Imprezy z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich

Już jutro po raz siedemnasty będziemy obchodzić Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. W tym roku Światową Stolicą Książki został Bangkok. Również w naszym kraju z tej okazji odbędzie się szereg imprez kulturalnych mających na celu promocję czytelnictwa.

Światowy Dzień Książki- historia

Pomysł organizacji tego święta zrodził się w Katalonii w latach 30-tych ubiegłego stulecia. Właśnie tam, także współcześnie Światowy Dzień Książki jest uroczyście obchodzonym świętem narodowym. Data obchodów (23 kwietnia) związana jest z datą urodzin lub śmierci wybitnych artystów m.in. Williama Szekspira,  Miguel de Cervantesa czy  Vladimira Nabokova. Dzień ten został oficjalnie ogłoszony przez UNESCO w trakcie 28. Sesji Konferencji Generalnej. Jego celem jest promocja czytelnictwa i edytorstwa oraz wiedzy na temat praw autorskich.

Światowy Dzień Książki w Polsce

W tym roku, w organizację Światowego Dnia Książki w Polsce włączyły się liczne instytucje kulturalne. Jakie atrakcje zostały przygotowane z okazji tego dnia?

Szereg imprez w Częstochowie

Światowy Dzień Książki będzie hucznie obchodzony w Częstochowie. Już jutro na mieszkańców miasta czekać będą liczne akcje, happeningi uliczne, konkursy i spotkania ze znanymi pisarzami. Dodatkową atrakcją będzie możliwość przejazdu autobusem, tzw. ,,ogórkiem”.  W nowym tramwaju oraz w dużych centrach handlowych można będzie usłyszeć wiersze poetów pochodzących z Częstochowy czytane przez częstochowian. W galeriach dodatkowo będą transmitowane specjalne komunikaty.

Akcja ,,Książka zamiast marihuany"

W centrum każdego miasta powiatowego na Mazowszu już jutro, od godziny 12 będą rozdawane książki o różnej tematyce i przeznaczone dla odbiorców w różnym wieku, w ramach akcji ,,Książka zamiast marihuany". Do rozdania jest aż 100 tysięcy książek. Do książek będą przyklejane naklejki z przekreślonym listkiem marihuany i hasłem głównym. Akcja ma na celu dotarcie do jak największej liczby młodych ludzi w celu promocji czytelnictwa. Organizatorami akcji są działacze SLD.

,,Z książką w kinie"

Książka od lat jest wspaniałą inspiracją dla twórców filmów. Ekranizacje popularnych dzieł do dziś ściągają do kin rzesze czytelników. Z okazji Światowego Dnia Książki Instytut Książki i Filmoteka Narodowa przygotowały w kinie Iluzjon w Warszawie specjalne uroczystości. Już jutro o 18.30 debata na temat filmowych adaptacji literatury z udziałem wybitnych artystów oraz  seans filmowy ,,Czas apokalipsy” będący ekranizacją słynnego opowiadania Josepha Conrada ,,Jądro ciemności". Ci, którzy przybędą jutro do kina będą mogli również obejrzeć multimedialną wystawę plakatów prezentujących polskie i zagraniczne ekranizacje literatury.

Z okazji Światowego Dnia Książki także w wielu bibliotekach organizowane są spotkania, turnieje, konkursy dla dzieci, prezentacje i wystawy. W akcję włączyły się liczne księgarnie, które z tej okazji przygotowały dla swoich klientów atrakcyjne rabaty cenowe.