Jak skutecznie odpoczywać po pracy?

efektywny wypoczynek

Wydawać by się mogło, że receptą na skuteczny odpoczynek po pracy będzie wypicie czegoś mocniejszego czy położenie się wcześniej do łóżka. Te sposoby jednak nie przyniosą zadowalających efektów. Większość produktywnych osób ma swoje własne, wyjątkowe sposoby na naładowanie baterii po długim dniu w pracy. Jakie? Przeczytajcie!

Dlaczego odpoczynek jest taki ważny

Prowadzenie biznesu, praca w biurze czy w domu przypomina czasem przejażdżkę kolejką górską. Zakręty, wzloty i upadki sprawiają, że jesteśmy ciągle zestresowani. Coraz mniejszy entuzjazm, częste zmęczenie, a nawet problemy ze zdrowiem –  to wszystko efekt życia w ciągłym stresie. Jeśli będziemy wiedzieć jak skutecznie odpoczywać po pracy, możemy wszystkie negatywne skutki życia w stresie zniwelować oraz zyskać liczne korzyści. Cztery najważniejsze wymieniamy poniżej.

1. Relaks. Praca pod ciągłą presją stresu jest niczym próba jazdy samochodem ze wciśniętymi hamulcami. Im większy opór, tym więcej zmarnowanej energii potrzebnej do wykonania danego zadania.

2. Nowe pomysły. Najbardziej kreatywni jesteśmy wtedy, kiedy skutecznie odpoczywamy.  Wtedy myśli swobodnie krążą nam po głowie. Praca pod presją naglących terminów dostarcza adrenaliny i motywacji, ale na pewno nie jest to sposób na pobudzenie swojej wyobraźni.

3. Regeneracja. Odpoczynek od codziennego zgiełku charakterystycznego dla środowiska pracy może pomóc na nowo zyskać entuzjazm i chęć do działania.

4. Czas na zastanowienie. Relaks pozwala na spokojną ocenę swoich działań i dotychczasowej produktywności. Co trzeba poprawić? Co zmienić, aby uzyskać lepszy efekt?

 

Jak skutecznie się zrelaksować?

Odpowiedzią na to pytanie niech będą aktywności, które wykonują w swoim wolnym czasie ludzie sukcesu.

1. Graj na instrumencie

jak skutecznie wypoczywać

Alan Rusbridger, redaktor czasopisma The Guardian, każdego dnia przez 20 minut ćwiczy grę na pianinie, nawet podczas przygotowywania najważniejszych publikacji. Dzięki temu potrafi zagrać jeden z najtrudniejszych utworów Fryderyka Chopina.

Z kolei inwestor giełdowy Warren Buffet w ramach relaksu gra na ukulele.

Jak widać skupienie wymagane przy grze na instrumencie pozwala zerwać z codziennym stresem.

2. Wyłącz telefon

Chociaż na godzinę odłącz się od świata zewnętrznego” pisze autor książek o produktywności, Sharon Meers. Czas bez elektroniki, spędzony z rodziną, zwierzakiem czy poświęcony na hobby ma ogromne znaczenie, jeśli chodzi o jakość odpoczynku, zwłaszcza teraz, w czasach, w których musimy ciągle uczyć się jak radzić sobie ze zmianą w cyfrowym świecie.

3. Spędź trochę czasu z rodziną i przyjaciółmi

jak efektywnie wypoczywać

Odłóż telefon, iPoda, wyłącz telewizor. Porozmawiaj z żoną, dziećmi, umów się z przyjaciółmi. To, że jesteś w tym samym pokoju co Twoi bliscy, nie znaczy, że rzeczywiście jesteś tam obecny”. Dzieci nie powinny walczyć ze smartfonem o Twoją uwagę.

4. Idź na spacer

Spacer po okolicy może być niezmiernie korzystny dla twojego samopoczucia. Badania dowodzą, że aktywność poza domem i miejscem pracy bardzo dobrze wpływa na zdrowie psychiczne i dodatkowo znacznie zwiększa produktywność.

5. Uprawiaj sport

jak wypoczywać efektywnie

Sandy Lernen współzałożycielka Cisco po pracy jeździ konno… walcząc przy użyciu kopii niczym średniowieczny rycerz na turniejach. Anil Ambani, jeden z najbogatszych ludzi w Indiach biega w maratonie. William C. Ford Jr. prezes wykonawczy Forda –  ma czarny pas w Taekwondo, koreańskiej sztuce walki. Jak widać sport, choć w przypadku pani Lernen nieco ekstremalny, znakomicie wpływa na odpoczynek.

4. Zaplanuj swój weekend

Badania pokazują, że Ci z nas, którzy wyjeżdżają na wakacje, są szczęśliwsi od tych, którzy tego nie robią. Bardziej jednak zaskakuje fakt, że większość doświadczanej radości doznajemy nie w momencie wyjazdu, lecz planowania go. Tak więc w wolnej chwili pomyśl gdzie wybierzesz się w przyszły weekend. Samo oczekiwanie pobudzi Cię do dalszych działań.

Sen najlepszym sposobem na wypoczynek

Gra na instrumencie, spacer, uprawianie sportu –  każdy z tych sposobów jest dobry, by wypocząć. Żaden jednak nie jest w stanie zrównoważyć wpływu, jaki na jakość wypoczynku ma sen. Osiem godzin snu sprawi, że rano obudzisz się rześki i pełen energii do działania. Jeśli zaniedbujesz sen to nie łudź się, że pozostałe sposoby pomogą Ci, wręcz przeciwnie, zużyją więcej Twojej energii.

 

A Wy jak najchętniej odpoczywacie po pracy?  Znacie jakieś skuteczne sposoby? Podzielcie się z nimi z nami w komentarzach!