Jak uczyć się szybko?

Istnieje szereg metod pozwalających przyśpieszyć tempo przyswajania wiedzy: od codziennych ćwiczeń pamięci, po specjalnie stworzone zaawansowane technologie. Jednakże w większości przypadków kluczem do szybkiego uczenia się, jest stosowanie odpowiednich bodźców, indywidualnie dopasowanych do predyspozycji ucznia.szybka nauka mózg predyspozycje

Jednym z wielu dylematów, jakie często stoją zarówno przed pedagogami jak i przed uczniami jest fakt, że istnieją jednostki, które potrafią uczyć się bardzo szybko jednego przedmiotu czy języka, podczas gdy z trudem zdobywają pozytywne stopnie z innego. Z pozoru skomplikowana teza, okazuje się być dowodem na to, że determinantem szybkiego uczenia się obok chęci ucznia, jest również odpowiednio dostosowany sposób przekazywania i zdobywania wiedzy. Oprócz bardzo popularnych technik na przyspieszenie uczenia się, takich jak ćwiczenia umysłu, naukowcy zwracają uwagę na bardzo proste uwarunkowania, które posiada każdy człowiek - predyspozycje do uczenia się.

 

Istnieją trzy główne predyspozycje uczenia się: wizualna, słuchowa i kinestetyczna. W pedagogicznej literaturze często pojawiają się dodatkowo jeszcze dwa inne style uczenia się bazujące na zmysłach: węchu i smaku.

Uczniowie dążący do szybkiego uczenia się, powinni zacząć od określenia swoich predyspozycji do zdobywania wiedzy, kwalifikując się do odpowiedniej kategorii.

 

Jeśli masz predyspozycje wizualne to zapewne:

  1. robisz dużo notatek i uczysz się z nich bardzo szybko
  2. używasz wielu kolorów zapisując materiał i czytając teksty
  3. uczysz się szybko z Map Myśli
  4. lubisz książki zawierające dużą ilość zdjęć, wykresów, tabel

Jak uczyć się szybko?:

Zawsze miej przy sobie szereg długopisów i flamastrów do zaznaczania kluczowych partii tekstu, notując tworzysz obrazki, rebusy, śmieszne grafiki, staraj się uatrakcyjniać trudne jednolite teksty o wyszukane z innych źródeł obrazki, zdjęcia.

 

2. Będąc słuchowcem zapewne:

  • uczysz się szybko słuchając nagrań audio
  • wiele pamiętasz po prostu słuchając na wykładach
  • przerabiając teksty wypowiadasz słowa półgłosem

Jak szybko się uczyć?:

Uczestnicząc w zajęciach staraj się siadać jak najbliżej wykładowcy, ucząc się i powtarzając materiał, wypowiadaj wyuczone fakty na głos, jadąc w autobusie, przed zaśnięciem, biegając, wykorzystuj sprzęt mobilny do zdobywania wiedzy.

 

3. Jeśli jesteś kinestetykiem:

  • uczysz się szybko poprzez działanie
  • lubisz „poczuć” zawartość wiedzy
  • zapamiętujesz fakty poprzez odgrywanie ról, uczestniczenie w akcji

Jak uczyć się szybko?:

Angażuj się w uczelniane wydarzenia, otaczaj się źródłami wiedzy filmami, grami, książkami, zgłaszaj się do wykonywania dodatkowych zadań.

W wielu dziedzinach życia odpowiednie postępowanie, jest możliwe tylko po uprzednio trafnie postawionej diagnozie. Edukacja zdaje się idealnie wpasowywać w dane założenie. Każdy człowiek jest inny, a szybkie uczenie się, uzależnione jest od odpowiednio określonych predyspozycji ucznia.

Additional uncaught exception thrown while handling exception.

Original

PDOException: SQLSTATE[42000]: Syntax error or access violation: 1142 UPDATE command denied to user 'edulider_baza'@'10.0.118.62' for table 'node_counter': UPDATE {node_counter} SET daycount=daycount + 1, totalcount=totalcount + 1, timestamp=:db_update_placeholder_0 WHERE ( (nid = :db_condition_placeholder_0) ); Array ( [:db_update_placeholder_0] => 1511488100 [:db_condition_placeholder_0] => 255 ) in statistics_exit() (line 73 of /home/edulider/www/modules/statistics/statistics.module).

Additional

PDOException: SQLSTATE[42000]: Syntax error or access violation: 1142 INSERT command denied to user 'edulider_baza'@'10.0.118.62' for table 'watchdog': INSERT INTO {watchdog} (uid, type, message, variables, severity, link, location, referer, hostname, timestamp) VALUES (:db_insert_placeholder_0, :db_insert_placeholder_1, :db_insert_placeholder_2, :db_insert_placeholder_3, :db_insert_placeholder_4, :db_insert_placeholder_5, :db_insert_placeholder_6, :db_insert_placeholder_7, :db_insert_placeholder_8, :db_insert_placeholder_9); Array ( [:db_insert_placeholder_0] => 0 [:db_insert_placeholder_1] => php [:db_insert_placeholder_2] => %type: !message in %function (line %line of %file). [:db_insert_placeholder_3] => a:6:{s:5:"%type";s:12:"PDOException";s:8:"!message";s:432:"SQLSTATE[42000]: Syntax error or access violation: 1142 UPDATE command denied to user 'edulider_baza'@'10.0.118.62' for table 'node_counter': UPDATE {node_counter} SET daycount=daycount + 1, totalcount=totalcount + 1, timestamp=:db_update_placeholder_0 WHERE ( (nid = :db_condition_placeholder_0) ); Array ( [:db_update_placeholder_0] => 1511488100 [:db_condition_placeholder_0] => 255 ) ";s:9:"%function";s:17:"statistics_exit()";s:5:"%file";s:55:"/home/edulider/www/modules/statistics/statistics.module";s:5:"%line";i:73;s:14:"severity_level";i:3;} [:db_insert_placeholder_4] => 3 [:db_insert_placeholder_5] => [:db_insert_placeholder_6] => http://edulider.pl/edukacja/jak-uczyc-sie-szybko [:db_insert_placeholder_7] => [:db_insert_placeholder_8] => 54.198.108.19 [:db_insert_placeholder_9] => 1511488100 ) in dblog_watchdog() (line 154 of /home/edulider/www/modules/dblog/dblog.module).