Biznesplan – sprawdź opłacalność swojej przyszłej firmy

biznesplan a oplacalnosc firmy

Firmy tworzy się po to, by zarabiały na siebie. By sprawdzić, czy założenie takiej będzie opłacalne, warto przygotować biznesplan. To dokument pozwalający określić nie tylko potencjalne zyski, lecz także wydatki czy straty.

Założenie firmy jeszcze nie gwarantuje jej sukcesu. Przedsiębiorca może mieć kierunkowe wykształcenie lub doświadczenie i mimo tego ponieść porażkę. Dlaczego? Bo prowadzenie firmy wcale nie jest proste – konieczne jest szczegółowe rozplanowanie zadań, celów i nieustanne pozyskiwanie klientów. Dopiero wówczas można liczyć na zysk. By sprawdzić, czy firma utrzyma się na rynku, warto sporządzić biznesplan. To dokument, który pomaga sprawdzić, czy założenie przedsiębiorstwa ma sens.

By uznać biznesplan za dobry, osoba go sporządzająca musi uwzględnić wiele elementów. Szczegółowe informacje na temat danych, o jakich należy pamiętać, zostały wyszczególnione w tym artykule: „Budowa biznesplanu”. Z finansowego punktu widzenia najważniejsze jest jednak określenie potencjalnych rynków zbytu i zysków, jakie może osiągnąć firma w czasie swojej działalności.

 

Firma to nie tylko zyski

Choć firmy tworzy się po to, by zarabiały, nie można zapomnieć, że te nie zawsze odnotowują same zyski. Potencjalny przedsiębiorca musi wziąć pod uwagę sytuację, w której na koniec miesiąca odnotuje stratę. Trzeba też pamiętać o innej możliwości, np. zatorze płatniczym. Nieuregulowane przez klientów płatności mogą pogorszyć kondycję finansową firmy na tyle, że ona sama będzie miała problemy z terminowym regulowaniem swoich zobowiązań. Każda taka sytuacja musi zostać uwzględniona w dobrze przygotowanym biznesplanie.

Dlaczego przedsiębiorca powinien wziąć pod uwagę najgorsze warianty? Jeżeli stara się np. o kredyt w banku, to brak terminowej płatności kilku rat może spowodować, że bank wypowie mu umowę. Wówczas pojawiają się jeszcze większe trudności finansowe. Rozpatrywanie działalności gospodarczej w kontekście finansowym pozwala też na określenie ilości oszczędności, jakie powinny znajdować się na firmowym koncie na wypadek kilku gorszych pod względem finansowym miesięcy.

 

Rozeznanie w rynku a potencjalne dochody

Czwarty salon fryzjerski w niewielkim mieście czy piętnasty salonik prasowy w dużym mieście – czy takie firmy mają szansę utrzymać się na rynku? Zysk przedsiębiorcy zależy nie tylko od jakości oferowanych przez niego produktów czy usług, lecz również szeregu innych czynników, np. lokalizacji czy konkurencji. I te kwestie należy wziąć pod uwagę, sprawdzając, czy potencjalny biznes będzie rentowny. Przedsiębiorca powinien przy tym pamiętać, by określić, w jaki sposób będzie walczył o klientów: reklamą, jakością czy może wprowadzi na rynek zupełnie nowy produkt lub usługę, która pozwoli mu zdobyć miano lidera w branży?

Rozeznanie w rynku jest o tyle istotne, że pozwala na zaplanowanie działań, jakie przedsiębiorca będzie musiał podjąć, by konkurencja nie spowodowała, że będzie musiał zamknąć swój biznes. Takie rozwiązanie pozwala też określić, jakie środki będą potrzebne, by móc zrealizować swoje pomysły związane z promocją firmy. Ta, zwłaszcza w początkowej fazie prowadzenia działalności gospodarczej, jest nieoceniona.

 

By mieć pewność, że czas nie zostanie zmarnowany

Sprawdzenie opłacalności prowadzenia biznesu jest również istotne dla samego przedsiębiorcy, który w projekt wkłada siłę i energię. Sporządzenie biznesplanu i poddanie go obiektywnej ocenie, pozwala stwierdzić, czy założenie firmy jest dobrym krokiem. Jeżeli inwestycja zwróci się w przyszłości i umożliwi utrzymanie się właścicielowi czy jego rodzinie, to z całą pewnością śmiało można zabrać się do pracy.

 

Artykuł przygotowany we współpracy z serwisem praca-tychy.info