15 rzeczy, które ludzie produktywni robią inaczej

kariera zawodowa

Wielu ludzi traci czas próbując zmierzać w różnych kierunkach. Czują presję, by nieustannie pracować, ale brakuje im skuteczności w działaniu. Ci, których nazywamy ludźmi produktywni robią inaczej. Wiedzą, że produktywność to nie to samo co tempo, z jaką wykonujemy pracę i skupiają się na konsekwentnym zmierzaniu do określonego celu. Wiedzą kim są i kim chcą być. O 15 rzeczach, które ludzie produktywni robią inaczej niż większość społeczeństwa przeczytacie poniżej.

1. Wiedzą kim są

Wielu ludzi tak naprawdę nie ma zielonego pojęcia kim są. Trwają w przekonaniu, że robiąc wiele rzeczy równocześnie zdobędą to, czego naprawdę pragną. Nie mając konkretnego celu, pozwalają na to, by życie przeciekało im między palcami. Chcą, by ich podziwiano, postrzegano jako kogoś niezwykłego, ale w żadną aktywność nie są w stanie autentycznie się zaangażować. Wciąż szukają czegoś, co zapewni im poczucie bezpieczeństwa.

Produktywni ludzie nie szukają bezpieczeństwa na zewnątrz  – wiedzą, że można je znaleźć tylko w sobie. Wiedzą kim są, rozumieją i akceptują siebie. Nic co przychodzi do nich z zewnątrz, nie jest w stanie zastąpić im wewnętrznego poczucia własnej wartości. Mają cel w swoim życiu i są pewni, że życie, które wiodą jest właśnie tym, które sami sobie wybrali.

2. Wiedzą, w jakim kierunku chcą iść

Większość ludzi wolałaby, aby ktoś powiedział im, dokąd powinni zmierzać i kim być, aby zyskać podziw innych. Takie podejście to w rzeczywistości droga donikąd. Stawiając ponad własne zainteresowania: prestiż, pieniądze czy wyróżnienia w efekcie w pewnym momencie dochodzą do wniosku, że nie wiedzą, czego chcą w swoim życiu.

Ludzie produktywni wiedzą jak osiągnąć każdy z wyznaczonych sobie celów i codziennie, małymi kroczkami, ale konsekwentnie zbliżają się do swojego ideału. Wszystkie czynności, które wykonują mają swój sens. Przy tym wcale nie pracują szybciej niż inni, wręcz przeciwnie – często właśnie wolniej, ale robią to, co należy robić. Wbrew pozorom pięć kroków w różnych kierunkach w porównaniu z pięcioma krokami w jednym kierunku to kolosalna różnica.

3. Nie obchodzi ich to, co robią inni

Wielu ludzi poświęca dużo czasu na śledzenie poczynań innych po to, by ich naśladować lub konkurować z nimi. Świadczy to o ich zagubieniu i niedojrzałości duchowej.

Ludzie produktywni nie oglądają się na innych, bo to odwracałoby ich uwagę od własnej pracy. Wolą skupić się na tym, co ma znaczenie. Gary Vaynerchuck  – uważany za jednego z najbardziej produktywnych ludzi na świecie twierdzi, że nie ma czasu na to, by poznawać twórczość innych, ponieważ jest zbyt mocno pochłonięty tworzeniem własnych prac.

4. Nie przejmują się tym, co myślą o nich inni

nie ważne co pomyślą inni

Wielu ludzi czuje silną potrzebę akceptacji. Drżą na samą myśl o tym, co pomyślą o nich inni. Za wszelką cenę starają się więc być idealni i zabiegają o to, by być lubianymi. Nie ma jednak w tym ani szczerości, ani autentyczności.

Ludzie produktywni nie boją się być sobą. Pracują dla siebie i dla swoich odbiorców. Nie istnieje dla nich nikt inny. Krytyka i hejt nie robią na nich wrażenia.

5. Zależy im na tych, którym służą

To, że ludzie produktywni nie przejmują się opiniami innych, wcale nie oznacza, że na nikim im nie zależy. Wręcz przeciwnie. W każdym człowieku widzą potencjał i nie ma w tym udawania. Są empatyczni. Wiedzą jak dotrzeć do danej osoby we właściwy sposób i dzięki temu budują z innymi trwałe więzi. Ludzie to wyczuwają i zauważają zmianę, jaka się dokonała dzięki ich obecności.

6. Ich praca to sztuka i to bardzo osobista

Bez względu na wykonywany zawód, ludzie produktywni nie są zwyczajnymi pracownikami, ale artystami. To, co tworzą, jest częścią ich samych i dlatego są w stanie oddać się swojej pracy całkowicie.

Jeśli nie mają do czegoś serca, to po prostu się za to nie zabierają. Jeśli jednak gorąco wierzą w to, co robią, są w stanie wspiąć się na sam szczyt.

7. Czekanie zamieniają na działanie

Charakterystyczna dla większości ludzi jest postawa wyczekiwania. Czekają na właściwy moment, w którym będą się dobrze czuć, będą mieć więcej pieniędzy, wiedzy, znajomych.

Ludzie produktywni nie czekają. Wiedzą jak zmotywować się do działania. Próbują realizować swoje cele kiedy nie mają pieniędzy, kiedy nie wiedzą, co robią, kiedy pytań jest więcej niż odpowiedzi, kiedy nikt w nich nie wierzy. Działają, słuchając tylko swojego wewnętrznego głosu, który wzywa ich do działania.

8. Uczą się w praktyce

Teoria to za mało. Ludzie produktywni bardzo ciężko pracują. Zamiast spotykać się i dyskutować o tym, co należy zrobić, po prostu działają. Kiedy inni ludzie czytają i rozmyślają, ci realizują swoje marzenia. Mają potrzebę uczenia się, tworząc przy tym coś wartościowego.

9. Mają do siebie dystans

jak mieć do siebie dystans

Ludzie produktywni do wszystkiego podchodzą z rezerwą. Pozwalają sobie na śmiech i miłość. Nie myślą tylko o sobie. Nie postrzegają siebie przez pryzmat swoich osiągnięć.

Kiedy popełniają błędy, potrafią śmiać się sami z siebie. Rozumieją, że nie są idealni i lubią siebie samych. Nie zadręczają się porażkami, ale dają sobie kolejne szanse.

10. Cieszą się z tego, co już udało im się osiągnąć

Życie ludzi nieproduktywnych wypełnia oczekiwanie na coś: ukończenie studiów, awans w pracy, emeryturę.

Ludzie produktywni potrafią się radować każdym krokiem swojej wędrówki. Nie czekają z niecierpliwością na kolejny etap swojego życia. Cieszą się każdą chwilą swojego życia.

11. Proszą o pomoc

Ludzie produktywni nie boją się spytać innych o drogę, kiedy zbłądzą. Nie unoszą się dumą, ale przyznają, że potrzebują pomocy.

12. Porzucają rzeczy, które nie działają

Kiedy ludzie produktywni zauważą, że jakieś działanie okazało się niewypałem, mają w sobie dość odwagi, by jak najwcześniej je porzucić. Nie trwają w stagnacji, ale starają się jak najwcześniej skoncentrować na nowym rozwiązaniu. Zamiast ładować towar na tonący statek, porzucają to, co okazało się nieskuteczne i od razu obierają inny kierunek.

13. Przyjmują poziomą perspektywę

Najlepsi i najpopularniejsi prezydenci USA działali w polityce najkrócej. Zamiast przez 10 lat wspinać się po politycznej drabinie, przeskoczyli do polityki z innej, równoległej drabiny.

Przykładowo Roland Reagan był aktorem, Dwight Eisenhower robił karierę w armii, a Woodrow Wilson działał w środowisku naukowym. Każdy z nich był wspaniałym prezydentem, mimo że byli obecni w polityce tylko przez krótki czas. Dotarli na szczyt, omijając zbędne kroki.

Na podobnej zasadzie działają ludzie produktywni. Zamiast standardowo wspinać się po drabinie, szukają alternatywnych ścieżek awansu. Pomijają niepotrzebne kroki na drodze na szczyt, przeskakując między różnymi drabinami.

14. Nie nastawiają się na konkretny wynik

Zbyt silne nastawienie na konkretny wynik sprawia, że człowiekowi brakuje autentycznej obecności. W związku z tym, zamiast zaprezentować pełnię swoich możliwości ,uzewnętrzniają tylko swoją frustrację.

Pozbycie się presji osiągnięcia sukcesu, pozwala na większe skupienie na danej czynności. Ludzie produktywni są szczerzy i naturalni. Ufają, że bycie sobą sprawi, że wszystko ułoży się po ich myśli. Wierzą, że takie działanie pozwoli im dotrzeć tam, gdzie chcieliby się znaleźć.

15. Ciągle porządkują swoje życie

produktywność

Ludzie produktywni ciągle eliminują ze swojego życia to, co jest zbędne. Zamiast dodawać kolejne warstwy, potrafią powiedzieć „nie” praktycznie wszystkiemu. Jeśli wcześniej zobowiązali się do zrobienia czegoś, co jest zbędne – odwołują to. Ich życie jest proste i uporządkowane.

 

Źródło: medium.com