4 niezawodne zasady, dzięki którym zrealizujesz każde noworoczne postanowienie

jak zrealizować noworoczne postanowienia

Pierwszy miesiąc Nowego Roku kalendarzowego to dla wielu z nas okres planowania i wyznaczania sobie celów na najbliższe 365 dni. Często jednak bywa jednak tak, że po fali początkowego entuzjazmu przychodzi kryzys, a razem z nim frustracja związana z niezrealizowanymi planami. Jak w tym roku podejść do noworocznych postanowień, by początek 2018 roku nie rozpocząć od moralnego kaca? O 4 prostych zasadach, które skrupulatnie przestrzegane prowadzą do sukcesu, piszemy poniżej.

Małe kroczki do wielkich sukcesów

Tak naprawdę osiągnąć sukces może każdy i wcale nie jest to tak trudne, jak może się początkowo wydawać. Cały sekret nie polega na tym, by pracować ciężej, ale efektywniej. W rzeczywistości wszystkie imponujące osiągnięcia to suma drobnych czynności, które są wykonywane przez dłuższy czas. Innymi słowy, z pozoru mało istotne nawyki są tym, co pomaga w osiągnięciu długoterminowych celów. Wystarczy tylko przestrzegać czterech fundamentalnych zasad, które budują nowy nawyk. A o to one.

1. Powtarzaj swój nawyk codziennie

Jednym z największych błędów, które popełniamy, planując realizację celów są zbyt wysokie wymagania. Zazwyczaj mamy tendencję do przeceniania tego, ile możemy zrobić, zwłaszcza jeśli podejmujemy nowe działania.

Przykłady:

Jeśli czytasz rzadko, (n. 3-4 książki rocznie) i nagle założysz, że w Nowym Roku będziesz czytać jedną tygodniowo albo gdy do tej pory z ledwością zwlekałeś się z łóżka o godzinie 8 rano, a teraz z dnia na dzień chcesz wstawać o godzinie 6 rano to wiedz, że realizacja tego celu jest poważnie zagrożona. A to dlatego, że różnica między tym, co robiłeś do tej pory, a tym, co chcesz osiągnąć teraz jest zbyt duża. Co więcej, za każdym razem, kiedy nie wywiążesz się ze swoich postanowień, Twój cel będzie się od Ciebie oddalał.

Aby mieć siłę do realizacji noworocznych postanowień, potrzebujesz małych zwycięstw i niewielkich, ale za to widocznych postępów. Zastanawiasz się jak osiągnąć każdy z wyznaczonych sobie celów? Na początek skup się na tym, by wykonywać daną czynność codziennie, stawiając bardziej na ilość niż na jakość. Na etapie wypracowywania nawyku nie myśl o imponujących wynikach.

Jak to działa?

Nawyk 1. Czytanie książek – jedna strona przed snem

budowanie-nawyków

Jeśli w Nowym Roku chcesz czytać więcej, zacznij od jednej strony dziennie. Zazwyczaj pewnie przeczytasz więcej, ale jeśli uda Ci się przeczytać tylko tę jedną to już możesz uznać, że osiągnąłeś mały sukces. Kiedy nawyk stanie się silny, możesz wyznaczyć sobie kolejny cel np. czytanie przez 15 minut przed snem, a następnie przez 30 minut. Patrząc wstecz, zdasz sobie sprawę z tego, że ten mały nawyk przekształcił się w wielkie osiągnięcie.

 Nawyk 2. Jedna lekcja języka angielskiego każdego ranka

nauka-języka-angielskiego

Nauka języków obcych jest jednym z najczęstszych postanowień noworocznych. Jeśli chcesz uniknąć szybkiego wypalenia, zacznij od jednej lekcji dziennie. Możesz w tym celu skorzystać z najlepszych aplikacji do nauki języka angielskiego i wykonywać codzienne ćwiczenia podczas picia porannej kawy. Oczywiście możesz przerobić większą partię materiału, ale zawsze co najmniej jedną lekcję. To wystarczy, by utrzymać nawyk, nawet wtedy, kiedy nie będziesz miał ochoty na to, by zrobić więcej.

 

2. Skup się tylko na jednym zadaniu

Jedną z najtrudniejszych rzeczy, jeśli chodzi o tworzenie nowych nawyków jest oparcie się pokusie robienia wielu rzeczy na raz, która zmniejsza szanse na sukces.

Tu można znaleźć analogię do wielozadaniowości, kiedy mózg musi się przełączać między zadaniami, ponieważ nie jest w stanie robić wszystkiego równocześnie.

Najlepszym wyjściem jest więc to, by poświęcić cały swój czas budowaniu tylko jednego nawyku. Dopiero w momencie, kiedy daną czynność będziesz wykonywać bez trudu (automatycznie), wtedy możesz przystąpić do realizacji kolejnego celu. Podczas kształcenia nawyku możesz próbować różnych metod śledzenia swoich postępów. Realizacja nie jest łatwa, ale warta wysiłku.

Badania wykazały, że czas, który trzeba poświęcić na budowanie nawyku, bywa różny. W jednym z takich badań średni czas tworzenia nowego nawyku wyniósł 66 dni, czyli ponad dwa miesiące!

 

3. Umieść w zasięgu wzroku wszystko, czego potrzebujesz

Znacznie łatwiej jest wykształcić nawyk, jeśli to, co jest potrzebne do jego budowania, znajduje się w zasięgu Twojego wzroku.

 Przykładowo telefon pod ręką z zainstalowaną aplikacją do nauki języka angielskiego pomaga w budowaniu nawyku uczenia się języka obcego w trakcie picia porannej kawy.

Podobnie, odczytanie jednej strony książki wieczorem jest dużo łatwiejsze, gdy ta znajduje się zawsze na stoliku tuż przy łóżku.

Ta niewielka zmiana sprawia, że pozbędziesz się wymówek, które hamują Twoje działania. To jak usuwanie przeszkód, które stoją na drodze do Twojego celu.

 

4.Wiąż nowe nawyki z tymi istniejącymi

Jednym ze świetnych sposobów na kształtowanie nowych nawyków jest dopasowywanie ich do tych dotychczasowych. Jeden nałóg działa niczym wyzwalacz dla kolejnego. To sprawia, że nowy nawyk staje się rutyną tak, jak te wcześniejsze.

A nawyków mamy sporo, choć może nie do końca sobie z tego zdajemy sprawę (szczotkowanie zębów przed snem, parzenie kawy o tej samej porze itd.). Czynności wykonywane codziennie w tym samym czasie mogą stać się fundamentem, na którym zbudujesz nowy nawyk.

Przykładowo, jeśli pierwszą rzeczą, którą robisz tuż po wstaniu z lóżka jest parzenie kawy to zaplanuj naukę języka podczas jej picia. Zwyczaj robienia kawy w tym momencie będzie działał jak wyzwalacz do rozpoczęcia lekcji języka obcego. Położenie się do łóżka z kolei będzie działać jak wyzwalacz na wieczorną lekturę.

Przykłady:

Z biegiem czasu możesz dokładać nowe nawyki do tych istniejących, aby czerpać pełnymi garściami z siły automatycznych zachowań.

 

Noworoczne postanowienia na drodze do rozwoju

Budowanie nawyków jest samo w sobie czymś w rodzaju hobby. Myślenie o tych wszystkich umiejętnościach, które można nabyć lub rozwinąć w Nowym Roku, wykonując drobne czynności, ale za to konsekwentnie powtarzane codziennie jest ekscytujące. To sprawia, że duże cele stają się znacznie bardziej osiągalne.

 

A jakie są Wasze postanowienia noworoczne? Podzielcie się nimi z nami w komentarzach!