę? To sobie poleżę”. ,,Zaufanie do siebie nie jest tym samym co wiara w siebie. Zaufanie do siebie wynika z doświadczenia. Jeżeli przeżyłem tyle ile przeżyłem, w związku z tym na pewno dam sobie radę dalej”.
  • ryzyko: ,,Nie ma życia bez ryzyka”. ,,Nie ma możliwości zrobienia kroku do przodu bez ryzyka, ale żeby zaryzykować trzeba zaufać sobie”.
  • decyzje: ,,Te prawdziwe projekty realizuje się z pozycji serca, nie z pozycji umysłu, tam jest czysta kalkulacja i tam się opłaca lub się nie opłaca”.
  • zaangażowanie: ,,Życie na cały etat, z pasją, życie gdzie człowiek czuje smak tego co się dookoła niego dzieje”.

,,Zwycięzcy nigdy nie rezygnują, rezygnujący nigdy nie zwyciężają”

Życie w świecie, w którym codziennie jesteśmy poddawani różnym ocenom nie jest łatwe. Nie znaczy to jednak wcale, że muszą stać się dla nas źródłem dyskomfortu, szeregu negatywnych emocji. Wszystko naprawdę zależy od nas, od mechanizmów, którymi będziemy się kierować. Życie to ciągły wybór, trzeba jednak znaleźć w sobie odwagę, siłę i motywację, by podążać za głosem swojego serca i realizować kolejne, wyznaczone sobie cele. Tego właśnie życzymy wszystkim czytelnikom portalu Edulider.pl, u progu nowego, 2016 roku!

Źródło: https://www.youtube.com/watch?v=ktjMz7c3ke4