Czy można umrzeć robiąc sobie selfie?

selfie znanych osób

Na punkcie robienia autoportretów oszalał cały świat. Swoje sweet focie mają nie tylko nastolatkowie, ale również wielcy i znani tego świata: celebryci, politycy, a nawet papież. Choć selfie kochamy miłością bezgraniczną to jednak nie jest to miłość z wzajemnością. Psychoza, depresja, a nawet śmierć – to spotyka osoby, które obsesyjnie skupiają się na robieniu jak najbardziej zaskakujących selfie, nierzadko ryzykując przy tym życie. O selfie zrobionych tuż przed śmiercią i innych niebezpieczeństwach związanych z robieniem sobie zdjęć z ręki opowiemy w tym artykule.

Selfie w statystykach

sweet focia

Lawinowy wzrost zainteresowania robieniem selfie przez ludzi z całego świata jest niezaprzeczalnym faktem, który potwierdzają liczne badania. Sam termin ,,selfie”, w rankingu tygodnika ,,Time” w 2012 roku znalazł się w pierwszej dziesiątce najmodniejszych słów, a w 2013 roku Oxford English Dictionary ogłosił ,,selfie” słowem roku. Z kolei badania przeprowadzone w październiku 2013 roku wykazały, że na Facebooku, w ciągu zaledwie tygodnia odnotowano ok. 368 tys. statusów, które miały w swojej treści „selfie”. W tym samym czasie na Twitterze hastag #selfie został użyty aż 150 tys. razy. Dobrze. Statystyki statystykami, ale dlaczego takim uwielbieniem darzymy selfie?

Fenomen popularności

autoportret

Wiele osób zastanawia się nad tym dlaczego robimy sobie selfie? Czy to objaw samouwielbienia czy wręcz przeciwnie: potrzeba samoakceptacji? W pewnym sensie wydaje się, że wrzucanie do Internetu zdjęć samego siebie daje nam poczucie, że kontrolujemy i kreujemy swój wizerunek,  bo w środowisku wirtualnym, w teorii obraz zawsze możemy poprawić lub usunąć. Ponadto, badania wykazały, że mamy ogromne upodobanie do oglądania twarzy. W korze mózgowej znajduje się nawet specjalny ośrodek, który zajmuje się rozpoznawaniem i analizowaniem twarzy.

Obsesja robienia zdjęć

niebezpieczne selfie

Choć nie mamy zbyt wielu naukowych dowodów, które analizowałyby zjawisko robienia sobie zdjęć z ręki to jednak nieoficjalne badania dowodzą, że u mężczyzn istnieje silny związek między robieniem sobie zdjęć  a osobowością narcystyczną, a nawet psychopatyczną. Skupianie się na swoim wirtualnym wizerunku może również prowadzić do zatracenia się w świecie rzeczywistym i rozluźnienia relacji międzyludzkich. Psycholodzy załamują ręce, z niepokojem patrząc na skalę zjawiska i grożące w związku z tym niebezpieczeństwa, ale nie są w stanie im zaradzić.

Zrobienie sobie idealnego zdjęcia dla wielu osób staje się obsesją i właśnie dlatego selfie jest niebezpieczne. Jeszcze lepiej wyglądać, w jeszcze ciekawszym miejscu zrobić sobie jeszcze doskonalsze zdjęcie – to cel osób, które uwielbieniem darzą swoje autoportrety.

Częste robienie sobie selfie pociąga za sobą wiele negatywnych zjawisk. Grozi zaburzeniami mentalnymi, budzi podejrzenie niskiej samooceny, narcyzmu, skłonności do uzależnień. Jako przykład można podać przypadek Dann’ego Bowmana, który jako 19-latek codziennie po kilka godzin dziennie robił sobie około 200 zdjęć, wpadł w depresję, przedawkował leki i próbował popełnić samobójstwo. W Rosji, ze względu na skalę zjawiska wydano nawet broszurę ostrzegawczą przed robieniem sobie selfie z narażeniem życia, aby uzyskać doskonałe zdjęcia.

Zaskakujące selfie czyli balansowanie na granicy życia i śmierci

selfie zagrożenia

Chęć zaimponowania innym, zdobycia jak największej liczby polubień to odpowiedź na pytanie dlaczego robimy sobie selfie. Jednak wykonywanie swoich autoportretów niektóre osoby przypłaciły życiem. Choć przeglądając lub robiąc sobie selfie nie myślimy o ryzyku to jednak są realne powody, by obawiać się selfie. W samych Stanach Zjednoczonych liczba osób, które poniosły śmierć szukając miejsca na idealne ujęcie okazała się większa niż tych, które zmarły w wyniku ataku rekina. O  selfie zrobionych tuż przed śmiercią piszemy poniżej.

1. Porażenie prądem

21-letni Hiszpanin zginął zaraz po tym jak wspiął się na szczyt nieruchomego pociągu, by zrobić sobie z przyjaciółmi zdjęcie i przypadkowo dotknął głową kabla, który był podłączony do napięcia. Oprócz zabitego 21-latka szoku doznał również jego przyjaciel, który stał w pobliżu.

2. Upadek z urwiska

Małżeństwo polskiego pochodzenia stoczyło się z urwiska w okolicy malowniczego wybrzeża Cabo da Racza w Portugalii. Para przekroczyła barierę bezpieczeństwa szukając miejsca do zrobienia ujmującego zdjęcia. Świadkami tragedii były ich dzieci, które nie poniosły żadnych obrażeń.

3. Przypadkowy strzał w głowę

Osca Otero Aguilar trafił na nagłówki międzynarodowych gazet po tym jak przypadkowo strzelił sobie w głowę pozując do selfie z pistoletem. 21-letni Meksykanin podczas zakrapianej imprezy z przyjaciółmi wpadł na pomysł zrobienia sobie ,,zdjęcia z rąsi" z bronią. Kiedy przyłożył sobie lufę do głowy broń przypadkowo wystrzeliła zabijając Meksykanina na miejscu.

4. Upadek z wysokiego mostu kolejowego

Selfie tuż przed śmiercią próbował także wykonać 17-nastolatek s z Rosji. Chłopak spadł z mostu kolejowego w Saint Petersburgu kiedy pozował do spektakularnego zdjęcia. Stracił równowagę i spadł z wysokości 30 stóp.

Podobnie fotograf-amator Xenia Ignatyeva straciła równowagę na wysokim moście kolejowym podczas robienia sobie selfie. Kobieta chwyciła się pobliskiego kabla, który okazał się być pod napięciem. Została porażona prądem i spadła na ziemię. Daily Mirror cytuje słowa jej babci, która mówiła, że Xenia chciała sobie zrobić ujęcie w nocy, by nadać zdjęciu dramaturgii.

5. Wypadek samochodowy

Amerykanka Countney Sanford zginęła w wypadku na autostradzie zaledwie kilka sekund po tym jak udostępniła na profilu swoje selfie. The Independent donosi, że deklarowała miłość do muzyki, która towarzyszyła jej podczas robienia zdjęć w samochodzie. Informacja o selfie  pojawiła się zaledwie minutę przed tym jak policja otrzymała informację o kolizji z udziałem Sanford's. Courtney Sanford wrzuciła do sieci zdjęcie z podpisem „Happy”. Kilka chwil później zderzyła się z ciężarówką i zmarła na miejscu.

6. Wypadek na motocyklu

Swoje selfie tuż przed śmiercią zdążył wykonać i opublikować muzyk Jadiel El Tsunami. Mężczyzna zginął w wypadku na swoim motocyklu w Puerto Rico, po tym jak chwilę wcześniej robił sobie selfie na swoim motocyklu. Wcześniej ukazał się jego utwór zatytułowany: ,,Tracę kontrolę”.

7. Utonięcie

18-letnia kobieta w październiku utonęła na Filipinach pozując na plaży z przyjaciółmi. Zaabsobowana robieniem zdjęcia nie zauważyła, że nadciąga ogromna fala.

Zdjęcia z rąsi – znajdź złoty środek

niebezpieczne selfie

Dla wielu osób robienie sobie selfie i wrzucanie ich do sieci jest czymś tak samo naturalnym jak pisanie i wysyłanie smsów. Mimo naszego upodobania do robienia sobie autoportretów powinniśmy jednak pozując do zdjęć zawsze kierować się zdrowym rozsądkiem, bo niestety, jak pokazują przykłady z całego świata robienie zdjęć z ręki może nawet zakończyć się śmiercią. Nie dajmy się zatem zwariować. Nie róbmy sobie zdjęć na każdym roku. Telefon jest bowiem zdradliwym urządzeniem, bo wymaga skupienia na nim całej swojej uwagi, a wtedy jesteśmy o włos od tragedii.

Źródła: Focus.pl, Wikipedia.org.