Jak wybrać zawód, który będzie odpowiadał naszej osobowości?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak to się stało, że wybrałeś ten, a nie inny zawód? A może nie ma to dla ciebie znaczenia? Ludzie różnie podchodzą do swojej pracy. Jedni traktują ją po prostu jako źródło zarobku i nie muszą jej kochać, ważne, aby zapewniła im byt. Dla innych jest to okazja do kontaktów towarzyskich – gdyby nie praca, może w ogóle nie mieliby życia towarzyskiego... Ale jest też grupa osób, dla których zawód jest pasją, powołaniem, sensem ich życia. To ci szczęśliwcy, którzy łączą pracę z przyjemnością.

Jak powiedział Konfucjusz - „Wybierz pracę, którą kochasz, a nie będziesz musiał pracować nawet przez jeden dzień w swoim życiu”.

Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić. W końcu przecież nie każdy od urodzenia wie, że chce być lekarzem, prawnikiem, nauczycielem itd. Jak zatem wybrać pracę tak, aby była ona zgodna z naszymi zainteresowaniami, preferencjami i możliwościami? Z pewnością warto najpierw dobrze poznać siebie.

Psychologia daje nam do dyspozycji szereg testów, które mogą nam pomóc dopasować optymalny zawód bądź grupę profesji. Możemy zacząć od kwestionariusza osobowości NEO-PI-R, który pozwoli określić nasze cechy dominujące oraz te, które mają małe nasilenie. Przykładowo, jeśli uzyskamy wysoki wynik w skali Otwartość na doświadczenia, będziemy lubić pracę zmienną, dynamiczną, zapewniającą nowe wyzwania. Jeśli natomiast nasz poziom Ekstrawertyczności okaże się niski, możemy skupić się na profesjach nie wymagających ciągłego kontaktu z ludźmi – lepiej będzie nam się pracowało w samotności. Niski poziom Sumienności może być wskazówką, że raczej nie sprawdzimy się jako księgowi, za to wysoka Ugodowość będzie atutem w pracy w zespole.

Obok osobowości warto również dowiedzieć się czegoś o naszym temperamencie – pomoże nam w tym kwestionariusz temperamentu FCZ-KT. Jedną z częstych przyczyn niezadowolenia z pracy jest jej niedopasowanie do naszego sposobu bycia. Jeśli nie mamy wysokiego zapotrzebowania na stymulację, a pracujemy w hałasie lub pod dużą presją, jest to dla nas bardzo wyniszczające. Jeśli z kolei lubimy, kiedy coś się dzieje, to w spokojnej pracy zamiast w pełni wykorzystać swój potencjał, będziemy umierać z nudów.

Kolejnym krokiem może być wypełnienie Kwestionariusza Preferencji Zawodowych. Dzięki niemu dowiemy się, która grupa zawodów będzie najbardziej zgodna z naszymi preferencjami – czy będą to zawody humanistyczne, matematyczno-techniczne, biologiczne czy może jeszcze inne. Dodatkowo, dzięki temu narzędziu możemy przewidzieć, czy sprawdzimy się w warunkach wysokiej stymulacji, czy też lepiej służyła nam będzie spokojna, ciepła posadka.

Oprócz powyższych kwestionariuszy pozostaje tam jeszcze cała pula testów ukierunkowanych na konkretne umiejętności zawodowe, takie jak praca w zespole, kierowanie zespołem czy umiejętność negocjowania, które pozwolą nam zdefiniować funkcję w pracy, w której będziemy się czuli najlepiej.

W celu skorzystania z powyższych testów należy udać się do psychologa, ponieważ ich przeprowadzenie i interpretacja wymaga odpowiednich kwalifikacji. Warto poszukać psychologa, który oprócz doradztwa zawodowego zajmuje się także psychoterapią. Będziemy wtedy mogli przyjrzeć się naszemu funkcjonowaniu nie tylko w pracy, ale w ogóle w życiu, co na pewno znacznie poszerzy nam perspektywę. Wreszcie, najważniejsza rzecz – pod żadnym pozorem nie wolno nam lekceważyć swojej intuicji i tego, co podpowiada nam serce, bowiem żaden test ani psycholog nie zna nas lepiej, niż my sami.

Artykuł pod redakcją Pracowni Psychoterapii i Psychorozwoju Izabeli Kielczyk z Warszawy - http://psychoterapia-kielczyk.pl/

Additional uncaught exception thrown while handling exception.

Original

PDOException: SQLSTATE[42000]: Syntax error or access violation: 1142 UPDATE command denied to user 'edulider_baza'@'10.0.118.62' for table 'node_counter': UPDATE {node_counter} SET daycount=daycount + 1, totalcount=totalcount + 1, timestamp=:db_update_placeholder_0 WHERE ( (nid = :db_condition_placeholder_0) ); Array ( [:db_update_placeholder_0] => 1511487988 [:db_condition_placeholder_0] => 798 ) in statistics_exit() (line 73 of /home/edulider/www/modules/statistics/statistics.module).

Additional

PDOException: SQLSTATE[42000]: Syntax error or access violation: 1142 INSERT command denied to user 'edulider_baza'@'10.0.118.62' for table 'watchdog': INSERT INTO {watchdog} (uid, type, message, variables, severity, link, location, referer, hostname, timestamp) VALUES (:db_insert_placeholder_0, :db_insert_placeholder_1, :db_insert_placeholder_2, :db_insert_placeholder_3, :db_insert_placeholder_4, :db_insert_placeholder_5, :db_insert_placeholder_6, :db_insert_placeholder_7, :db_insert_placeholder_8, :db_insert_placeholder_9); Array ( [:db_insert_placeholder_0] => 0 [:db_insert_placeholder_1] => php [:db_insert_placeholder_2] => %type: !message in %function (line %line of %file). [:db_insert_placeholder_3] => a:6:{s:5:"%type";s:12:"PDOException";s:8:"!message";s:432:"SQLSTATE[42000]: Syntax error or access violation: 1142 UPDATE command denied to user 'edulider_baza'@'10.0.118.62' for table 'node_counter': UPDATE {node_counter} SET daycount=daycount + 1, totalcount=totalcount + 1, timestamp=:db_update_placeholder_0 WHERE ( (nid = :db_condition_placeholder_0) ); Array ( [:db_update_placeholder_0] => 1511487988 [:db_condition_placeholder_0] => 798 ) ";s:9:"%function";s:17:"statistics_exit()";s:5:"%file";s:55:"/home/edulider/www/modules/statistics/statistics.module";s:5:"%line";i:73;s:14:"severity_level";i:3;} [:db_insert_placeholder_4] => 3 [:db_insert_placeholder_5] => [:db_insert_placeholder_6] => http://edulider.pl/informacja/jak-wybrac-zawod-ktory-bedzie-odpowiadal-naszej-osobowosci [:db_insert_placeholder_7] => [:db_insert_placeholder_8] => 54.198.108.19 [:db_insert_placeholder_9] => 1511487988 ) in dblog_watchdog() (line 154 of /home/edulider/www/modules/dblog/dblog.module).