Zasady pracy przy komputerze

Jak pracować przy komputerze

W dzisiejszych czasach praca przy komputerze jest powszechna. Praktycznie każda osoba, które pracuje umysłowo część swoich zdań wykonuje przed komputerem. Grono osób pracujących przed szklanym monitorem znacznie powiększyło się zwłaszcza w ostatnich latach wraz ze wzrostem ilości pracy wykonywanej zdalnie oraz możliwościami podjęcia pracy przez Internet.

Praca przed komputerem a dolegliwości

Niektórym osobom, które pracują fizycznie wydaje się, że praca przed komputerem jest lekka, łatwa i przyjemna. Lekarze jednak biją na alarm ostrzegając przed szeregiem różnych dolegliwości, których przyczyną jest zbyt długa praca przed komputerem. W pierwszej kolejności cierpią oczy oraz układ mięśniowo-szkieletowy. Pracując przy komputerze pracownik bardzo często może doświadczyć uczucia pieczenia, swędzenia oczu, bólu lub uczucia piasku pod powiekami, pogarsza się również ostrość widzenia. Wśród innych, bardzo częstych doświadczanych dolegliwości są bóle kręgosłupa oraz karku.Wpływ na to ma długie przesiadywanie w jednej określonej pozycji oraz wykonywanie powtarzalnych czynności. Więcej o najpowszechniejszych zagrożeniach życia zawodowego w cyfrowej erze można już przeczytać w naszym najnowszym Ebooku.

dolegliwości podczas pracy z komputerem

Źródło: ergotest.pl/wyniki-new.php

 

 

Jak pracować przy komputerze, żeby dłużej zachować zdrowie, ale również by praca była efektywna?

Najważniejsze zasady pracy przy komputerze:

Zadbaj o ergonomię stanowiska pracy

Najważniejsze jest to, by w sposób prawidłowy dobrać sprzęt na którym będziemy pracować oraz odpowiednio go ustawić. Jak wynika bowiem z badań ponad połowa stanowisk pracy przy komputerze nie spełnia warunków ergonomii.

ergonomia stanowisk pracy

Źródło: ergotest.pl/wyniki-new.php

Monitor powinien znajdować się w odległości 40 do 75 cm od naszego wzroku. Najlepiej, gdy górna krawędź monitora będzie się znajdować powyżej naszego poziomu oczu. Ważne jest też to, by ekran monitora ustawić tak, by nie padało na niego bezpośrednio światło słoneczne.

Krzesło- ważne, by miało ono regulowaną wysokość zarówno siedzenia jak i oparcia i by można było się na nim wygodnie oprzeć.

Stolik- on również powinien mieć regulowaną wysokość. Ponadto dobrze jest zadbać o porządek na nim i wokół niego, tak, by znajdujące się na nim przedmioty nie uniemożliwiały oparcie łokci na nim.

Klawiaturę warto ustawić tak, by podczas korzystania z niej nie trzeba było wykonywać skrętów tułowia. Przy prawidłowym ułożeniu stopy powinny opierać się o podłoże, łokcie i kolana być zgięte pod kątem prostym, a odcinek lędźwiowy kręgosłupa przylegać do krzesła. Zadbaj ponadto, by pomieszczenie w którym pracujesz było dobrze oświetlone i wywietrzone. Jeśli musisz pracować w nocy postaraj się nabyć program komputerowy do pracy w nocy. Warto również uporządkować papiery na biurku, ikony na pulpicie. Nie jest dobrym pomysłem jedzenie ani picie niczego przed monitorem komputera.

Dobra organizacja pracy

Jeśli masz już odpowiednio przygotowane stanowisko pracy warto pomyśleć o tym jakie zasady pracy przy komputerze wziąć pod uwagę, aby zwiększyć swoją efektywność pracy. Jak wiadomo wielu z nas przekracza optymalną długość pracy przy komputerze, która dziennie wynosi 6 h, a dla kobiet w ciąży 4h. Jeśli dobrze zorganizujesz sobie pracę możesz wykonać ją szybciej, a dzięki temu spędzić mniej czasu przed komputerem co jest z kolei przejawem dbałości o swoje zdrowie. Aby pracować efektywniej koniecznie:

  • Zaplanuj sobie pracę przed komputerem, ustal priorytety, zacznij od zadań najpilniejszych
  • Skup się na jednym, danym zadaniu, które masz wykonać. Nie sprawdzaj w międzyczasie poczty, nie zaglądaj na portale społecznościowe czy inne strony internetowe, unikaj robienia wielu rzeczy na raz. Gdy wykonasz dane zadanie możesz wtedy poświecić czas na rozrywkę
  • postaraj się wyeliminować szkodliwe działanie czynników zewnętrznych (hałas, zakłócenia), a przede wszystkim zadbaj o swój spokój wewnętrzny i wyciszenie. Jeśli jesteś zdenerwowany nie będziesz bowiem potrafił pracować w sposób efektywny.

Przerwy w pracy

Są one niezwykle istotne zarówno z punktu widzenia dbałości o zdrowie jak i efektywność pracy. Zaleca się by przynajmniej co godzinę zrobić sobie choćby kilkuminutową przerwę. Na pewno taka przerwa nie sprawi, że projekt nad którym pracujesz się zawali, a jeśli notorycznie będziesz przemęczać wzrok możesz w przyszłości odczuć skutki takiej postawy. Możesz wypróbować na sobie najłatwiejsze techniki relaksacyjne lub wykorzystać przerwę na ruch na świeżym powietrzu, który nie tylko wpłynie na poprawę twojego stanu zdrowia, ale również na samopoczucie i sprawność umysłu.

Aby praca przy komputerze była efektywniejsza warto również poświęcić chwilę na poprawę wydajności komputera czy instalację programów, korzystając z których praca będzie szybsza np. Darkroom, który pozwala pisać szybciej i w większym skupieniu czy Google Docs pozwalający dwóm osobom pracować na jednym dokumencie i dokonywać w nim zmian.