Coaching zdrowia – wpływ myśli i przekonań na nasze zdrowie

Coaching zdrowia - Katarzyna Miciuła

Znaczenie zdrowia w życiu człowieka

Niektórzy w ogóle zaczynają o nim myśleć dopiero wtedy, gdy z ich organizmem zaczyna się coś dziać. Gdy pojawia się ból, wiele osób sięga po prostu po tabletkę przeciwbólową. Problemy ze snem można łagodzić środkiem nasennym, a zbytnie zdenerwowanie tabletką na uspokojenie. Można? Owszem, można. Co jednak zrobić, gdy ból wciąż powraca w tym samym miejscu, gdy sen nie przynosi odpoczynku albo zbyt często czujesz zdenerwowanie? Leki stosowane na dłuższą metę mogą mieć skutki uboczne, a podstawowy problem zostaje nierozwiązany.

Istota coachingu zdrowia

Coaching zdrowia to dość szczególny rodzaj coachingu. Coach zdrowia, oprócz znajomości różnorodnych metod i sposobów pracy coachingowej, musi mieć też szeroką wiedzę o funkcjonowaniu człowieka jako całości, o jego aspekcie fizjologicznym, emocjonalnym i umysłowym. Skuteczność tego rodzaju coachingu w dużej mierze wynika właśnie z holistycznego podejścia do klienta, ze zrozumienia, że emocje, myśli i przekonania są ściśle połączone z ciałem.

Najczęściej do coacha zdrowia zwracają się osoby z jednym lub kilkoma wymienionymi poniżej problemami: nadwaga, bóle głowy lub inne nawracające bóle, lęki, problemy ze snem, problemy z trawieniem, nadmierne odczuwanie stresu lub inne.

Pytania w trakcie sesji

Podczas sesji, jedno z ważniejszych pytań, które stawia klientowi coach brzmi: „Dlaczego tak naprawdę chcesz się pozbyć swoich problemów i dolegliwości?”. Za tym z pozoru prostym pytaniem kryje się „kopalnia” przekonań, niektóre z nich są motywujące, inne skłaniają do szczególnej refleksji i zastanowienia.

Inne ważne pytania dotyczą danej, konkretnej dolegliwości. Przykładowo:

- „Co ten nawracający ból głowy chce Ci powiedzieć?”

- „W jakich sytuacjach pojawia się najczęściej? Z czym jest powiązany? Co to dla Ciebie znaczy?”

Warto zadawać sobie takie pytania na bieżąco, nie czekając aż dolegliwości staną się dłuższe i intensywniejsze. Być może podany w powyższym przykładzie nawracający ból głowy sygnalizuje zbyt wiele obowiązków na głowie? Może sygnalizuje coś jeszcze innego – warto to zauważyć, a można to zrobić poprzez obserwowanie, odczuwanie i słuchanie własnego organizmu. Jakie emocje i jakie myśli mogą się wtedy pojawić?

Powody, dla których niektóre metody walki z problemami zawodzą

Wiele osób twierdzi, że próbuje różnych metod uporania się ze swoją nadwagą lub innymi problemami, ale skutku nie ma, albo jest krótkotrwały. W niektórych przypadkach zawodzą nieskuteczne metody, ale w wielu innych to motywacja nie jest wystarczająca, a niektóre nawyki i przekonania okazują się silniejsze niż deklarowana chęć działania.

Wracając do pytania postawionego w tytule: w wielu przypadkach nasze myśli i przekonania mogą być przyczyną niektórych chorób oraz stopnia ich nasilenia, a także mogą wpływać na powodzenie i skuteczność procesu powrotu do zdrowia i dobrego samopoczucia.    

 

Kategoria rozwój: