Ćwiczenia na pamięć i koncentrację dla dorosłych

ćwiczenia na koncentrację

Regularne wykonywane ćwiczeń na pamięć i koncentrację jest najlepszą profilaktyką demencji starczej, w tym również choroby Alzhaimera. Trening mózgu pozwala usprawnić logiczne myślenie, szybkość przyswajania informacji oraz efektywność pracy umysłowej. Swoją pamięć można wyćwiczyć, m.in. poprzez czytanie książek, rozwiązywanie krzyżówek oraz granie w szachy. Przy treningu mózgu przydatne są także techniki opracowane przez naukowców.

Mózg jest organem, który podobnie jak ciało podlega nieodwracalnym procesom starzenia. W celu ich opóźnienia zaleca się wykonywać, co najmniej raz dzienne ćwiczenia usprawniające pamięć i poprawiające koncentracje.

Trening mózgu – jak poprawić pamięć i koncentrację?
Najlepszym sposobem na trening mózgu  (www.medme.pl/cogninet/trening_mozgu) jest intelektualna rozrywka, polegająca m.in. na grze w szachy, rozwiązywaniu krzyżówek czy czytaniu książek. Przy wykonywaniu tego typu czynności zwiększa się poziom aktywności kory skroniowej w lewej półkuli mózgu oraz obszarów, odpowiedzialnych za koordynację ruchową. Co istotne, po przeczytaniu książki wzmożona aktywność mózgu utrzymuje się nawet do 5. dni. Taka forma intelektualnej rozrywki poprawia pamięć i podnośni kompetencje językowe. Z kolei gra w szachy jest doskonałym sposobem na poprawę logicznego myślenia, koncentracji i pamięci długotrwałej. Trening mózgu można wykonywać, rozwiązując krzyżówki i grając w sudoku. Tego typu forma intelektualnej rozrywki bardzo dobrze wpływa na pamięć.

Techniki poprawiające pamięć i koncentrację
Przy trenowaniu swojego mózgu przydatne są techniki poprawiające pamięć, koncentrację i logiczne myślenie. Większość z nich polega na grze skojarzeń, przy której wykorzystywane są informacje zakodowane w pamięci krótkotrwałej. Wśród najpopularniejszych technik na pamięć i koncentracje dla dorosłych można wymienić:

  • rzymski pokój – metoda ta polega na zapamiętywaniu rzeczy, np. produktów z listy na zakupy lub nazwisk pracowników poprzez skojarzenie ich z otaczającymi przedmiotami,
  • metoda liczbowo-kształtowa, polegająca na zapamiętywaniu informacji poprzez jej podobieństwo do kształtu przedmiotu lub liczby. Metoda ta jest przydatna przy zapamiętywaniu numeru telefonu, np. cyfra 5 może kojarzyć się z dłonią (ze względu na liczbę palców),
  • tworzenie mapy umysłu – metoda ta jest przydatna zwłaszcza przy konieczności przyswojenia trudnego materiału. Polega ona na wykorzystaniu potencjału, tkwiącego w obu półkulach mózgowych. Wykorzystuje się przy niej: podkreślanie, tworzenie kolorowych rysunków itp.

Dieta i aktywność fizyczna a trening mózgu
Przy treningu mózgu bardzo ważna jest dieta oraz aktywność fizyczna. Podczas wzmożonego wysiłku intelektualnego należy pić dużo wody oraz jeść 5. zbilansowanych posiłków dziennie. Warto włączyć do swojej diety dużą ilość warzyw i owoców oraz produkty, bogate w białko i błonnik. Na pamięć i koncentrację pozytywnie wpływają: orzechy, ryby, jagody, banany, migdały, gorzka czekolada oraz pestki słonecznika. Dobrym sposobem na usprawnienie pracy mózgu jest także aktywność fizyczna na świeżym powietrzu.