I co dalej maturzysto, czyli jak wybrać dobre studia

wybór studiów

Każdy młody człowiek, nie tylko maturzysta, prędzej czy później zaczyna myśleć o swojej dalszej życiowej drodze. Wszyscy z nich chcieliby zająć się czymś, co pozwoli im połączyć swoje zainteresowania i dobrze płatną pracę w przyszłości. Wahania na rynku pracy, globalizacja, rosnąca i coraz lepsza konkurencja, szybkie tempo życia i co rusz pojawiające się nowe specjalności nie sprzyjają życiowym wyborom.

Do celu droga daleka

Człowiek uczy się przez całe życie. To stare, jakże prawdziwe w dzisiejszych czasach powiedzenie, staje się życiową mantrą każdego studenta i pracownika. Nie chodzi oczywiście o fakt studiowania przez całe życie, lecz dokształcania się. I choć nie możemy być specjalistami z każdej dziedziny, ważne byśmy przynajmniej na swoim polu byli na bieżąco. Z tej perspektywy wyłania się kluczowa kwestia dotycząca wyboru studiów. Dziś na rynku pracy poszukiwani są głównie specjaliści. Nie chodzi już o to, by być kolejnym studentem ekonomii, lecz na przykład specjalistą do spraw logistyki, bo właśnie ta dziedzina nauk ekonomicznych rozwija się w naszym kraju najprężniej. Wąska specjalizacja jest bezsprzecznie najszybszą drogą do sukcesu.

Nie tylko umysły ścisłe

Choć wszystkie gazetowe poradniki dla maturzystów i portale internetowe ostrzegają, że na rynku pracy wciąż najlepiej radzą sobie osoby, które skończyły kierunki ścisłe, również „obrotni” humaniści nie będą w przyszłości narzekać na brak pracy. Poszukiwani są między innymi pedagodzy, ze specjalizacją z resocjalizacji lub pedagogiki opiekuńczo wychowawczej, którą możesz studiować w Szczecinie np. w Zachodniopomorskiej Szkole Biznesu. Umiejętność radzenia sobie z problemami współczesnej młodzieży i dzieci jest niezwykle istotna.

Chociaż nie ma jednoznacznej recepty na sukces, warto przed podjęciem decyzji o wyborze studiów rozeznać się na rynku pracy i przeczytać kilka analiz i prognoz na najbliższe lata. Bezwzględnie jednak nie pomijajmy głosu serca i zainteresowań, które choć w części powinny pokrywać się z naszą przyszłą pracą, by nie była dla nas wyłącznie przykrym obowiązkiem.

Additional uncaught exception thrown while handling exception.

Original

PDOException: SQLSTATE[42000]: Syntax error or access violation: 1142 UPDATE command denied to user 'edulider_baza'@'10.0.78.134' for table 'node_counter': UPDATE {node_counter} SET daycount=daycount + 1, totalcount=totalcount + 1, timestamp=:db_update_placeholder_0 WHERE ( (nid = :db_condition_placeholder_0) ); Array ( [:db_update_placeholder_0] => 1513005363 [:db_condition_placeholder_0] => 861 ) in statistics_exit() (line 73 of /home/edulider/www/modules/statistics/statistics.module).

Additional

PDOException: SQLSTATE[42000]: Syntax error or access violation: 1142 INSERT command denied to user 'edulider_baza'@'10.0.78.134' for table 'watchdog': INSERT INTO {watchdog} (uid, type, message, variables, severity, link, location, referer, hostname, timestamp) VALUES (:db_insert_placeholder_0, :db_insert_placeholder_1, :db_insert_placeholder_2, :db_insert_placeholder_3, :db_insert_placeholder_4, :db_insert_placeholder_5, :db_insert_placeholder_6, :db_insert_placeholder_7, :db_insert_placeholder_8, :db_insert_placeholder_9); Array ( [:db_insert_placeholder_0] => 0 [:db_insert_placeholder_1] => php [:db_insert_placeholder_2] => %type: !message in %function (line %line of %file). [:db_insert_placeholder_3] => a:6:{s:5:"%type";s:12:"PDOException";s:8:"!message";s:432:"SQLSTATE[42000]: Syntax error or access violation: 1142 UPDATE command denied to user 'edulider_baza'@'10.0.78.134' for table 'node_counter': UPDATE {node_counter} SET daycount=daycount + 1, totalcount=totalcount + 1, timestamp=:db_update_placeholder_0 WHERE ( (nid = :db_condition_placeholder_0) ); Array ( [:db_update_placeholder_0] => 1513005363 [:db_condition_placeholder_0] => 861 ) ";s:9:"%function";s:17:"statistics_exit()";s:5:"%file";s:55:"/home/edulider/www/modules/statistics/statistics.module";s:5:"%line";i:73;s:14:"severity_level";i:3;} [:db_insert_placeholder_4] => 3 [:db_insert_placeholder_5] => [:db_insert_placeholder_6] => http://edulider.pl/informacja/i-co-dalej-maturzysto-czyli-jak-wybrac-dobre-studia [:db_insert_placeholder_7] => [:db_insert_placeholder_8] => 54.82.112.193 [:db_insert_placeholder_9] => 1513005363 ) in dblog_watchdog() (line 154 of /home/edulider/www/modules/dblog/dblog.module).