Czego możemy się nauczyć od starszych ludzi?

czego nauczymy się od starszych

Starsze osoby mogą być przykładem dla młodszych pokoleń, pod warunkiem, że młodzi ludzie będą otwarci na ich wiedzę i doświadczenia. Osoby starsze mają duży bagaż doświadczeń i dlatego mogą udzielić nam wielu cennych wskazówek  jak należy postępować. Czego możemy się nauczyć od ludzi starszych? O tym poniżej.

 

1. Życie bez zmartwień

Większość z nas żałuje wielu wydarzeń ze swojego życia - nietrafionych decyzji, nieprzemyślanych słów czy przegapionych okazji. Starsze pokolenia uczą nas życia tak, by niczego nie żałować. Martwienie się niepotrzebnie rzeczami, na które nie mamy wpływu jest bezcelowe. Jeśli to zrozumiemy to możemy być pewni, że nasze życie stanie się pełniejsze.

2. Ustalanie priorytetów

Natłok obowiązków sprawia, że często nie pamiętamy o tym co jest tak naprawdę dla nas ważne. Od starszych ludzi możemy się nauczyć ustalania priorytetów, jeśli chodzi o relacje z ludźmi i obowiązki. Czasami kolacja z rodziną jest ważniejsza niż spotkanie biznesowe. Czas spędzony z bliskimi będziesz z pewnością wspominać z o wiele większą radością, niż czas poświęcony na zarabianiu pieniędzy. Większość starszych ludzi twierdzi, że gdyby tylko mogli cofnąć czas byliby lepsi dla rodziny i bliskich.

3. Radzenie sobie ze stratą bliskiej osoby

Nieodłączną częścią różnych etapów życia człowieka jest odejście przyjaciół czy doświadczenie śmierci osób bliskich. Starsi wiekiem doświadczyli wielu strat i żyjąc dalej nauczyli się radzić sobie z poczuciem straty. Smutek może spowodować niezdolność do normalnego funkcjonowania. Jako, że starsi widzieli już jak odchodzą bliscy to ich rady mogą pomóc Ci stać się silniejszym.

4. Kontakty międzyludzkie

Starsi ludzie spotkali niezliczoną liczbę ludzi, a każdy z nich był inną osobą, miał swoje charakterystyczne cechy, wady i zalety. Zdolność rozumienia innych i skutecznej komunikacji z nimi jest cenną umiejętnością, której możesz się nauczyć. Następnym razem rozmawiając z pogodną staruszką, zapytaj jak po tylu latach udaje jej się zachować cierpliwość i uśmiech na twarzy.

5. Akceptacja

Starsi ludzie lepiej wiedzą jak radzić sobie z trudnymi sytuacjami, porażkami i wszelkimi niepowodzeniami. Wiedzą, że życie mimo wszystko toczy się dalej. Z tego powodu zachowują pogodę ducha, mimo poważnego wieku. Z pewnością mogą pomóc Ci nauczyć się akceptować rzeczy takimi jakie są, co jest kluczem do szczęśliwego życia. Z akceptacją przychodzi spokój. Starsi mogą zmienić Twoją perspektywę patrzenia na otaczające Cię wydarzenia, pomagając kultywować akceptację.

6. Wdzięczność

Docenianie wydarzeń, którym nie przypisywaliśmy wcześniej dużego znaczenia jest charakterystyczne dla ludzi starszych. Z wiekiem zaczynamy cenić rzeczy, na które wcześniej nie zwracaliśmy uwagi i uważaliśmy za oczywiste. Przykładem mogą być relacje rodzinne, czy też zdrowie.

7. Zdrowy tryb życia

Palisz papierosy, a może nadużywasz alkoholu? Przy następnej wizycie w szpitalu czy przychodni zapytaj się kilku cierpiących na wszelkiego rodzaju dolegliwości starszych ludzi, ile daliby za to, by choć w części tego uniknąć. Jeśli jesteś młody to z pewnością nie zauważasz skutków jedzenia fastfoodów czy prowadzenia siedzącego trybu życia. Zacznij żyć zdrowo i świadomie już teraz. Odpowiedni dobór diety i 15 minut ćwiczeń dziennie zapewni Ci o wiele bardziej komfortowe życie na starość.

 

Warto doceniać ludzi starszych

Ludzie starsi to tak naprawdę skarbnica wiedzy na różne tematy. Warto ich szanować i doceniać umiejętności zaczynając od nauki gotowania a kończąc na życiowych wartościach. Czerpiąc z ich wiedzy i doświadczenia pełnymi garściami jesteśmy w stanie żyć bardziej świadomie, a to prosta droga ku temu, by nasze życie stało się po prostu szczęśliwsze.