Współczesne, szybkie tempo życia sprawia, że coraz więcej osób szuka chwili oddechu i spokoju. Medytacja jako droga prowadząca do relaksacji, a także rozwoju koncentracji i świadomości pozwala rozluźnić się, odzyskać siły i pozbyć się z organizmu toksyn. Jak zacząć medytować?
Istota medytacji
W każdej minucie życia przez twój umysł przebiegają setki myśli. Taki nieustanny dialog wewnętrzny, towarzyszący także nawet w porze odpoczynku powoduje duże zmęczenie. W trakcie medytacji staniesz się obecny tu i teraz oczyszczając swój umysł z myśli i wyobrażeń. Medytacja jest bowiem stanem, w którym nie angażujesz się w żadne działanie, ani ciałem, ani duchem, pozwalasz myślom samym płynąć przez swoją głowę. Masz nad nimi kontrolę- możesz je odrzucić lub pozwolić im biegnąć dalej w swoją stronę. To jedna z najskuteczniejszych i zarazem najłatwiejszych technik relaksacyjnych.
Zalety uprawiania medytacji
Wszechstronne, pozytywne rezultaty medytacji dla funkcjonowania ciała jak i ducha są potwierdzone naukowymi badaniami. Znaczące zmiany można dostrzec już po kilku dniach/tygodniach. Wśród najczęściej wymienianych korzyści pojawiają się:
Techniki medytacji w praktyce
Najbardziej ogólny podział wyróżnia medytację wewnętrzną oraz zewnętrzną. Podczas medytacji wewnętrznej skupisz się na odczuciach swojego ciała, uczuciach, myślach, emocjach, w trakcie medytacji zewnętrznej natomiast twoja uwaga zostanie skierowana na zewnątrz, skupisz się na danym przedmiocie czy otaczającej rzeczywistości.
Istnieje wiele odmian medytacji. Niektóre z nich skupiają się na oddechu, inne na dźwiękach, wizualizacjach czy przedmiotach. Przykładowe, popularne techniki to:
Medytacja oddechu. Polegająca na kontroli oddechu, koncentracji na każdym wdechu i wydechu. W trakcie medytacji oddechu poczujesz jak powietrze napełnia cię i dodaje ci energii. Spokojny, miarowy oddech pozwoli ci się wyciszyć i odzyskać siły witalne.
Medytacja Mantry. Jest to rodzaj medytacji dla początkujących. Polega na powtarzaniu dźwięku, sylaby, która nie ma swojego logicznego znaczenia czyli tzw. mantry. Pozwala to uniknąć chaosu myśli i skupić się na jednym, wybranym punkcie.
Medytacja skupienia. Polega ona na skupieniu się na jednym, przedmiocie, punkcie otoczenia i poświęceniu mu całej swojej uwagi. W trakcie medytacji skupienia nie ma miejsca na analizy, subiektywne oceny, przemyślenia. Cały proces jest tylko obserwacją, dzięki czemu można nie tylko poćwiczyć koncentrację, ale przede wszystkim nauczyć się obiektywnie patrzeć na świat.
Medytacja obecności. Polega na odbiorze rzeczywistości wszystkimi zmysłami przez pryzmat skupienia na jednym, wybranym punkcie. Odczuwając temperaturę swojego ciała, pomieszczenia, wszystkie dźwięki, zapachy, smaki, podłoże, ubranie na skórze możesz zacząć prawdziwie cieszyć się każdą chwilą swojego istnienia.
Medytacja obserwacji. Polega na obserwacji swoich własnych odczuć, myśli, emocji, ale bez przywiązywania do nich wagi. Medytacja obserwacji pozwala zyskać świadomość teraźniejszości, tego co jest ,,tu i teraz” zdobywając przy tym wolność emocjonalną.
Medytacja dla początkujących - praktyczne rady
Na koniec kilka wskazówek przed rozpoczęciem praktyki medytacji:
- Przed medytacją zrelaksuj się, odpręż, niczego nie przyspieszaj, ani nie rób niczego na siłę, żeby nie przyniosło to odwrotnego efektu
- Bądź dla siebie cierpliwy, wyrozumiały, nie oczekuj żadnych wyników
- Nie walcz z tym czego doświadczasz, wszystko co przychodzi do ciebie bez względu na to czy jest to uczucie negatywne czy pozytywne przyjmuj ze spokojem, nie myśl, tylko obserwuj
- Medytuj w domowym zaciszu, bez muzyki, później kiedy nauczysz się wchodzić w stan świadomości możesz to robić w każdej, dowolnej chwili
- Medytuj rano lub wieczór, gdyż wtedy umysł pracuje na innych falach i łatwiej o stan medytacji
- Pamiętaj o regularności
Medytacja uważana jest za najlepsze ćwiczenie umysłu, dlatego też warto choć z czystej ciekawości dowiedzieć się jak wygląda medytacja dla początkujących i ją wypróbować. Jak twierdzą znawcy w ten sposób można bowiem odnaleźć drogę do harmonii oraz szczęścia.
Komentuj przez Facebooka