Jak wybrać szkołę językową? 12 kwestii, które warto rozważyć przed wyborem szkoły językowej

języki obce nauka

Zainteresowanie możliwością kształcenia w języku obcym rośnie z roku na rok. Wiele osób zadaje sobie w związku z tym pytanie jak wybrać szkołę językową? Która spełni oczekiwania i zaspokoi potrzeby? W ostatnich latach szkół językowych powstało jak grzybów po deszczu, jednak szkoła szkole nierówna. Poniżej zwracamy uwagę na kilka kwestii, dzięki którym wybór stanie się łatwiejszy.

Podstawowe pytania

Zanim zdecydujesz się na wybór kursu odpowiedz sobie na kluczowe pytania: czy chcesz uczyć się w trybie intensywnym czy w normalnym toku nauki? Czy interesuje cię kurs ogólny czy specjalistyczny? A może chciałbyś wyjechać za granicę i poznawać język w jego naturalnym otoczeniu? Udzielenie szczerych odpowiedzi na te pytania da Ci obraz tego, jakiego kursu szukasz.

W jaki sposób przekazywana jest wiedza

jak przekazywana jest wiedza

Dowiedz się czy nauka, w szkole językowej, do której chcesz się zapisać odbywa się według jakieś ważnej zasady(przykładowo metoda Callana, która opiera się głównie na mówieniu)? Może są to zajęcia typowo warsztatowe, gdzie umiejętności językowe zdobywa się w praktyce, a może szkoła oferuje możliwość nauki języka z elementami jego kultury ? Zastanów się czy zależy ci na tym, by większy nacisk położyć na czytanie, pisanie, a może na mówienie?

Jakie kwalifikacje posiadają nauczyciele

W całym procesie nauki niezwykle istotną rolę odgrywa lektor. To właśnie on jest przede wszystkim odpowiedzialny za postępy w nauce uczniów, ponieważ nadaje zajęciom charakter i specyficzny przebieg. Oprócz wysokich kwalifikacji liczy się staż pracy, osobowość i kreatywność.

Informacje zwrotne od uczniów

uczniowie szkoła językowa

Nie ma bardziej wiarygodnych informacji na temat szkoły niż te, którą przekazują jej byli uczniowie. Jeśli uczestnicy kursu mają pozytywne zdanie na temat lektorów, sposobów nauki itp. już po zakończeniu kursu to najprawdopodobniej w tej szkole właściwe osoby znajdują się na właściwym miejscu. Jeśli dodatkowo masz możliwość podpytania znajomych o opinie na temat szkół językowych, w swojej okolicy to również to wykorzystaj.

Informacja zwrotna od lektora

Z pewnością ucząc się danego języka ważne są dla ciebie postępy, które robisz w toku nauki. Sam obiektywnie nie jesteś w stanie ich ocenić i właśnie dlatego tak duże znaczenie ma to w jaki sposób będziesz otrzymywać informacje zwrotne od swojego lektora. Czy w szkole są regularnie przeprowadzane testy sprawdzające zdobyte umiejętności i motywujące do regularnej nauki? Zanim zdecydujesz się, że zapiszesz się na kurs dowiedz się w jaki sposób będziesz informowany o swoich wynikach w nauce, by jeszcze intensywniej popracować w obszarach, które sprawiają ci trudności i z czasem coraz płynniej posługiwać się językiem.

Jak długo trwa lekcja

jak wybrać szkołę językową

Z pewnością nie raz słyszałeś określenie godzina lekcyjna i godzina zegarowa, między którymi różnica czasu wynosi 15 minut. Jeśli mówimy o pojedynczej lekcji to różnica ta nie wydaje się wielka. Kwestia wygląda inaczej, gdy w toku nauki mamy zapewnione np. 120 godzin nauki.

Ile osób liczy klasa

Zarówno zbyt liczna grupa kursantów, jak i za mała nie jest korzystna. W zbyt licznych grupach brakuje możliwości dopasowania do potrzeb i umiejętności jej poszczególnych członków, a co za tym idzie kontaktu z nauczycielem. Zbyt mała liczba to mniej możliwości poznania innych osób, nawiązania kontaktu, możliwości uczenia się w różnorodny sposób.

Co jest zawarte w cenie

pieniądze na szkołę językową

Niektóre szkoły językowe, aby zachęcić przyszłych uczniów do zapisu na zajęcia oferują różnego typu upusty cenowe, inne oferują dodatkowe możliwości w cenie jak np. bezpłatne materiały czy wycieczkę. Warto porównać ceny konkurencyjnych ofert i zorientować się na co możemy liczyć po uiszczeniu płatności.

Akredytacja

Istnieje wiele instytucji zajmujących się kontrolą jakości systemu nauczania. Instytucje te odwiedzają szkoły i sprawdzają na jakim poziomie jest przekazywana wiedza. Jeśli szkoła posiada certyfikat jakości to jest duże prawdopodobieństwo, że jest to szkoła lepsza od tych, które go nie mają. Samo ustalenie czy szkoła otrzymała taki certyfikat czy też nie - nie należy do zadań trudnych, ponieważ każda szkoła informuje kursantów, jeśli go posiada. Oczywiście istnieją zarówno lokalne jak i zagraniczne instytucje akredytacyjne. W rozszyfrowaniu tego, co dana akredytacja oznacza pomocna będzie wiedza, którą bez trudu znajdziesz w Internecie.

Lokalizacja szkoły

dojazd do szkoły językowej

Choć miejsce, w którym znajduje się szkoła może się wydawać sprawą drugorzędną to bynajmniej warto zwrócić uwagę na to jak szybko jesteśmy w stanie pokonać drogę ze szkoły do domu i z powrotem. Jeśli bowiem za każdym razem, kiedy będziemy chcieli uczestniczyć w zajęciach będziemy musieli przedzierać się przez ruchliwe ulice i stać w korkach to z pewnością w niedługim czasie będziemy czuli się poirytowani tą sytuacją.

Elastyczność

Zapisując się na kurs z pewnością zadajesz sobie pytanie czy szkoła zapewni ci kształcenie na poziomie, którego oczekujesz. Tak naprawdę to nigdy do końca nie wiesz do jakiej grupy trafisz tj. na jakim poziomie będą umiejętności językowe pozostałych kursantów. I właśnie dlatego te szkoły, które preferują różne możliwości kształcenia należy stawiać ponad tymi, które oferują kształcenie z wykorzystaniem tradycyjnych metod.

Dodatkowe możliwości

sala multimedialna

O jakości usług, jakie świadczy dana placówka świadczy również to czy i w jaki sposób starają się oni w pomieszczeniach, w których odbywają się zajęcia stworzyć przyjazną atmosferę. Im więcej nowoczesnych i komfortowych rozwiązań zostało wprowadzonych, tym lepiej dla ciebie. Sala multimedialna, a w poczekalni wygodna kanapa, na której można usiąść, obejrzeć telewizję i napić się kawy? To z pewnością wymarzony scenariusz. Zanim więc zapiszesz się na kurs odwiedź budynek, zobacz sale.

Decyzja o zapisaniu się na kurs językowy to pierwszy krok na drodze do rozszerzenia swoich umiejętności językowych, a zatem swojego rozwoju osobistego. Aby pieniądze, które wydasz na naukę okazały się dobrą inwestycją sprawdź pod kątem wszystkich tych czynników, które są wymienione powyżej szkoły, nad którymi się zastanawiasz. Kiedy już wybierzesz jedyne czego będziesz jeszcze potrzebować to motywacja.

A wy na co jeszcze zwracacie uwagę wybierając szkołę językową? Podzielcie się z nami swoimi komentarzami na ten temat tego jak wybrać szkołę jezykową.