Jak być kreatywnym? 10 rzeczy, których na pewno nie wiesz

jak być kreatywnym

Kreatywnego myślenia można się nauczyć, jednak najpierw trzeba przyswoić sobie pewne nawyki. Nawet jeśli zdaża ci się, że pod wpływem inspiracji poczujesz przypływ energii, a w twojej głowie zrodzi się kilka dobrych pomysłów,  to jednak warto polegać na kilku prostych zasadach, dzięki którym kreatywność stanie się umiejętnością, a nie kwestią przypadku. Przed tobą wskazówki, które pokażą ci jak tego dokonać.

1. Kradnij niczym artysta

 Kreatywność nie jest tak naprawdę niczym w pełni oryginalnym. Z reguły z mieszaniny inspiracji i pomysłów powstaje coś nowego, coś kreatywnego. Świat ma do zaoferowania pomysły, które są warte zapożyczenia jak i te bezwartościowe. Wybieraj te, które pomogą ci się wyróżnić. Oczywiście, nie chodzi tutaj o plagiat.

2. Nie czekaj aż dowiesz się kim jesteś, żeby zacząć

W świecie, który ciągle się zmienia, bardzo ciężko jest zdefiniować siebie zanim podejmie się jakieś działanie. Samorealizacja przychodzi z czasem. Zacznij od kopiowania osób, które cię inspirują, a stopniowo przejdziesz z naśladowania do własnego wyraźnego stylu i pomysłów.

3. Napisz książkę, którą chcesz przeczytać

Maluj obrazy, które chcesz zobaczyć. Graj muzykę, jaką chcesz usłyszeć. Załóż firmę, jaką chcesz prowadzić. W tym jak być kreatywnym ważną wskazówką jest tworzenie głównie dla samego siebie. Nawet w przypadku najgorszego obrotu spraw będziemy mieli przynajmniej jednego fana - tego we własnej osobie.

4. Pracuj własnymi rękami

Nasza kreatywność osiąga szczyt, gdy w tworzenie czegoś angażujemy wszystkie zmysły. Komputery odebrały nam możliwość odczucia w pełni procesu tworzenia. Wszystko zapisane jest w wirtualnym świecie elektroniki. Bynajmniej, w tworzeniu grafiki komputerowej 3D, dalej uczestniczą ręcznie tworzone gliniane pierwowzory projektów, co bardzo ułatwia pracę.

5. Wykorzystaj swoje hobby do projektów pobocznych

 Pasje, hobby, zainteresowania - ich wkład w kreatywność jest ogromny. Wprowadzenie rzeczy które cię pobudzają i pasjonują do wszelkich projektów pobocznych jakimi się zajmujesz w czasie wolnym od płatnej pracy - to przepis na sukces. Często okazuje się, że to właśnie te projekty odnoszą ogromny sukces. Przykład? Mark Zuckeberg stworzył Facebooka w ramach zabawy, w ciasnym akademiku.

6. Dziel się pomysłami z innymi ludźmi

Dziel się swoją pracą i pomysłami, a w zamian dostaniesz cenny feedback i jeszcze więcej inspiracji. Spowoduje to też, że każdy szczegół dopracujesz o wiele staranniej, by uniknąć krytyki za niedbalstwo.

7. Podróżuj

Kiedy tylko możesz - podróżuj. Zetknięcie z inną kulturą - ludźmi którzy myślą inaczej niż ty i twoje otocznie jest przepisem na to jak być kreatywnym. Podróże sprawiają, że patrzymy na świat innym wzrokiem.

8. Bądź miły

Życie to maraton, a nie sprint. Przestań walczyć i rywalizować. Wykorzystaj energię jaką daje złość na twórczą inspirację. Zdobywaj przyjaciół, ignoruj wrogów. Bądź wdzięczny za wszystkie swoje osiągnięcia.

9. Bądź nudny

Rutyna (bycie nudnym), jest przydatna. Pozwala na pewnego rodzaju zautomatyzowanie twoich działań, co z kolei uwalnia miejsce w mózgu na rzeczy, które są naprawdę ważne. Dzięki temu nie marnujesz twórczej energii.

10. Kreatywność jest jak odejmowanie

W dobie internetu i wszechobecnego dostępu do informacji, do przodu pójdą ci, którzy będą wiedzieć co zostawić, a z czego skorzystać. Dobrym przykładem jest bestsellerowa książka amerykańskiego autora - Dr. Seussa, do napisania której użyte zostało zaledwie 50 różnych słów.

 

W świecie przepełnionym innowatorskimi pomysłami wiele osób zastanawia się nad tym jak rozwijać swoją kreatywność, zwłaszcza, że twórcze myślenie jest niesamowicie przydatną umiejętnością. Czas, który spędzisz pracując nad wyjątkowym pomysłem zaowocuje w wyjątkowych wynikach, które z kolei przełożą się na poziom twojego zadowolenia i motywacji. Im więcej doświadczeń zyskujemy, tym jaśniej widać, że kreatywność to nie nagły zastrzyk inspiracji, a raczej sposób bycia, umiejętność postrzegania świata w inny sposób.

 

Źródło: thefuturebuzz.com