Noworoczne postanowienia – jak wytrwać?

realizacja celów

Pierwszy miesiąc nowego roku to zawsze czas wyznaczania nowych celów w różnych dziedzinach życia: zdrowia, finansów, relacji i wielu innych. Początkowy zapał może jednak szybko ostygnąć, a w jego miejsce pojawić się żal i zniechęcenie. Jeśli chcesz tego uniknąć, zwróć uwagę na kilka ważnych czynników, o których piszemy poniżej.

Jesteś zainteresowany, czy zaangażowany?

Noworoczne postanowienia podejmuje większości z nas, ale tylko niewielkiej części udaje się je zrealizować. Dlaczego tak się dzieje? Jak jest w Twoim wypadku? Na początek odpowiedz sobie na pytanie, czy jesteś zaangażowany w realizację zamierzonych celów, czy tylko nimi zainteresowany? Wbrew pozorom to duża różnica.

Jeśli jesteś tylko zainteresowany, to będziesz ciągle formułować wymówki, wymyślać powody i okoliczności, które sprawiają, że nie możesz lub nie chcesz czegoś zrobić.

Jeśli jesteś zaangażowany, zrobisz wszystko, co tylko w Twojej mocy, by osiągnąć upragniony cel.

Zewnętrzne a wewnętrzne poczucie kontroli

Łatwo jest myśleć, że to czynniki zewnętrzne warunkują nasze życie i codzienne wybory. Trudniej jest przyznać, że dokonujemy wyborów każdego dnia, właściwie w każdej chwili naszego życia. Przekonanie o tym, że to czynniki zewnętrzne determinują rezultaty, które osiągasz nazywane jest zewnętrznym poczuciem kontroli. Taka postawa niestety bardzo przeszkadza w realizacji celów. Jeśli uznasz, że ktoś lub coś jest odpowiedzialne za Twoją przyszłość, to tak jak większość ludzi staniesz się wytworem okoliczności zewnętrznych.

W opozycji do zewnętrznego umiejscowienia kontroli stoi wewnętrzne poczucie kontroli. To głębokie przekonanie o tym, że to Ty, a nie okoliczności zewnętrzne decydują o tym, co osiągniesz. W momencie, kiedy uświadamiasz sobie, że ponosisz całą odpowiedzialność za każdy aspekt swojego życia jest tym momentem, kiedy poczujesz prawdziwą wolność.

Według badań, ludzie o wysokiej samoocenie i wewnętrznym poczuciu kontroli przewyższają innych o głowę, jeśli chodzi o realizację wyznaczonych zadań. Większość ludzi niestety ma zewnętrzne poczucie kontroli, co skutkuje tym, że nie wyznaczają ambitnych celów, nie przyjmują ról przywódczych, brakuje im motywacji, z pesymizmem patrzą w przyszłość, nie czują satysfakcji z życia. Są też bardziej zestresowani.

Jak zyskać siłę do dokonywania wyborów?

podejmowanie decyzji

Podejmowanie decyzji jest kluczowe, dla osiągania kolejnych życiowych sukcesów.

3 elementy, które dają siłę do dokonywania wyborów to:

  1. Świadomość dokonywania wyboru – wewnętrzne umiejscowienie kontroli.
  2. Odpowiedzialność za wybór – wiesz, że każda decyzja ma swoje znaczenie i konsekwencje, odzwierciedla to, w co wierzysz.
  3. Rezultat, wyniki dokonanego wyboru, konsekwencje – wprawdzie nie zawsze wszystko zawsze idzie zgodnie z planem, ale warto być szczęśliwym, nawet w razie niepowodzeń. Zamiast porzucić cel, lepiej zmienić strategię.

Motywacja do działania

Utrzymanie motywacji na stałym, wysokim poziomie to często nie lada wyzwanie. Można sobie w tym pomóc wykorzystując kilka wskazówek.

Właściwie zdefiniuj cel, na którym Ci zależy – jeśli cel, do którego dążysz, nie jest dla Ciebie atrakcyjny, to nie poczujesz się odpowiedni zmotywowany.

Uwierz we własne umiejętności – jeśli uważasz, że nie posiadasz odpowiednich środków lub umiejętności, by osiągnąć sukces, to nie poczujesz się odpowiednio zmotywowany.

Bądź przekonany, że konkretne zachowania przyniosą pożądane rezultaty ­– jeśli nie spodziewasz się, że Twoje działania zaowocują pozytywnym wynikiem, to nie będziesz zmotywowany.

Jak radzić sobie ze zmianą w cyfrowym świecie – ebook dla ludzi rozwijających się

jak radzić sobie ze zmianą

A jakie są Twoje tegoroczne postanowienia noworoczne? Jeśli wiążą się one z rozwojem osobistym i/lub zawodowym, to polecamy lekturę naszego darmowego ebooka: „Jak radzić sobie ze zmianą w cyfrowym świecie". Poruszyliśmy w nim zagadnienia edukacji oraz pracy w erze szybkich zmian. W ebooku znajdują się odpowiedzi na kluczowe pytania z zakresu pracy i edukacji, badania, analizy i przykłady. Oprócz materiału badawczego w ebooku dostępne są także wywiady aż z 8 specjalistami, którzy na co dzień pomagają innym rozwijać się pod względem osobistym i zawodowym.

Ebook możesz pobrać za darmo tutaj

A jeśli chciałbyś w tym roku doszlifować swój angielski lub doszkolić się w innej dziedzinie wiedzy to zajrzyj do naszych artykułów: Do you speak English? Poznaj 10 aplikacji do nauki języka angielskiego oraz Darmowe szkolenia online – czy warto z nich korzystać?

Świadome podejmowanie decyzji i odpowiedni poziom zaangażowania znacznie pomagają w realizacji celów. A jeśli coś nie wychodzi? Tony Robbins powiedział kiedyś: „Bądź wierny swoim decyzjom, ale bądź elastyczny w swoim podejściu”. Jeśli jakaś strategia nie działa, warto wypróbować inną!

 

A jeśli potrzebujesz bardziej szczegółowych wskazówek, jak wytrwać w noworocznych postanowieniach, to zajrzyj też do naszego artykułu: 4 niezawodne zasady, dzięki którym zrealizujesz każde noworoczne postanowienie.