Zielarstwo i terapie roślinne- nowy kierunek na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie

Logo Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie

W nowym roku akademickim 2013/2014 Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie zdecydował się na otwarcie trzech nowych kierunków studiów. Obok agrobiznesu i inżynierii pojawi się także ,,zielarstwo i terapie roślinne”. Studenci tego kierunku zostaną profesjonalnie przygotowani do pracy w sektorze zielarskim.

Czym jest zielarstwo

Zielarstwo jest kierunkiem, którego obszarem zainteresowania są rośliny. W obrębie zielarstwa zachodzi przygotowanie leczniczych surowców roślinnych, ale również ich przetwórstwo oraz przechowywanie. Uprawa, zbiory i przetwarzanie surowców roślinnych jest ściśle podporządkowane celom, jakim owe produkty mają służyć. Zioła mają zastosowanie w leczeniu, ale także w profilaktyce wielu schorzeń, bardzo popularne są również w dietetyce.  Wykorzystywane w przemyśle farmaceutycznym, kosmetycznym czy w gospodarstwie domowym. Z surowców i preparatów ziołoych korzysta się również w terapiach roślinnych takich jak: fitoterapia, dietoterapia, apiterapia, fungiterapia, fizjoterapia, hortiterpaia i innych.

Nowy-kierunek-studiów-zielarstwo

Program nauczania: wiedza, nowoczesność, praktyczność

Program nauczania kierunku ,,zielarstwo i terapie roślinne" ma na celu zaznajomić studenta z wiedzą w obrębie najważniejszych przedmiotów z dziedziny zielarstwa i ziołolecznictwa. Na liście przedmiotów znalazły się m.in.:

 • Historia zielarstwa i leku roślinnego
 • Rośliny przyprawowe
 • Rośliny lecznicze
 • Fitoterapia
 • Wartości dietetyczne i prozdrowotne roślin
 • Grzyby jadalne i lecznicze

 Zajęcia będą prowadzone przy wykorzystaniu najnowszych trendów  i osiągnięć naukowych w tym zakresie. Do laboratoryjnej oceny jakości surowców i preparatów roślinnych zostanie użyta specjalistyczna aparatura. Władze uczelni deklarują ponadto, że duży nacisk zostanie położony na praktyczne podejście do tematu:

Program-zajec

Czego nauczą się studenci

Jak deklaruje prof. dr hab. J.Dyduch, jeden z twórców kierunku studenci w trakcie nauki na tym kierunku:

 • poznają najważniejsze rośliny zielarskie i ich podstawowe funkcje życiowe
 • zdobędą wiedzę na temat wymagań środowiskowych, poznają zasady uprawy, zbioru i przetwórstwa roślin
 • opanują podstawy analityki laboratoryjnej
 • zaznajomią się ze standardami i będą wiedzieć jak oceniać  surowce roślinne
 • poznają zasady sprzedaży i obrotu ziół i przygotowanych z nich preparatów
 • będą wiedzieć jak wykorzystać zioła w terapiach roślinnych.

Informacje praktyczne

Studia będą realizowane w trybie stacjonarnym w przeciągu 7 semestrów i kończyć się będą tytułem zawodowym inżyniera. Kierunek prowadzi Wydział Ogrodnictwa I Architektury Krajobrazu. Każdy kto chciałby dostać się na te studia powienien starać się osiągnąć jak najlepsze wyniki z języka obcego nowożytnego oraz jednego z kilku przedmiotów od wyboru: matematyki, fizyki i astronomii, biologii, chemii, informatyki lub geografii.

Gdzie warto zajrzeć

Linki-do-stron-uczelni

Zielarstwo i terapie roślinne to innowacyjny, ciekawy kierunek studiów, pierwszy taki w ofercie studiów wyższych w Polsce. Wykwalifikowana grupa doradców w zakresie pozyskiwania i przetwórstwa surowców zielarskich jest bardzo potrzebna jako, że wysoka jakość  surowców i preparatów ziołowych decyduje o ich skuteczności w terapii.


*Artykuł opracowany został z wykorzystaniem materiałów pormocyjnych nadesłanych przez Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie.

Additional uncaught exception thrown while handling exception.

Original

PDOException: SQLSTATE[42000]: Syntax error or access violation: 1142 UPDATE command denied to user 'edulider_baza'@'10.0.78.110' for table 'node_counter': UPDATE {node_counter} SET daycount=daycount + 1, totalcount=totalcount + 1, timestamp=:db_update_placeholder_0 WHERE ( (nid = :db_condition_placeholder_0) ); Array ( [:db_update_placeholder_0] => 1511449326 [:db_condition_placeholder_0] => 544 ) in statistics_exit() (line 73 of /home/edulider/www/modules/statistics/statistics.module).

Additional

PDOException: SQLSTATE[42000]: Syntax error or access violation: 1142 INSERT command denied to user 'edulider_baza'@'10.0.78.110' for table 'watchdog': INSERT INTO {watchdog} (uid, type, message, variables, severity, link, location, referer, hostname, timestamp) VALUES (:db_insert_placeholder_0, :db_insert_placeholder_1, :db_insert_placeholder_2, :db_insert_placeholder_3, :db_insert_placeholder_4, :db_insert_placeholder_5, :db_insert_placeholder_6, :db_insert_placeholder_7, :db_insert_placeholder_8, :db_insert_placeholder_9); Array ( [:db_insert_placeholder_0] => 0 [:db_insert_placeholder_1] => php [:db_insert_placeholder_2] => %type: !message in %function (line %line of %file). [:db_insert_placeholder_3] => a:6:{s:5:"%type";s:12:"PDOException";s:8:"!message";s:432:"SQLSTATE[42000]: Syntax error or access violation: 1142 UPDATE command denied to user 'edulider_baza'@'10.0.78.110' for table 'node_counter': UPDATE {node_counter} SET daycount=daycount + 1, totalcount=totalcount + 1, timestamp=:db_update_placeholder_0 WHERE ( (nid = :db_condition_placeholder_0) ); Array ( [:db_update_placeholder_0] => 1511449326 [:db_condition_placeholder_0] => 544 ) ";s:9:"%function";s:17:"statistics_exit()";s:5:"%file";s:55:"/home/edulider/www/modules/statistics/statistics.module";s:5:"%line";i:73;s:14:"severity_level";i:3;} [:db_insert_placeholder_4] => 3 [:db_insert_placeholder_5] => [:db_insert_placeholder_6] => http://edulider.pl/edukacja/zielarstwo-i-terapie-roslinne-nowy-kierunek-na-uniwersytecie-przyrodniczym-w-lublinie [:db_insert_placeholder_7] => [:db_insert_placeholder_8] => 54.167.253.186 [:db_insert_placeholder_9] => 1511449326 ) in dblog_watchdog() (line 154 of /home/edulider/www/modules/dblog/dblog.module).