Jak uczyć się efektywnie

Jak skutecznie przyswajać wiedzę

Uczenie się to swoistego rodzaju proces możliwy dzięki temu, że mózg jest w stanie zakodować pewne informacje, przechować je oraz w odpowiednim momencie przywołać. Do tej pory nikomu nie udało się opracować metody, której wdrożenie skutkowałoby pamięcią absolutną, ale można stosując zasady efektywnej nauki sprawdzić jak podnieść efekty kształcenia. Jak uczyć się efektywnie? Poznaj fundamentalne zasady.

 

 Zasady efektywnej nauki:

Zasada 1. Zapewnij sobie odpowiednie warunki do nauki

Kluczowym pojęciem w obrębie procesu uczenia się jest koncentracja. Abyś mógł skupić swoją uwagę tylko i wyłącznie na danym zagadnieniu wyeliminuj wszelkie zakłócenia zewnętrzne, które są w stanie rozproszyć twoją uwagę. W tym celu wyłącz komputer, telewizor, radio oraz pozbądź się bałaganu ze swojego otoczenia tak, by twoje środowisko pracy było miejscem czystym i przyjaznym. Następnie dobrze wywietrz pokój. Ma to niezwykle istotne znacznie dla pracy twojego mózgu- dobrze dotleniony będzie łatwiej i szybciej przyswajał wiedzę.

Zasada 2. Wycisz się

Jeśli już zadbałeś o swoje środowisko pracy powinieneś również zatroszczyć się o swój wewnętrzny spokój. Odczuwane negatywne emocje takie jak stres, złość czy lęk są w stanie skutecznie zablokować twój umysł, a dokładnie jego wyższe pokłady. Nadmierne napięcie emocjonalne może prowadzić do chaosu kojarzeniowego, a nawet do chwilowej blokady pamięci. Warto więc postarać się o to, by przed rozpoczęciem nauki zostawić na chwilę inne sprawy, które zaprzątają ci głowę, by móc maksymalnie skupić się na nauce. Podwójnie korzystne będzie wzięcie kilku głębokich oddechów. Dzięki nim mózg będzie dobrze dotleniony i jednocześnie ta czynność pomoże ci rozluźnić mięśnie.

Zasada 3. Organizacja matką sukcesu

Gdy stajesz przed koniecznością opanowania większej ilości materiału np. w przypadku przygotowywania się do ważnego egzaminu powinieneś:

  • podzielić zadany materiał na mniejsze części
  • rozpocząć naukę z wyprzedzeniem, dbając jednocześnie o regularność nauki.

Dzięki temu nauka nie tylko będzie efektywniejsza, ale również unikniesz niepotrzebnego stresu towarzyszącego gorączkowym przygotowaniom.

Zasada 4. Wykorzystaj możliwości obydwu półkul

Nie od dziś wiadomo, że zaangażowanie w proces uczenia się obydwu półkul daje większe efekty, niż gdy przyswajanie wiedzy odbywa się jedynie przy wykorzystaniu pracy jednej z półkul. Spożytkuj te informacje  i wprowadź w życie różne techniki mówiące o tym jak skutecznie przyswajać wiedzę. Widoczne efekty daje sporządzanie map myśli. Jest to dobry sposób na przyswojenie wiedzy łatwiej, szybciej i efektywniej. Kluczową rolę w mapach myśli odgrywa  proces kojarzenia danych informacji z ich wizualizacją.

 

Jak stworzyć mapę myśli (wskazówki):

etapy tworzenia mapy myśli

Jeśli uważasz, że będzie to dla ciebie pomocne gestykuluj w czasie nauki, modeluj swój głos, powtarzaj materiał itp.

 

Znajdź czas na relaks i odpoczynek

Musisz być świadomy tego, że nie jesteś w stanie utrzymać swojej koncentracji przez długi czas na jednakowo wysokim poziomie. Wraz ze spadkiem koncentracji spada efektywność nauki, dlatego też tak ważne jest robienie sobie przerw w nauce. Wolny czas możesz przeznaczyć na rozmowę, obejrzenie filmu czy zjedzenie ulubionego deseru. Bardzo dobrym pomysłem jest spacer, gdyż ruch rozluźnia mięśnie, a dodatkowo tlen dobrze wpływa na pracę mózgu. Oprócz przerw w nauce niezwykle istotny dla procesu uczenia się jest sen. Średnio osoba dorosła powinna przeznaczyć około siedmiu godzin na sen, choć są osoby, które potrzebują go więcej lub mniej, dlatego warto dopasować jego ilość do swoich indywidualnych potrzeb. Zbyt mała ilość snu na dłuższą metę skutkuje bowiem kłopotami z koncentracją, mniejszą efektywnością zapamiętywania, a także często spowolnieniem reakcji na zaistniałe sytuacje.

 

Zdrowo się odżywiaj

Dodatkowo możesz wspomóc pracę swojego umysłu dbając o urozmaiconą dietę. Sięgaj po warzywa i owoce, zwłaszcza te bogate w potas, a także zawierające kwasy omega-3 ryby. Jedz również orzechy, a także w umiarkowanych ilościach czekoladę, która sprawia, że komórki nerwowe pracują efektywniej. Aby uzyskać widoczne efekty stosowanej diety powinieneś produkty wspomagające pracę mózgu spożywać regularnie- nie wystarczy jeśli raz zjesz kilka orzechów czy kawałek ryby. Doraźnie, przed rozpoczęciem nauki możesz dostarczyć organizmowi glukozy zjadając kiść winogron czy wypijając szklankę słodkiego napoju. Glukoza bowiem jest dla twojego mózgu tym, czym dla samochodu paliwo.

 


Warto wiedzieć: Według przeprowadzonych badań najlepsze efekty nauki uzyskuje się między godziną  6-11 oraz między 16-20, przy czym poranne godziny są najlepszym okresem na przyswajanie wiedzy, a wieczorne na powtórki.