Praca na dwóch etatach

praca-dodatkowa

Niskie zarobki, wysokie raty spłaty kredytu czy po prostu ambicja- to niektóre z powodów, dla których wiele osób poza pracą na etacie w jednej firmie szuka dodatkowych możliwości zarobkowania. Kto najczęściej pracuje na dwóch etatach? Z jakich możliwości korzystają Polacy?

Dodatkowa praca a wykonywany zawód

Wiele możliwości podjęcia dodatkowej pracy otwiera się przed osobami, które wykonują zawód, na który jest zapotrzebowanie. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez GUS pracę  w więcej niż w jednym zakładzie pracy w ostatnim kwartale ubiegłego roku deklarowało prawie 1,1 mln osób. Wśród pracujących na dwócj etatach na trzech pierwszych miejscach znaleźli się rolnicy, nauczyciele, pracownicy opieki zdrowotnej oraz pomocy społecznej:

dodatkowa-praca

Źródło: http://serwisy.gazetaprawna.pl/praca kariera/artykuly/697705,polak_wciaz_na_dwoch_etatach_to_dobrze.html

Dane te nikogo nie powinny zdziwić jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że wśród rolników sporo jest takich, którzy prowadzą małe gospodarstwa, w związku z czym utrzymanie rodziny z tego źródła dochodu są małe. Nauczyciele natomiast i pracownicy opieki mają często krótszy wymiar podstawowego czasu pracy, co sprawia, że mają większe szanse na pracę na dwóch etatach. Dużą szansę na otrzymanie zarobku z więcej niż jednego źródła mają także informatycy oraz księgowi. Wiele firm w trakcie prowadzenie swojej działalności potrzebuje bowiem stałej pomocy, ale nie są  to zajęcia, które wymagałyby utworzenia dodatkowego etatu w firmie.

Praca na etacie a własna działalność gospodarcza

Zamiast zastanawiać się nad tym czy wybrać pracę na etacie czy na własną rękę można skorzystać z obu rozwiązań równocześnie. Pozwala to z jednej strony na korzystanie z komfortu finansowego jaki daje etat, a z drugiej zaoszczędzenie na składkach ZUS. Praca na dwóch etatach pozwala zniwelować ryzyko jakie niesie ze sobą rezygnacja ze stałego zarobku na rzecz prowadzenia własnego, często niepewnego biznesu. To dobre wyjście zwłaszcza na początek, pozwalające przekonać się na ile dany biznes jest dochodowy.

Praca dodatkowa kobiet

Na podjęcie dodatkowego zatrudnienia decyduje się również wiele kobiet przebywających na urlopie wychowawczym. O utratę prawa do urlopu nie muszą się one martwić, jeśli dodatkowe zajęcie nie utrudnia sprawowania obowiązków opieki nad dzieckiem. Wiele kobiet w tym wypadku podejmuje się realizacji zleceń na podstawie umowy o dzieło, gdyż ubezpieczenie zapewnia zakład pracy, w którym są zatrudnione na etat. Łatwy dostęp do komunikacji internetowej oraz możliwość realizacji różnych zleceń w przestrzeni wirtualnej daje znacznie większe szanse na pogodzenie obowiązków wychowawczych z dodatkowym zarobkowaniem. W ostatnich latach powstało wiele portali freelancerskich, w których z powodzeniem można znaleźć zlecenia z dziedziny informatyki czy grafiki. Wiele pań podejmuje jako pracę dodatkową także działalność chałupniczą oraz typowo internetową działalność typu: prowadzenie stron internetowych, Facebooka, programy partnerskie, wypełnianie ankiet, klikanie w reklamy. Wszystkie tego typu zajęcia pozwalają na rozplanowanie zajęć w czasie dogodnym dla siebie, bez rezygnowania z obowiązków domowych.

Nie ma przepisów, które zabraniałyby pracy na dwóch etatach, choć w niektórych przypadkach taka osoba musi o zgodę poprosić swojego pracodawcę np. jeśli praca w danym miejscu zagrażałaby dobremu interesowi firmy (konkurencja itp.). Choć taki system pracy wymaga dużego wysiłku i dobrej organizacji pracy to jest dobrym pomysłem na podreperowanie budżetu domowego czy realizację własnych pasji.