Jak delegować zadania?


“Nawet wersja ‘super ciebie’ potrzebuje wsparcia. Prośba o pomoc nie jest wstydem!  Są momenty, kiedy warto odłożyć dumę na bok i okazać szacunek wobec talentu swoich współpracowników. I pamiętaj, nie istnieje coś takiego, jak pojedynczy ojciec sukcesu. Włączając do działania współpracowników, dajesz szansę zarówno im jak i sobie, na ogromny sukces.”    

Autor nieznany


Czujesz się zestresowany i przeładowany pracą? Masz poczucie, że twoja kariera stanęła w miejscu? Być może jest to odpowiedni moment na delegowanie zadań? Pracując w pojedynkę, jeśli nawet wykonujesz swoje zadania bardzo skrupulatnie, ich ilość jest znacznie ograniczona. W przeciągu 8 godzin dziennie, jesteś w stanie zająć sie tylko określoną ilością rzeczy. Dodatkowo, jak pokazuje rzeczywistość, jeśli jesteś dobry w tym, co robisz, przełożeni zaczną z czasem oczekiwać od ciebie coraz więcej i więcej... To wszystko może doprowadzić do sytuacji, kiedy będziesz się czuł przemęczony i niedoceniany.

Jednym z najlepszych wyjść z takiej sytuacji, jest zdobycie umiejętności delegowania zadań innym ludziom. Rola lidera nie ogranicza się do działania w pojedynkę! Najpierw sprawdź, czy potrzebujesz zmiany pod kątem delegowania zadań.

Czy delegujesz zadania dostatecznie dobrze?

 

 

Kiedy delegować zadania?

Umiejętne delegowanie zadań, daje wiele korzyści zarówno od strony wykonywalności zadań, jak i poczucia grupowego sukcesu. To jednak nie oznacza, że każde swoje zadanie powinieneś delegować. Aby określić, które czynności można przekazać innym, warto sobie odpowiedzieć na poniższe pytania: Czy….

- ktoś inny może mieć dostęp do informacji, które są potrzebne do wykonania danego zadania?
- wykonanie danej czynności sprzyja rozwojowi współpracownika?
- jest szansa na to, że dane zadanie powróci do was w przyszłości? - posiadasz wystarczającą ilość czasu, na przekazanie w sposób efektywny treści zadania
- jest to czynność, którą powinieneś delegować? Zadania bezpośrednio związane z tobą (jak rekrutowanie ludzi do twojego zespołu) zdecydowanie nie nadają się do przekazania innym.

 

Jeśli przynajmniej na kilka z powyższych pytań odpowiedziałeś twierdząco, to delegowanie zadania, może okazać się jak najbardziej na miejscu.

 

Jak delegować zadania?

Oto kilka wskazówek na to, jak delegować zadania:

1.    Jasno i klarownie określ, czego oczekujesz.

2.    Zdefiniuj wszelkie bariery i trudności, jakie będzie mogła dana osoba napotkać na swojej drodze. Określ granice odpowiedzialności. Przekaż informacje czy dana osoba:

- powinna czekać na polecenia?
- zadawać pytania w trakcie swojego działania?
- sugerować, co powinno być zrobione i czekać każdorazowo na akceptację?
- działać dowolnie i raportowac dopiero o skutkach swoich czynności?
- aktywnie wykonywać zadania i raportować cyklicznie?

3.    Kiedy jest to możliwe, angażuj ludzi w proces delegowania. Pytaj o to, co dana jednostka lubi robić, jakie ma obłożenie obowiązków itd…

4.    Zapewnij adekwatne wsparcie i bądź gotów do udzialania odpowiedzi na liczne pytania. Kontroluj postęp projektu, poprzez stałe monitorowanie i aktywną komunikację.

5.    Koncentruj się na rezultatach. Staraj się myśleć o tym, jak powinien wygladać finał zadania, nie wnikając w kwestię sposobu wykonywania czynności. Pamiętaj, twoja taktyka nie jest jedyną strategią! Pozwól innym wypróbować własne pomysły.

6.    Unikaj delegowania zadań “w wzwyż”. Kiedy pojawia się problem, nie pozwalaj na powrót zadania pod twoje skrzydła. Zamiast tego, pytaj o możliwe rozwiązania i delikatnie naprowadzaj na najlepsze wyjście.

7.    Buduj atmosferę motywacji i zaangażowania.

8.    Utrzymuj kontrolę nad projektem.

•    Określ terminy raportowania i zakończenia zadania
•    Dostosuj warunki, które są wymagane do wykonania danej czynności.
•    Zagospodaruj sobie czas na przegląd dokonanej przez innych pracy.

Dla wielu osób zamieszanie jakie towarzyszy delegowaniu zadań,  nie jest warte zachodu. Jednakże dokonując zestawienia: spokojne działanie w pojedynkę z efektywnym delegowaniem zadań, staje się oczywiste, że druga strategia jest rozsądniejsza, bardziej zorientowana na wieloaspektowy sukces i dalekowzroczna.