6 sposobów, dzięki którym nauka słówek stanie się zabawą

Znajomość słownictwa to podstawa skutecznej komunikacji w języku obcym, zgodnie z zasadą im większy zasób słownictwa tym lepiej. Jednak tradycyjne metody zapamiętywania nowych słówek mogą skutecznie zniechęcić do nauki. Poniżej prezentujemy twórcze sposoby na przyswajanie nowych słówek, dzięki którym nauka języka nigdy nie będzie nudna, a wręcz przeciwnie - stanie się przyjemnością.

1. Generuj wizualne skojarzenia

Jeśli zależy ci na tym, by zapamiętać dane słówko na dłużej to postaraj się, by treść została zapisana w różnych obszarach twojego mózgu. W tym celu uaktywnij wszystkie swoje zmysły do tworzenia asocjacji z danym wyrazem. Spróbuj powiązać nowe słówko z innym słówkiem, wydarzeniem czy przedmiotem. Przypisz nieznanemu wyrazowi znany zapach, dźwięk czy kolor. Możesz tworzyć skojarzenia śmieszne, a nawet absurdalne. Ważne, by zostawiły one ślad w twojej pamięci.

2. Sporządź mapy myśli

O zaletach tego specyficznego sposobu notowania mówi się powszechnie. Skuteczność map myśli w procesie nauki opiera się na założeniu, że w trakcie ich tworzenia uaktywnione zostają obie półkule mózgowe, a nie tylko jedna, jak to się dzieje w przypadku tradycyjnego zapisu informacji. Obrazy, poprzez pobudzenie twórczego myślenia sprawiają, że proces nauki przebiega znacznie szybciej. Najlepsze efekty osiągniesz przygotowując osobne mapy myśli dla każdego zagadnienia tematycznego, z którego chciałbyś wzbogacić swoje słownictwo. W tym celu zorganizuj wiedzę zaczynając od słówka kluczowego, które umieścisz w centrum swojej mapy, a następnie zapisz pochodzące od niego skojarzenia językowe.

3. Stawiaj pytania i sam na nie odpowiadaj

Większość słówek w każdym języku występuje w otoczeniu innych zwrotów i to jest ich naturalny kontekst. Od najmłodszych lat jesteśmy przyzwyczajeni do stawiania pytań, które stanowią główną część każdej rozmowy. Z tego m.in. powodu opanowywanie nowych słówek w obcym języku jest łatwiejsze jeśli do nauki wykorzystasz pytania. Jeśli chcesz przyswoić nowe słówko przygotuj pytanie z nim związane i spróbuj samodzielnie na nie odpowiedzieć. Im więcej pytań związanych z danym wyrazem przygotujesz, tym szybciej będziesz w stanie zapamiętać dane słówko.

4. Ucz się całych fraz w języku obcym

Zamiast pojedynczych słówek ucz się całych fraz. Weź do ręki gazetę, podręcznik do nauki, otwórz stronę internetową anglojęzycznego portalu i czytaj teksty. Gdy napotkasz na nowe słówko podkreśl frazę, w której było ono użyte. Postaraj się ją w całości zapamiętać. Później spróbuj utrwalić w pamięci zdania, a następnie całe akapity. Zdziwisz się jak szybko powtarzane zwroty zapiszą się w twojej pamięci, a co za tym idzie będziesz mógł z nich korzystać w każdej sytuacji.

5. Wykorzystaj fiszki

Na małych karteczkach zapisz z jednej strony słówko w języku angielskim, a z drugiej w języku polskim. Mimo, że dziś możliwe jest ich kupno w księgarni to znacznie lepszym pomysłem jest samodzielne przygotowanie fiszek. A to dlatego, że już w trakcie zapisywania nowych słówek na karteczkach zaczniesz je kojarzyć i zapamiętywać. Spróbuj otoczyć się językiem korzystając z fiszek. Umieść je w kuchni, pokojach, nawet w łazience, korzystaj z różnych kolorów zapisu. Oddziałując na większą ilość zmysłów proces zapamiętywania treści będzie przebiegał szybciej i łatwiej. Dzięki temu, że fiszki są małe i poręczne możesz je ze sobą wziąć właściwie wszędzie i dzięki temu przyswajać nowe słówka w każdej wolnej chwili.

 6. Przyswajaj słówka korzystając z kontekstu

Badania dowodzą, że mózg lepiej przyswaja nowe informacje jeśli występują one w kontekście -  zgodnie z zasadą im bogatszy tym lepiej. Właśnie z tego powodu zagraniczne wyjazdy do szkół językowych, w trakcie trwania których uczestnicy wyjazdu posługują się językiem w codziennych sytuacjach jest taki popularny. Atuty tej metody nauki nowych słówek  możesz w praktyce wykorzystać w warunkach domowych. Wystarczy, że użyjesz swojej wyobraźni i spróbujesz zainicjować sytuacje związane z danym słówkiem w domu.

Metod nauki słówek w języku obcym jest bardzo wiele. Nie wszystkie jednak są w równym stopniu skuteczne. Wypróbuj każdą z powyższych, a dowiesz się, która tobie pozwoli osiągnąć najlepsze efekty. Zaangażuj wszystkie zmysły w proces nauki, przygotuj mapy myśli, zadawaj pytania związane ze słówkiem i odpowiadaj na nie, ucz się z kontekstu. Przygotuj fiszki i spróbuj zapamiętać całe frazy w języku obcym. Nie zapominaj również o powtórkach. Dzięki takim działaniom będziesz w sposób naturalny przyswajał słówka, a co za tym idzie nauka przestanie być przykrym obowiązkiem, a stanie się przyjemną zabawą.

 
Kategoria edukacja: