Studia podyplomowe – dlaczego warto się na nie zdecydować?

Studia podyplomowe

Studia podyplomowe są coraz popularniejszą metodą podnoszenia swoich kompetencji i uzupełniania posiadanej wiedzy o nowe umiejętności. To ciekawa forma kształcenia dla kandydatów posiadających kwalifikacje co najmniej pierwszego stopnia. Rosnąca popularność kierunków podyplomowych wynika przede wszystkim z chęci nadążenia za zmieniającym się rynkiem pracy. Jeśli rozważasz kwestię swojej przyszłości i chciałbyś zainwestować w swój rozwój, koniecznie przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na temat studiów podyplomowych.

Co to są studia podyplomowe?

Studia podyplomowe to odrębna forma kształcenia niż studia magisterskie czy licencjackie. Dzięki takim studiom masz szansę poszerzyć swoją wiedzę w wielu różnych aspektach i dziedzinach. Aby podjąć naukę na studiach podyplomowych musisz mieć wykształcenie na poziomie licencjata, inżyniera lub magistra. Na kierunki podyplomowe można iść w każdym wieku – nigdy nie jest za późno, aby zainwestować w siebie i swoją przyszłość. Polskie uczelnie oferują bardzo szeroki zakres kształcenia podyplomowego. Można wybrać fakultety typowo techniczne, jak i propozycje z zakresu nauk humanistycznych. W ostatnich latach największą popularnością cieszyły się m.in. studia podyplomowe z zakresu zarządzania i optymalizacji, automatyki, zarządzania jakością i produkcją . Wybierając daną placówkę szkoleniową należy dokładnie zapoznać się jej ofertą dydaktyczną. Warto dokonać precyzyjnej analizy i odpowiedzieć sobie na pytanie, czego tak naprawdę potrzebujemy. Należy też sprawdzić koszt nauki, ponieważ studia podyplomowe, niezależnie czy prowadzone w uczelni prywatnej czy publicznej, są płatne. Koszt zależy od renomy uczelni oraz popularności danego kierunku.

 

Jaki tytuł ma się po studiach podyplomowych?

Być może ta odpowiedź rozczaruje niektóre osoby, ale po ukończeniu studiów podyplomowych nie otrzymuje się żadnego dodatkowego tytułu naukowego. Na koniec studiów absolwent zyskuje świadectwo ukończenia studiów podyplomowych według obowiązującego wzoru MNiSW. Niekiedy słuchacze zobowiązani są do napisania i obrony pracy dyplomowej, którą należy przygotować we własnym zakresie.

 

Kto może iść na studia podyplomowe?

Na studia podyplomowe może wybrać się każdy, kto posiada dyplom ukończenia uczelni wyższej. Oznacza to, że w studiach podyplomowych nie mogą uczestniczyć osoby z wykształceniem średnim. Aby rozpocząć studia podyplomowe trzeba posiadać dyplom studiów licencjackich, inżynierskich lub magisterskich.

 

Jak wygląda nauka na studiach podyplomowych?

Podejmując naukę na studiach podyplomowych możemy spokojnie pogodzić studiowanie z pracą, życiem towarzyskim i obowiązkami domowymi, ponieważ większość uczelni oferuje zajęcia w trybie zaocznym (weekendowym). Zajęcia przeważnie odbywają się 2, 3 razy w miesiącu i trwają kilka godzin, a nie cały dzień. Podczas studiów podyplomowych będziesz miał okazję uczestniczyć w ćwiczeniach, wykładach, warsztatach oraz spotkaniach z ekspertami i praktykami. Naturalnie, jak w przypadku każdych studiów, nauka wymaga skupienia wysiłku, jednak poświęcony czas z pewnością zaprocentuje.

 

Czy warto pójść na studia podyplomowe?

Studia podyplomowe dają naprawdę wiele. Jedną z korzyści przemawiających za tym, że warto się na nie wybrać, są nowe możliwości zawodowe. Studia podyplomowe dają możliwość szybkiego rozwoju. Dzięki zdobytemu wykształceniu stajemy się specjalistami w danej dziedzinie, co z pewnością zostanie docenione przez rekruterów. Absolwent studiów podyplomowych jest bogatszy o wiedzę specjalistyczną, fachową i zaawansowaną, a także nowe umiejętności potrzebne na rynku pracy, co zdecydowanie wpływa na polepszenie jego perspektyw zawodowych. Śmiało można powiedzieć, że studia podyplomowe są odpowiednie dla osób, które pragną wiedzieć więcej i więcej umieć. Taka metoda kształcenia poszerza i pogłębia wiedzę, zwiększa szansę na realizację zawodowych planów i daje pewność siebie. Podejmując studia podyplomowe masz też okazję pożytecznie spędzić weekendy, spotkać ciekawych ludzi i porozmawiać na interesujące cię tematy. Naukę można rozpocząć w każdym wieku. Z tej formy edukacji równie dobrze może skorzystać świeżo upieczony magister/inżynier/licencjat, jak i pięćdziesięciolatek. Nie trzeba posiadać tytułu magistra ani mieć statusu studenta – wystarczy ukończyć studia pierwszego stopnia. Na kierunki podyplomowe może iść każdy, kto postanowi się przekwalifikować lub zwyczajnie zwiększyć swoje kompetencje zawodowe. O takich studiach warto pomyśleć jako o inwestycji w siebie, która prędzej czy później się opłaci.