Jak kontrolować emocje? Poznaj 5 prostych sposobów

jak wyrażać swoje emocje

Jeśli śmiejesz się z otrzymanego smsa podczas ważnego spotkania, najprawdopodobniej inni będą patrzeć na to krzywym okiem. Z drugiej strony, jeśli złościsz się na kierowcę, który blokuje ci pas ruchu, wyglądasz równie niepoważnie, tym bardziej że złość zaburza zdrową ocenę sytuacji. Jak kontrolować swoje emocje? Poniżej przedstawiamy 5 sprawdzonych sposobów.

 

Badania nad emocjami

Badanie emocji nie jest nauką ścisłą. Psychologowie wciąż debatują nad tym, jak przebiega współpraca na linii ciało-umysł podczas aktywności emocjonalnej. Nie są zdolni opracować kompletnej klasyfikacji emocji, a nawet nie są pewni, czy emocje są przyczyną, czy raczej skutkiem sposobu interpretowania świata. Wiadomo jednak więcej na temat tego jak kontrolować emocje, a dokładniej jak wpływać na sposób ich odczuwania i wyrażania.

Psycholog James Gross z Uniwersytetu Stanford zaproponował 4-stopniowy model pozwalający uchwycić sekwencję zdarzeń, która przebiega, gdy stymulowane są nasze emocje. Najpierw dana sytuacja zwraca naszą uwagę, co z kolei prowadzi nas do jej oceny lub zastanowienia się nad jej znaczeniem. Później o naszej reakcji decyduje sposób, w jaki odbieramy to doświadczenie.

Niektóre reakcje emocjonalne nie wymagają szczególnej kontroli. Jeśli emocje są adekwatne do sytuacji i pomagają nam poczuć się lepiej to nie ma potrzeby martwić się o zmianę sposobu reakcji. Śmianie się, gdy inni też się śmieją, jest jednym z przykładów odpowiedniej reakcji, która pomaga poczuć się lepiej. Wyrażanie gniewu podczas jazdy samochodem może również sprawić, że poczujesz się lepiej, jednak nie jest to odpowiednia reakcja.

Uspokojenie się, gdy jesteś sfrustrowany, oczywiście nie jest takie proste. Jeśli masz tendencję do wyrażania swojego oburzenia każdemu, kto znajdzie się w zasięgu wzroku to twoje emocje mogą spowodować pogorszenie relacji z bliskimi, utratę pracy, a nawet zdrowia.

5 sposobów na kontrolowanie emocji

Na szczęście, podobnie jak można nauczyć się kontrolować własne myśli, można stosując pewne zasady nabyć umiejętność kontrolowania swoich emocji na długo przed wystąpieniem prowokującej sytuacji. Przygotowując się do niej wcześniej, przekonasz się, że problem zostaje rozwiązany, zanim się pojawi.

1. Kontroluj okoliczności.

Unikaj sytuacji, które powodują niechciane emocje. Jeśli wiesz, że wpadasz w złość, gdy bardzo się spieszysz, nie zostawiaj rzeczy na ostatnią chwilę. Wyjdź się z domu lub biura 10 minut wcześniej. Nagle zobaczysz, że nie będą ci przeszkadzali piesi, samochody, czy powolne windy. Podobnie w przypadku gdy wiesz, że po drodze możesz spotkać irytującego znajomego, znajdź sposób, żeby nie wpaść na niego.

2. Dopasuj się do sytuacji.

Być może starasz się unikać rozczarowań. Znajomi odwiedzają cię za kilka dni i masz nadzieję, że uda ci się idealnie przygotować na to spotkanie. Zawsze jednak coś może pójść nie tak, bo stawiasz sobie poprzeczkę bardzo wysoko. Zmień tę sytuację. Znajdź przepis na potrawy, które są na poziomie twoich umiejętności. W ten sposób unikniesz niepotrzebnych nerwów.

3. Zmień perspektywę.

Załóżmy, że ciągle czujesz się gorszy od ludzi wokół ciebie. Jesteś na siłowni i twojej uwadze nie może umknąć fakt, że stali bywalcy podnoszą trzy razy tyle, co ty. Nie możesz nic poradzić na to i tylko patrzysz na nich z podziwem i zazdrością. Zmień perspektywę, skupiając uwagę na ludziach, którzy potrafią mniej niż ty, bądź są na podobnym poziomie. W ten sposób przestaniesz lekceważyć swoje własne osiągnięcia i poczujesz się lepiej. Jeszcze lepszym sposobem będzie skupienie się na wykonywanej czynności, zamiast nieproduktywnego porównywania się do innych. To sprawdzony sposób na osiągnięcie każdego z wyznaczonych sobie celów.

4. Zacznij myśleć inaczej.

U podstaw naszych najgłębszych emocji stoją przekonania, które je napędzają. Jesteś smutny, gdy uważasz, że coś straciłeś, czujesz gniew, gdy twoje starania zostały udaremnione, jesteś podekscytowany, gdy przypuszczasz, że czeka cię coś dobrego. Zmieniając swój sposób myślenia, zmieniasz sposób, w jaki wpływa na ciebie dana sytuacja. Ponownie oceniając sytuację zamień myśli doprowadzające do negatywnych wniosków na te, które prowadzą do zadowolenia.

5. Zmień sposób, w jaki reagujesz.

Siłą woli powstrzymaj atak złości lub smutku, weź głęboki oddech i zamknij na moment oczy. Po chwili odzyskasz kontrolę. Podobnie w przypadku, gdy nie możesz przestać się śmiać. Głęboki, spokojny oddech jest doskonałą metodą na kontrolowanie swojego stanu emocjonalnego.

Twoje emocje zawsze pod kontrolą

Emocje są ważną częścią naszego codziennego życia. W zależności od tego, czy śmiejesz się z wiadomości tekstowej, czy odczuwasz złość stojąc w korku, twoje wewnętrzne wzloty i upadki mogą znacząco wpłynąć na twoje samopoczucie oraz to  jak jesteś postrzegany przez ludzi wokół ciebie. Mając to na uwadze warto sięgnąć po proste sposoby, o których pisaliśmy wyżej. Wprowadzając je w życie możesz poprawić swoje relacje z najbliższymi oraz osiągnąć wewnętrzny spokój.