Negocjacje należą do tych aspektów życia, z którymi mamy do czynienia każdego dnia. Dlatego zastosowanie odpowiednich technik negocjacji może sprawić, że staniesz się osobą odnoszącą sukcesy zarówno w pracy jak i w życiu osobistym. Do negocjacji potrzebne są odpowiednie umiejętności lub talent. Nie każdy rodzi się ze zdolnościami negocjacyjnymi, podobnie jak nie każdy wie jak poprowadzić dyskusję aczkolwiek możliwe jest ich nabycie poprzez naukę i praktykę. Aby stać się odnoszącym sukcesy negocjatorem, powinieneś pamiętać o kilku ważnych zasadach.
1. Podczas negocjacji, koncentruj się na konkretnym celu i pamiętaj, że musisz być w stanie podać konkretne argumenty, popierające swoje stanowisko. W tym samym czasie jeżeli w grę wchodzą pieniądze, wskazane jest ustalenie konkretów, przed sfinalizowaniem umowy. Nie bądź w tej sprawie nieśmiały i nie unikaj tego tematu. Bardzo ważne podczas negocjacji, jest pozostawanie spokojnym, skupionym i cierpliwym. Utrzymuj swoje emocje na wodzy. Pamiętaj o powiedzeniu, że „gdy emocje są silne, inteligencja jest niska”. Jeśli pozostaniesz spokojny, wyciszony i zmobilizowany, na pewno wynegocjujesz świetną umowę.
2.Podczas negocjacji nie stawiaj pierwszego kroku. Jeśli podczas rozmowy, na temat wysokości twojej pensji, ktoś zapyta cię ile chciałbyś zarabiać, najlepszą reakcją byłoby odpowiedzieć pytaniem zwrotnym o budżet firmy i o to ile dana osoba jest skłonna ci zapłacić. Uwierz w moc tego, o co prosisz. Możesz podać swoją sumę i nie targować się ze swoim pracodawcą. Ale możesz też podać sumę wyższą od tej, jaką chcesz otrzymywać i być gotowym do negocjacji. Nie bądź arogancki podczas rozmowy i miej zawsze gotowe dobre argumenty, by przekonać rozmówców do swojej racji. Bądź świadom dolnej granicy tego, na co jesteś skłonny się zgodzić. By zostać odnoszącym sukcesy negocjatorem, musisz umieć sprawiać wrażenie, że jesteś gotów odejść w każdej chwili, jeśli zaoferowana ci oferta nie spełnia twoich oczekiwań. Ustalenie np. minimalnej kwoty, na jaką jesteś w stanie się zgodzić, będzie w tym przypadku pomocne. Powinieneś być jednocześnie gotowy, na zaoferowanie drugiej stronie tego, na czym jej zależy, a która dla ciebie jest bez większego znaczenia. Dotyczy to również szczegółów, w sprawie, których gotowy jesteś iść na kompromis. W ten sposób każdy oferuje coś w zamian, a pomiędzy obiema stronami pozostaje przyjazna atmosfera na koniec rozmowy.
3. Jako sprawny negocjator powinieneś umieć czytać mowę ciała. Z jednej strony aby właściwie rozpoznawać sygnały wysyłane przez partnerów, a z drugiej by samemu epatować takimi, które dadzą ci nad innymi przewagę. Czytanie z mowy ciała jest świetnym sposobem na to, aby wyłapać odpowiedni moment, do zmiany tematu lub przyjęcia innej taktyki.
Powyższe zasady stanowią podstawową wiedzę, o której powinien pamiętać każdy początkujący negocjator. Dodatkowo warto zapoznawać się z książkami na temat negocjacji, mowy ciała i wywieraniu wpływu na innych ludzi. Pamiętaj, negocjacje to sztuka, której każdy może się nauczyć.
Komentuj przez Facebooka