15 nawyków, dzięki którym staniesz się mądrzejszy

jak stać się mądrzejszym

Regularne czytanie newsów na portalach plotkarskich czy bezmyślne przeglądanie Facebooka nie sprawią, że staniesz się mądrzejszy. Do tego potrzeba wysiłku i zaangażowania w wypracowanie sobie zwyczajów, które pozwolą wzbogacić umysł. Wprawdzie niektórzy ludzie po prostu rodzą się inteligentni, ale zdecydowana większość inteligentnych ludzi praktykuje codzienne rytuały, które pozwalają im pielęgnować swój intelekt. Poniżej znajdziesz listę 15 nawyków, które pomogą Ci zbliżyć się do tego celu.

1. Pytaj o wszystko.

Zawsze miej uszy i oczy szeroko otwarte. Najpotężniejszym wrogiem wiedzy jest trwanie w przekonaniu o własnych zdolnościach i nieomylności. Zadawanie pytań i ciekawość świata to klucz do przezwyciężania takich skłonności.

2. Jak najwięcej czytaj.

Książki to kopalnia wiedzy na wszelkie tematy. Porzuć serwisy plotkarskie na rzecz czytania wartościowych książek, artykułów i ebooków. Nawet jeśli nie dysponujesz wystarczającą ilością czasu, by czytać dużo, staraj się trzymać swojego harmonogramu dnia, a Twój intelekt będzie coraz bogatszy.

3. Odkryj to, co Cię motywuje.

Znajdź temat, który w sposób szczególny Cię interesuje. Z pewnością zgłębianie wiedzy w dziedzinie, która Cię fascynuje, pozwoli Ci rozwinąć skrzydła i poszerzyć Twoje horyzonty.

4. Pomyśl o nowych sposobach podchodzenia do starych rzeczy.

Być innowacyjnym to znaczy stawiać swoje pomysły ponad lękiem przed porażką. Nawet w zwykłych codziennych czynnościach warto eksperymentować i w ten sposób rozwijać swoją kreatywność. Kiedy ryzykujesz, popełniaj błędy i baw się dobrze, zamiast trwać w swojej rutynie. Pamiętaj o tym, że wyobraźnia i kreatywność zmieniają oblicze świata.

5. Spotykaj się z ludźmi, którzy są mądrzejsi od Ciebie.

Osoby inteligentne mają zawsze coś ciekawego do powiedzenia. Spędzanie z nimi czasu jest cenne z wielu powodów. Jak mówi stare przysłowie: „Jeśli wejdziesz między wrony, musisz krakać, jak i one”. Przebywając wśród osób inteligentnych, bezwiednie przejmiesz ich nawyki. Poszukaj takich osób w swojej pracy czy organizacjach społecznych i nawiąż z nimi relacje.

6. Pamiętaj o tym, że każdy ekspert był kiedyś początkujący.

Każda okazja do nauki czegoś nowego to krok w kierunku bycia mądrzejszym. Postaw sobie za cel ciągłe i konsekwentne zdobywanie umiejętności, a życie nigdy nie przestanie Cię uczyć, o ile tylko zechcesz się uczyć.

7. Znajdź czas na refleksję.

Wszyscy żyjemy w ciągłym biegu i stresie. Bardzo łatwo przechodzimy do porządku dziennego z wieloma zdarzeniami, nie zastanawiając się nad ich sensem. Warto jednak znaleźć czas na to, aby się zatrzymać. Refleksja jest ważną częścią uczenia się.

8. Ćwicz swoje ciało.

Jeśli trenujesz swój umysł to dlaczego miałbyś zaniedbywać swoje ciało? Zacznij regularnie uprawiać sport, zdrowo się odżywiaj i zadbaj o to, by dobrze się wysypiać. W ten sposób poprawisz sobie nastrój oraz procesy poznawcze, a także pamięć.

9. Zmuś się do bycia bardziej produktywnym.

Bycie bardzo zajętym i bycie produktywnym to dwie różne rzeczy. Przyszłość, w której chcesz żyć, tworzy się z tego, co aktualnie robisz. A skoro tak to zawsze staraj się w pełni wykorzystać każdy dzień.

10. Codziennie notuj swoje pomysły, bez względu na to, gdzie jesteś. Interesujące pomysły mogą pojawić się w Twojej głowie podczas jazdy samochodem, pod prysznicem czy w czasie posiłku. Postaraj się zawsze nosić przy sobie notes i długopis i regularnie zapisywać to, co przyjdzie Ci do głowy. Dzięki temu będziesz mógł je przeanalizować i edytować w razie potrzeby w wolnej chwili.

11. Zrób coś, co Cię przeraża. Zdecydowana większość ludzi lubi czuć się bezpiecznie, kocha to, co znane i przewidywalne. Przekroczenie strefy swojego komfortu pozwala jednak zyskać pewność siebie i daje szansę na realizację własnych marzeń i pragnień. Czasami największe korzyści można uzyskać, robiąc właśnie to, czego się boimy.

12. Zamień telewizje na naukę online. Swój wolny czas poświęć na coś innego niż social media czy oglądanie telewizji. Internet jest pełen narzędzi edukacyjnych, po które warto sięgnąć. Co więcej, wiele z nich to darmowe kursy online, które pozwalają rozwinąć swoje umiejętności i piąć się po kolejnych szczeblach kariery zawodowej.

13. Czytaj publikacje na tematy, które do tej pory Cię nie interesowały.

Każdego dnia przeglądaj w Internecie i w innych mediach artykuły i materiały, które nie znajdują się w obrębie Twoich zainteresowań. Postępując w ten sposób, przyswoisz wiedzę, której w inny sposób nie udałoby Ci się zdobyć.

14. Podzieli się z innymi tym, co wiesz.

Uczenie się nowych rzeczy jest niezwykłe. Dzielenie się wiedzą to swoisty sprawdzian, odpowiedź na pytanie, czy posiadłeś daną umiejętność w wystarczającym stopniu, by przekazać ją dalej.

15. Zastosuj zdobytą wiedzę w praktyce.

Nie ma sensu uczyć się czegoś, jeśli dzięki temu nie staniesz się mądrzejszy lub jeśli nie zainspiruje Cię to do bycia lepszym. Najmądrzejsi ludzie wykorzystują to, co wiedzą, ale nie po to, by być osobą sukcesu, ale by stać się wartościowszym człowiekiem.

jak stać się mądrzejszym

Codzienne nawyki prostą drogą do sukcesu

Bycie inteligentnym to marzenie wielu, ale tylko nieliczni wiedzą jak ten cel osiągnąć. Wprowadzenie w życie pomysłów, o których pisaliśmy wyżej, z pewnością pozwoli Ci zbliżyć się do ideału. Już dziś zacznij budować nawyki, dzięki którym staniesz się mądrzejszy i zobacz, jak jutro zmieni się Twoje życie!