Jak przebudzić swoją kreatywność?

Szkoła i później studia w dużej mierze ograniczają naszą kreatywność. Najlepszą ocenę dostaje dziecko które narysuje nie ten najładniejszy obrazek, ale taki, „jak pani chciała”. Wychodzenie poza schemat oceny w pisaniu wypracowań także prowadzi do utraty punktów na egzaminach i testach. A przecież bez kreatywnego myślenia nie mielibyśmy dzisiejszych wynalazków, dzieł sztuki czy nawet samochodów o oryginalnym, nieco artystycznym designie.

Jednak nawet dawno nie wykorzystany potencjał można przebudzić na nowo i sprawić żeby rozkwitł. Istnieją specjalne ćwiczenia pozwalające na tworzenie nowych koncepcji, pomysłów i metod rozwiązywania problemów.

Brainstorming

Pierwszą metodą jest tzw. burza mózgów (brainstorming). Prawidłowo przeprowadzona składa się z 2 faz: spontanicznego tworzenia i oceny pomysłów. Technika ta jest stosowana w wielkich koncernach, ale można ją z powodzeniem wykonywać jednoosobowo. Na początku wymyślamy spontanicznie rozwiązania z uwagą, że nie ma żadnych ograniczeń, zasad, blokad. Np. chcemy stworzyć logo, możemy w tym celu cofnąć się w czasie, spotkać artystów sprzed 100 lat, zatrudnić czarodzieja itp. Nie segregujemy pomysłów, tylko spisujemy i wymyślamy co tylko nam przyjdzie do głowy.

Często wśród najbardziej absurdalnych rozwiązań znajdziemy drogę do prawdziwego, jak najbardziej realnego rozwiązania. Np. ten artysta sprzed wielu lat do dziś ma swoje dzieła, które mogą nas zainspirować w tworzeniu, a „czarodziejem” może być np. specjalista kreatywny ze znanej agencji, który może nam doradzić lub pomóc w wyborze. To tylko przykład, ale natychmiastowa krytyka i ograniczanie liczby rozwiązań „nierealnych” sprawia, że blokujemy sobie drogę do genialnych pomysłów.

Autor: Marek Olszak

Jak pobudzić swoją kreatywność? Jak wreszcie ruszyć z miejsca? Sprawdź na http://twojecele.eu