Kompetencje językowe są priorytetowymi umiejętnościami, które musi posiadać kandydat w momencie zatrudnienia i dotyczy to zarówno pracy w kraju jak i zagranicą. Znajomość języków obcych jest przydatna także w życiu codziennym, w czasie obsługi sprzętu elektronicznego, korzystania z programów komputerowych czy w czasie wyjazdów: zarówno tych wakacyjnych, jak i naukowych. Których spośród wielu języków warto się uczyć?
Hegemonia języka angielskiego
Na pierwszym miejscu praktycznie w każdym rankingu języków, które warto znać plasuje się język angielski. Jego znajomość jest uważana za kompetencję uniwersalną, przydatną nie tylko w pracy, ale także w życiu codziennym. Komunikatywna znajomość to często podstawowe kryterium wyboru pracownika. Angielski to bowiem język biznesu, w którym można się porozumieć praktycznie w każdym zakątku świata. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez IPK znajomość języka angielskiego jest w stanie znacznie zwiększyć szanse na znalezienie pracy. Aż trzy czwarte ankietowanych pracodawców wymaga znajomości tego języka od pracowników:
Źródło: http://www.pracorama.pl/najnowsze-wyniki-badan-ipk/art_718
Wiele szkół mając świadomość ogromnego zapotrzebowania na znajomość języka angielskiego oferuje swoim klientom naukę nie tylko języka angielskiego ogólnego, ale również specjalistycznego np. Business English czy English for Tourism.
Jakie języki warto znać oprócz angielskiego
O ile język angielski to podstawa i powinieneś go znać, to musisz zdać sobie sprawę z tego, że podobnie jak ukończenie studiów także umiejętności komunikacyjne w języku angielskim nie wyróżnią cię dziś z tłumu. Lepszą lub gorszą znajomość tego języka deklaruje bowiem w CV prawie każdy. W parze z językiem angielskim musi iść inny język. Jak potwierdzają badania przeprowadzone przez sektor ds. badań opinii publicznej KE wiosną 2012 roku wśród 27 tysięcy osób ze wszystkich krajów członkowskich UE aż 72% ankietowanych popiera unijny cel, który zakłada, że każdy obywatel powinien władać co najmniej dwoma językami obcymi. Respondenci wypowiedzieli się także na temat przydatności języków obcych, o to wyniki:
Źródło: http://ec.europa.eu/languages/languages-of-europe/eurobarometer-survey_p...
Za językiem angielskim, który jest oczywistym liderem na kolejnych miejscach znalazły się: język niemiecki, francuski, hiszpański i chiński. Jakie mogły być powody takich wyborów? Jakie poglądy na temat tych języków są utrwalone na gruncie polskim?
- język niemiecki
Nawet pobieżny przegląd ofert pracy w prasie i Internecie może utwierdzić cię w przekonaniu, że pracodawcy wciąż bardzo cenią znajomość języka niemieckiego wśród przyszłych pracowników. Ma to oczywiście związek z rozwojem gospodarczym. Niemcy są dla nas strategicznym partnerem handlowym. Ponadto jako, że Niemcy są naszym sąsiadem wielu Polaków wyjeżdża tam do pracy czy w celach edukacyjnych, a dobra znajomość tego języka niewątpliwie zwiększa szansę na dobrą pracę i łatwiejszy start w tym kraju.
- język francuski
Jako jeden z trzech oficjalnych języków UE obok języka angielskiego i niemieckiego odgrywa on kluczowe znaczenie na arenie międzynarodowej. Jego naukę można polecić osobom, które szukają zatrudnienia w placówkach dyplomatycznych, kulturalnych czy instytucjach administracji państwowej. Warto wspomnieć o tym, że język ten jest także językiem urzędowym w Belgii, Szwajcarii, Monako czy Luksemburgu. Ponadto w języku francuskim można się porozumieć w Kanadzie, w zachodniej i środkowej Afryce oraz na Haiti.
- język hiszpański
Obecnie jest jednym z najpopularniejszych języków na świecie. Po hiszpańsku można się porozumieć nie tylko w Europie, ale przede wszystkim w Ameryce (Meksyk, Kolumbia, Argentyna, USA, Peru, Boliwia i w wielu innych krajach), w Afryce (Gwinea Równikowa) czy w Azji (na Filipinach). Modny w Japonii i USA, w Polsce zyskuje coraz większa popularność,
- język chiński
W ostatnich latach coraz głośniej mówi się o tym, że języka chińskiego warto się uczyć. Chiny jako światowa potęga gospodarcza nie tylko są bowiem miejscem gdzie przyjeżdżają inwestorzy, ale także firmy chińskie wyruszyły na podbój rynków światowych. Na chiński, mimo, że przez niektórych uważany on jest za najtrudniejszy język świata jako język kontaktów handlowych stale rośnie zapotrzebowanie na całym świecie, także w naszym kraju.
Warto także wspomnieć na naszym polskim gruncie o popularności języka rosyjskiego biorąc pod uwagę fakt, że Rosja jest światową potęgą gospodarcza, a dodatkowo naszym sąsiadem. Wiele firm mając świadomość, że rynek zachodni jest zasycony różnego typu towarami i usługami kieruje swoją ofertę na wschód.
Mało znane języki szansą na znalezienie atrakcyjnej pracy
Odpowiedzią na pytanie jakie języki warto znać może być również propozycja inwestycji w naukę języków mało popularnych. Daje to szansę na wyróżnienie się z tłumu kandydatów ubiegających się o dane stanowisko. Niegdyś osoby, które intensywnie studiowały język norweski czy japoński były uważane za nieszkodliwych dziwaków, dziś znajomością języków skandynawskich czy języka japońskiego (jako, że Japonia przoduje w tworzeniu nowych technologii) można się pochwalić. Globalizacja i mobilność sprawia, że współcześnie nie ma takiego języka, który nie mógłby się pojawić w ofercie pracy. Ekspansja na rynki zachodnie inwestorów z Dalekiego Wschodu i rozwój handlu sprawia, że zapotrzebowanie na posługiwanie się językami ,,nieco egzotycznymi" w Polsce stale rośnie. Tłumaczenie różnego typu dokumentów, przygotowywanie materiałów handlowych i promocyjnych dla partnerów biznesowych, wyjazdy zagraniczne, otwieranie nowych oddziałów placówek za granicą czy wreszcie działalność międzynarodowych korporacji- to wszystko rodzi potrzebę poszukiwania pracowników, którzy będą potrafili się porozumieć w danym języku.
Ciężko jest prognozować jakich języków warto się uczyć, by dostać pracę za dziesięć czy piętnaście lat. Warto jednak być czujnym i obserwować gospodarkę światową. Podstawą jest oczywiście znajomość języka angielskiego. Jeśli zastanawiasz się jakiego języka się uczyć wpierw zadaj sobie pytania: W jakiej branży chcę pracować? Gdzie będę mieszkać? Gdzie wyjeżdżam na wakacje? Jakie są moje zainteresowania? Na pewno jeśli chcesz otrzymać zatrudnienie w sektorze outsourcingowym musisz znać minimum dwa języki obce. Coraz częściej mówi się również o tym, że większe szanse na zatrudnienie mają osoby, które posługują się trzema językami, w tym jednym niszowym np. norweskim. W poszukiwaniu pracy ważne jest także to, byś swoje umiejętności mógł poświadczyć certyfikatami i żebyś w każdej możliwej okoliczności ćwiczył język, gdyż bierna nauka sprawi, że wkrótce zapomnisz większość tego czego się nauczyłeś.
Na koniec ważna rada: Lepiej władaj dwoma językami, ale biegle niż czterema w stopniu podstawowym. Pracodawca szukając bowiem pracownika, którego głównym zdaniem będzie współpraca z zagranicznym partnerem, będzie wymagał od ciebie biegłości- nie podstaw.
Komentuj przez Facebooka