Dlaczego warto uczyć się języków obcych?

znajomosc jezykow

Naukę języków rozpoczynają coraz młodsze dzieci. Nie są wcale rzadkością zajęcia dla kilkumiesięcznych niemowlaków, które oswajają się z językiem w formie pierwszych piosenek czy zabaw. Powody, które przyświecają rodzicom tak wcześnie zaczynających edukację językową dzieci, są podobne do motywacji uczniów w szkole podstawowej, gimnazjum czy studentów. Znajomość języków obcych jest dzisiaj po prostu bardzo ważna.

Dobry zawód

Kto myśli poważnie o przyszłej karierze zawodowej swojego dziecka, stawia przede wszystkim na naukę języka angielskiego. Warto podjąć taką inwestycję od najmłodszych lat, ponieważ zaprocentuje to w przyszłości! Najbardziej pożądani pracodawcy, oferujący atrakcyjne zarobki, to dziś w dużej mierze firmy międzynarodowe. Praca w takim środowisku wiąże się z częstymi wyjazdami, kontaktami z osobami z różnych krajów. Umiejętność rozmowy czy wymiana korespondencji w języku obcym należą tu do codziennych obowiązków. 

Osobista satysfakcja

Wizja przyszłej kariery zawodowej może z perspektywy ucznia wydawać się zbyt odległa. Można ją więc potraktować jako dodatkowy bonus, a na co dzień skupić się na obszarach, które są istotne tu i teraz. Nic nie zastąpi poczucia satysfakcji i zadowolenia, kiedy po raz pierwszy można w praktyce wypróbować swoje umiejętności w innym kraju, albo nawet w kontaktach z przypadkowym turystą pytającym o drogę.

Przyjaciele z zagranicy

Kto ma rodzinę czy przyjaciół w innym kraju, będzie miał do nauki dodatkową motywację. Częsty kontakt z obcym językiem, to nie tylko praktyczna nauka na co dzień, ale i możliwość śledzenia własnych postępów w regularnych odstępach czasu. A przyjaciół z zagranicy można poznać wybierając się chociażby na kurs językowy za granicę, gdzie w międzynarodowym towarzystwie łatwiej o zawarcie długotrwałych relacji i znajomości.

W podróży

Wiek nastoletni to czas, kiedy jesteśmy coraz ciekawsi świata. Dlatego rodzice nastolatków często stoją przed dylematem wysłania dziecka na zagraniczny, międzynarodowy wyjazd. Warto pamiętać, że jeśli ktoś chętnie i często podróżuje z pewnością doceni możliwość porozumiewania się z nowo poznanymi osobami. Towarzysze w podróży często okazują się fascynującymi przewodnikami po nowych miejscach, ale także po nowych słówkach czy zwrotach.

Nowe możliwości

Znajomość języka obcego umożliwia zamieszkanie, pracę czy studia w innym kraju. Oczywiście dla rodziców taka rozłąka to nic dobrego, ale jest to szansa, która dziecku otwiera wiele nowych możliwości. Studia w USA, Wielkiej Brytanii czy Niemczech? Wymarzona praca czy wielka miłość poza granicami kraju? To nie fikcyjne opowieści z książek, tylko prawdziwe historie, które napisało życie. Z takich możliwości warto korzystać, bo drugi raz mogą się nie przytrafić.

Tolerancja i kultura

Poznawanie nowego języka nierozerwalnie wiąże się z uczestnictwem w życiu kulturalnym, nauką historii, geografii czy innych tradycji i zwyczajów. Dzięki temu można poznać zupełnie nowy sposób życia. Patrząc na świat z innej perspektywy, nabiera się tolerancji i otwartości wobec odmienności. 

Osoby władające kilkoma językami obcymi często wprawiają otoczenie w zachwyt i zdumienie. Mało kto myśli wtedy o tym, że oni też kiedyś zaczynali uczyć się nowego języka, przetrwali trudne początki, chwile zwątpienia, by po jakimś czasie cieszyć się z nowych umiejętności i całego szeregu dodatkowych korzyści, które wiążą się z opanowaniem języka obcego.

Artykuł powstał we współpracy z Agencją Turystyczną ATAS. Więcej informacji o kursach językowych za granicą można znaleźć na stronie www.kursy.atas.pl

Chcesz być na bieżąco z informacjami? Zapisz się do newslettera na stronie www.kursy.atas.pl/newsletter