Czy my rządzimy nowoczesnymi technologiami, czy one rządzą nami?

Nowoczesne technologie zagrozenia

W Korei Południowej i Chinach uzależnienie od Internetu uznano za najgroźniejszą chorobę społeczną. W naszym kręgu kulturowym jednak wciąż za mało mówi się o niej, a wręcz nie uznaje się tego uzależnienia za chorobę. Zdaniem Kevina Michaluka, założyciela jednej z najpopularniejszych stron na temat telefonów BlackBerry, im częściej obcujemy z technologią i nadmiarem informacji, tym większe ryzyko, że nasze życie stanie się bardziej wirtualne. Maffin w zbyt częstym i intensywnym korzystaniu z nowoczesnych technologii dostrzega ryzyko silnego stresu, który może doprowadzić nawet do załamania nerwowego: „w pewnym momencie ciało i umysł się poddają, nie jesteśmy na baterie, nasza energia się kończy, wtedy przeżywamy załamanie”. Granica między światem wirtualnym a rzeczywistym jest płynna. Wiadome jest to, że cyfrowego świata nic już nie zatrzyma. Wraz z pojawianiem się coraz nowszych i szybszych urządzeń przepływ informacji przez nasze życie będzie się wzmagał. „Albo przejmiemy władzę nad urządzeniami, albo one nad nami. Jeśli nam się nie uda, skażemy się na stany lękowe i stres. Musimy mieć czas na rozrywkę, dać odpocząć mózgowi. Oderwijmy się od informacyjnej machiny, a życie stanie się lepsze”.

 

Non Stop Praca

Wykorzystanie technologii w miejscach pracy wpłynęło pozytywnie na przepływ informacji, usprawniło komunikację i zapewniło nowe możliwości do rozwoju zawodowego. Jednocześnie, dla niektórych granica między pracą a czasem wolnym zatarła się do tego stopnia, że pracując po kilkanaście godzin dziennie, zapominamy o pielęgnowaniu relacji w rzeczywistym świecie. To niepokojące zjawisko. Zamiana relacji twarzą w twarz na rozmowę poprzez łącze sprawia, że pogorszeniu ulegają relacje w pracy i w domu. Ciągłemu byciu podłączonym towarzyszy stres, wypalenie zawodowe, niezadowolenie z życia i kryzys małżeński.

Pracownicy biurowi, którzy korzystają ze smartfonów są obiektem coraz częstszych badań. Wyniki wskazują, że osoby, które ich używają znacznie więcej czasu poświęcają na pracę (według Uniwersytetu Carleton: przed smartfonami 47 godzin tygodniowo, 9 miesięcy później już 70). Nowoczesne technologie powodują, że praca przenika do reszty życia. Okazuje się ponadto, że partnerzy korzystający ze smartfonów zapominają witać się ze swoimi współmałżonkami, pozostając w połączeniu nawet podczas kolacji!. Terapeuci twierdzą, że korzystanie z nowoczesnych technologii rozluźnia więzi rodzinne. Zwraca się uwagę na dotkliwy brak komunikacji między partnerami, rodzicami, dziećmi i rodzeństwem. Wielu ludzi boi się wręcz wyłączyć swojego smartfona wierząc, że bycie „ciągle podłączonym” służy ich karierze.

W rzeczywistości okazuje się jednak, że ciągła łączność wcale nie służy biznesowi. Jak mówi Tod Maffin, kanadyjski strateg marketingu cyfrowego i mówca specjalizujący się w social media: „Niesłuszne jest przekonanie, że technologia oszczędza czas. W wielu przypadkach nam go odbiera, bo stale przy niej majsterkujemy, zmieniamy szatę graficzną, coś naprawiamy. Urządzenie jest źródłem stresu.” (...) Kłopot w tym, że najczęściej postanawiamy poświęcić wolny czas na pracę a nie na wypoczynek”.

Zakłócona koncentracja

Korzystanie z udogodnień technologii cyfrowej sprawia, że możemy rozwijać swoje zainteresowania codziennie, dowiadując się o nowościach w ułamku sekundy. Nigdy wcześniej nie mieliśmy tylu okazji do bycia na bieżąco i uczenia się przy wykorzystaniu zasobów Internetu. Ciągłe korzystanie z nowoczesnych technologii rodzi jednak problemy z koncentracją.

W pogoni za nową informacją brakuje chwili skupienia, refleksji nad tym, co jest tu i teraz. Neurobiolodzy przekonują, że nawet pracując na komputerze czekamy na jakieś nowe wydarzenia, bądź sygnał ciekawszy niż nasze zajęcie. Mózg czeka w gotowości na nowe bodźce z otoczenia. Istnieją obawy, że Internet powoduje spadek zdolności czytania i spycha nas na tzw. „intelektualne płycizny”, gdyż coraz bardziej liczy się poszukiwanie faktów. Nie skłaniamy się do głębszych, systematycznych rozmyślań nad pojedynczą kwestią. Stajemy się coraz mniej dociekliwi, ponieważ zajmujemy się wyłącznie zbieraniem informacji i surfowaniem w sieci. W kontekście zagrożeń, mówi się też o zaniku ludzkiej empatii, oryginalności, a także prywatności. Robimy to, co dla nas wygodne i często ograniczamy się jedynie do wyników na pierwszej stronie Google! Nie ulega wątpliwości, że społeczeństwo smartfonowe musi przyswajać i przetwarzać informacje szybciej niż starsze pokolenie. Studenci korzystają z laptopów do robienia notatek, odsłuchują zajęcia z cyfrowych urządzeń, pobierają materiały online od wykładowców. Wielu uczonych jednak zauważa, że osoby nieprzygotowane i częściej korzystające z mediów mają problem z koncentracją. Przyswajają wiedzę w małych porcjach. Niektórzy naukowcy twierdzą wręcz, że młodzi ludzie żywią się „plastikową wiedzą z cyberprzestrzeni”. 

,,Jak radzić sobie ze zmianą w cyfrowym świecie” – darmowy ebook do pobrania dla wszystkich zapracowanych w erze nowoczesnych technologii i szybkich zmian.