Twórz CV z przyjemnością - darmowe narzędzia online, które warto znać

×

Komunikat o błędzie

  • Notice: Undefined index: mailchimp_signup_subscribe_block_mailchimp_form w drupal_retrieve_form() (linia 809 z /home/edulider/new/includes/form.inc).
  • Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'mailchimp_signup_subscribe_block_mailchimp_form' not found or invalid function name w drupal_retrieve_form() (linia 844 z /home/edulider/new/includes/form.inc).
kreowanie CV

Gdy zabieramy się za szukanie pracy lub chcemy zmienić ścieżkę kariery po latach, pierwszym krokiem w tym kierunku jest stworzenie aktualnego CV. W dobie Internetu spisanie najważniejszych informacji w Wordzie i wstawienie zdjęcia między tekst to trochę za mało, by zrobić dobre wrażenie na pracodawcy, nawet gdy nasze doświadczenie zawodowe jest spore.

Na szczęście z pomocą tym, którzy nie czują się dobrze w edycji i projektowaniu takich dokumentów, przychodzi szereg przydatnych narzędzi online. Poniżej podajemy kilka sposobów, jak ułatwić sobie sprawne tworzenie profesjonalnego CV z pomocą darmowych stron i aplikacji.

  1. Zdjęcie

Jak wiadomo, zdjęcie w CV powinno być odpowiednie, z widoczną całą twarzą, stosowną postawą i o charakterze profesjonalnym, a nie prywatnym. Jeśli masz wykonaną przez specjalistę fotografię w wersji cyfrowej – świetnie. Wielu z nas jednak nie zawsze ma takie aktualne zdjęcie, więc wykorzystuje inne, niekoniecznie zrobione właśnie w tym celu, ale obrobione i wykadrowane tak, że można je umieścić w CV. I właśnie do takich celów możesz posłużyć się edytorami zdjęć online. Dzięki nim przeskalujesz fotografię, wykadrujesz ją i poprawisz kolory tak, by wstawić je w odpowiedniej jakości do dokumentu. Darmowych edytorów w sieci jest mnóstwo, a ostatnio znana z kreatora Canva stworzyła osobny panel do edycji zdjęć właśnie do CV. Łatwiej już chyba nie będzie!

  1. Kreator

O ile nie aplikujesz na stanowisko, na którym liczy się oryginalność i artyzm, do rekrutacji w większości branż potrzebujesz standardowego CV, które jest przede wszystkim estetyczne, wygodne w czytaniu i treściwe, ale nie za długie. Stworzenie takiego dokumentu od zera nie jest jednak wcale proste – kłopoty może sprawiać dobór odpowiednich fontów, formatowani i układ czy sposób wyróżnienia pewnych informacji. Ci, którzy wolą zaoszczędzić czas, niż spędzić kilka godzin na dopracowywaniu tych elementów, mogą posłużyć się generatorami CV, których na szczęście w Internecie nie brakuje. Najlepiej wyszukiwać nowszych generetaorów, bo wtedy jest większe prawdopodobieństwo, że szablony w nich dostępne jeszcze nie „opatrzyły się” rekruterom.

Obecnie najnowszym darmowym kreatorem pochwalić się może portal Aplikuj.pl (znajdziesz generator CV tutaj). Do wyboru jest tam kilka wzorów stylistycznych i do tego kilka różnych wariantów gamy kolorów. Gotowy plik z załączonym zdjęciem możesz pobrać niestety tylko w formacie PDF, więc najlepiej używać tego generatora do tworzenia różnych wariantów CV za jednym razem, bo nie mamy możliwości edycji pliku np. Wordzie, gdy raz utworzymy go z panelu. To dobre rozwiązanie, zwłaszcza gdy goni nas czas. Jeśli interesujesz się innymi, mniej tradycyjnymi formami przekazania informacji na temat swojej osoby, z których można korzystać bezpłatnie, pod nazwą Carrd.co znajdziesz z kolei anglojęzyczne, bezpłatne narzędzie do tworzenia wizytówki online. To bardziej komercyjna, prostsza forma autoprezentacji, której możemy użyć jako zamiennika papierowej wizytówki, np. nawiązując kontakty branżowe w sieci.

  1. Korekta

Choć w wersji polskiej trudno doszukać się automatycznego korektora na miarę anglojęzycznego Grammarly, istnieje narzędzie, które wyłapie część błędów, a na pewno pokaże też literówki i puste spacje. Na stronie Language Tool możesz wrzucić tekst do 1500 (dłuższe wymagają dodatkowych opłat), a oprogramowanie wyświetli tekst z podkreślonymi wątpliwymi bądź błędnymi elementami treści. Oczywiście trzeba korzystać z tego narzędzia z głową – niekiedy wskazuje ono błędy tam, gdzie ich nie ma, ale zarazem może wyłapać literówki i inne pomyłki, których po pewnym czasie pracy nad naszym CV już nie widzimy.

Powyższe przykłady to darmowe narzędzia, które naprawdę mogą pomóc w szybkim i przyjemnym budowaniu profesjonalnego CV. W rzeczywistości zapewne jest ich więcej, dlatego warto poczytać poradniki i przetestować różne platformy, zanim zabierzemy się za tworzenie dokumentu. Czas poświęcony na research z pewnością się zwróci – gdy będziesz już wiedział, które narzędzia i edytory Ci odpowiadają, będziesz zdolny sprawnie tworzyć i modyfikować swoje CV za każdym razem, gdy będzie to potrzebne.

Kategoria rozwój: 
Informuj autora o zmianach: 
tak