10 niesamowitych powodów, dla których warto uczyć się języków obcych

dlaczego warto się uczyć języków obcych

Umiejętność biegłego władania językiem obcym jest dziś na wagę złota. Choć wymaga czasu i wysiłku to jednak warto nieco się potrudzić, bo korzyści, które wynikają ze znajomości języków jest bardzo wiele. Poznaj 10 powodów dla których warto uczyć się języków obcych i rozpocznij edukację już dziś.

1. Ucz się lub mieszkaj za granicą

Jeśli chciałbyś zmienić coś w swoim życiu, przeżyć niesamowitą, emocjonującą przygodę, stawić czoła nowym wyzwaniom to dobra znajomość języka obcego z pewnością znacznie ułatwi Ci osiągnięcie tego celu. Studia w Azji Wschodniej? A może ciekawa praca w Niemczech? Jeśli tylko znasz język obcy przed Tobą otworzą się nowe, nieznane możliwości.

2. Daj sobie szansę na lepsze warunki zatrudnienia

Żyjemy w zglobalizowanym świecie. Na naszych oczach firmy rozwijają się, nawiązują kontakty z klientami i kontrahentami z zagranicy. Jeśli szef, który poszukuje pracownika do swojej firmy będzie miał do wyboru dwóch kandydatów, z tym samym zestawem umiejętności, ale spośród których jeden będzie biegle znał angielski, a drugi nie to z pewnością osoba dwujęzyczna będzie miała większe szanse na to, że otrzyma pracę. Firmy, które zamierzają prowadzić działalność za granicą potrzebują bowiem dwujęzycznych pracowników. I nie chodzi tu tylko o biznes, ale też branżę turystyczną, agencje rządowe, komunikację, edukację, prawo międzynarodowe, wydawnictwa, reklamę, rozrywkę, badania naukowe i cały szereg innych sektorów usług, gdzie trzeba bazować na swoich umiejętnościach językowych. Jeśli nie umiesz się komunikować i nie rozumiesz danej kultury to nie masz wstępu do jej wnętrza. Brak zrozumienia to brak zaufania, nieporozumienia i brak negocjacji oraz kompromisów.

3. Zmień o 180 stopni swoje podejście do podróżowania

podróże

Turyści często myślą stereotypowo i znają tylko skomercjonalizowaną stronę obcej kultury, wykreowaną wyłącznie dla zysku. Podróże jednak to nie tylko ładne zdjęcia, którymi możemy się pochwalić na Facebooku lub Instagramie czy 5-gwiazdkowy hotel all-inclussive. Nawet znajomość kilku praktycznych zwrotów w języku tubylców, sprawi, że nasze doświadczenia w trakcie podróży staną się bogatsze. I tu nie chodzi tylko o to, byś umiał zamówić w barze drinka. Im więcej słów w danym języku znasz tym lepiej zrozumiesz kulturę i historię narodu, a także łatwiej porozumiesz się z ludźmi, których spotkasz na swojej drodze. Oddalając się nieco od ośrodków turystycznych odkryjesz naturalny język i naprawdę go poznasz, a dzięki temu będziesz mógł zobaczyć i robić te rzeczy, których inni turyści nie mogą.

4. Doceń międzynarodowy dorobek kulturalny

Wiele wspaniałych utworów literackich, malarskich, muzycznych czy architektonicznych powstało w obcym języku. Tłumaczenie treści nigdy nie odda piękna, stylu i wyjątkowości oryginału. To jak oglądanie koncertu na kasecie wideo. Możesz zrozumieć pokaz, jego elementy fabuły, ale nie poczujesz tego klimatu jak wtedy, kiedy siedzisz na widowni. To nie to samo. Możesz zrozumieć kulturę, ale nie poczujesz jej w pełni nie znając języka. Tłumaczenie zawsze zawiera punkt widzenia tłumacza, i to wynika nie tylko z tego, że niektórych elementów języka po prostu nie da się przetłumaczyć na rodzimy. Gra słów, metafory, odniesienia kulturowe tracą sens, gdy zostają przetłumaczone. Aby móc w pełni docenić dzieła literackie, muzyczne, teatr czy film trzeba mieć dostęp do nich w oryginale.

5. Zwiększ moc swojego mózgu

Psycholog z York University w Toronto Ellen Bialystok zauważył, że studenci języków obcych osiągają lesze wyniki w standardowych testach niż ich rówieśnicy, którzy posługują się tylko językiem ojczystym. Szczególnie różnicę tę było widać w przypadku zadań matematycznych, czytania oraz słownictwa. Osoby, które płynnie posługują się językami obcymi są bardziej elastyczni umysłowo, kreatywni, mają umiejętność myślenia wyższego, rozwiązywania problemów, mają też większą wiedzę na temat tego  jak radzić sobie w zmieniającym się świecie. Inne badania naukowców z Univesity College w Londynie pokazały, że uczenie się języków obcych zmienia szare obszary mózgu.

wyniki-badan

6. Kształć umiejętność podejmowania decyzji

Badania naukowców z Uniwersytetu w Chicago wykazały, że mówienie w obcym języku pozwala wyeliminować skłonność do podejmowania złych decyzji. Dwujęzyczne osoby są bardziej pewne swoich wyborów po przemyśleniu ich w drugim języku, kiedy zweryfikują czy wnioski, które wysunęły są prawdziwe. Oznacza to, że w przypadku drugiego języka może to również pomóc w podejmowaniu mądrych wyborów finansowych.

7. Otwórz się na innych ludzi

Nauka języka obcego, a co za tym idzie kultury i światopoglądu to najpewniejszy sposób na to, by zrozumieć indywidualne zachowania, społeczność, a to jest absolutnie bezcenne. Kiedy jesteś świadomy tego, że wszyscy jesteśmy istotami nierozerwalnie związanymi z naszą kulturą i że wyrośliśmy w pewnym, określonym środowisku to jesteś w stanie niektóre zachowania i postawy zobaczyć w zupełnie innym, nowym świetle. Patrzenie na świat z innej perspektywy to fascynujące, pouczające doświadczenie.

8. Poznawaj nowych ludzi, zawieraj przyjaźnie na całe życie

Sprawne formułowanie myśli w obcym języku daje ogromną szansę na poznanie wielu ciekawych ludzi, nawiązanie przyjaźni, a może nawet odnalezienie miłości swojego życia. Nauka to zabawa. Ucząc się języka obcego masz niesamowitą okazję, by wejść do wnętrza umysłu drugiej osoby z innego kręgu kulturowego i lepiej ją poznać oraz zrozumieć.

9. Dowiedz się więcej o samym sobie

Nauka języka obcego to niezwykle pasjonujące zajęcie. W trakcie jej trwania pozbywasz się niektórych obaw i wątpliwości, dowiadujesz się więcej o sobie. Pozytywna opinia od native speakerów doda Ci motywacji. Pamiętaj, że ucząc się języka obcego powinieneś być wzorem do naśladowania tak, by inni komplementowali twoją unikatową umiejętność.

10. Poznaj lepiej swój własny język

Jak powiedział Johann Wolfgang von Goethe: ,,Ci, którzy nie wiedzą nic o językach obcych, nic nie wiedzą o ich własnym”.

Badania wykazały, że te osoby, które znają obce języki mają również większą wiedzę na temat języków w ogóle, a dzięki temu bardziej efektywnie wykorzystują swój własny język. Jeśli znasz obce języki, lepiej rozumiesz swój własny język i poprawisz swoje umiejętności językowe w ogóle. Im dłużej uczysz się języków obcych tym osiągniesz lepsze rezultaty w czytaniu, słuchaniu i zapamiętywaniu.

A dla Ciebie, który z powodów do nauki jest najbardziej przekonujący? A może znasz inne powody, dla których warto kształcić swoje umiejętności językowe? Jeśli tak to podziel się nimi z nami dodając komentarz pod artykułem.

Źródło: news.bbc.co.uk