Do you speak English? Poznaj 10 aplikacji do nauki języka angielskiego

darmowe aplikacje do nauki angielskiego

Do tego, że znajomość języków obcych zarówno w sytuacjach życia codziennego, jak i w pracy jest bardzo przydatna raczej nie trzeba nikogo przekonywać. W praktyce jednak mobilizacja do regularnej nauki w natłoku codziennych obowiązków bywa trudna. Z pomocą przychodzą nam aplikacje i programy do nauki języków obcych, które możemy w każdej chwili ściągnąć na naszego smartfona i korzystać z nich, kiedy tylko mamy na to czas i ochotę. Poniżej prezentujemy 10 aplikacji do nauki języka angielskiego, które naszym zdaniem warto wypróbować.

1. Duolingo

To aplikacja, która w 2013 roku została uznana przez Google i Apple najlepszą aplikacją do nauki języków obcych. Jej dużym atutem jest fakt, że to aplikacja w pełni darmowa. Nauka odbywa się poprzez realizację ćwiczeń w formie gry. Za pośrednictwem Duolingo można rozpocząć naukę języka od podstaw lub po wykonaniu testu poziomującego rozwijać umiejętności językowe na określonym poziomie. Przyswajanie nowych słówek następuje poprzez tworzenie skojarzeń wizualnych i słuchowych. Z Duolingo uczymy się słownictwa, gramatyki, wymowy i pisania w języku angielskim. Uzupełniamy zdania o brakujące słowa, czytamy na głos określone zwroty oraz zapisujemy je.

nauka języków obcych

2. Babbel

Aplikacja, której zasady działania są zbliżone do Duolingo. Języka można nauczyć się wpisując w odpowiednie miejsca brakujące słowa lub słuchając i powtarzając określone frazy. Duży nacisk położony jest tu na prawidłową wymowę słów. System rozpoznawania mowy umożliwia niemal natychmiastowe sprawdzenie poprawności wypowiadanych fraz. Za pośrednictwem aplikacji Babbel możemy się uczyć nie tylko języka angielskiego, ale też m.in. duńskiego, niemieckiego, włoskiego, francuskiego, a nawet polskiego. Minusem jest to, że żaden z kursów nie jest dostępny w języku polskim, a co za tym idzie aplikację można polecić tym, którzy znają język angielski przynajmniej na poziomie podstawowym.

3. Memrise

To program wykorzystujący w procesie nauki elektroniczne fiszki oraz dodatkowo mnemotechniki. Fiszki są konstruowane przy wykorzystaniu technik pamięciowych odwołujących się m.in. do skojarzeń. To znacznie ułatwia zapamiętywanie. Powtórki są organizowane w odstępach czasowych, aby zwiększyć szybkość i efektywność nauki. W programie dostępna jest duża baza kursów języków obcych, przydatnych szczególnie na początkowym etapie nauki. Rozwiązując zadania zdobywamy punkty, a ich ilość w danym tygodniu decyduje o tym, jak wysoko znajdziemy się na liście wszystkich aktualnych uczestników kursu.

4. Anki

Program umożliwiający tworzenie elektronicznych fiszek. Proces przyswajania wiedzy przebiega na podobnych zasadach jak nauka z fiszek papierowych. Elektroniczne fiszki są dwustronne. Treść pierwszej strony jest widoczna od razu, natomiast odsłonięcie drugiej następuje po wypowiedzeniu odpowiedniej formuły. Zaletą aplikacji jest to, że nauka opiera się na odpytywaniu, a nie na zwykłych powtórkach. Fiszki można tworzyć samodzielnie lub korzystać z tych, które oferuje program do nauki. Podczas korzystania z aplikacji możemy zapamiętywać nie tylko słówka w języku angielskim, ale też fakty historyczne, nazwy geograficzne i inne informacje. Innymi słowy, możemy zapamiętać wszystko to, co tylko chcemy. Aplikacja jest dostępna na wielu platformach. Choć nie jest to typowy kurs językowy to jednak warto go przesterować ze względu na wszechstronność wiedzy, którą możemy przyswoić za jej pośrednictwem.

5. Lingua.ly

Program został przygotowany tak, by pomóc w opanowaniu słownictwa w języku obcym podczas czytania. Wgłębiając się w lekturę artykułów z najróżniejszych dziedzin oraz przeglądając treści serwisów informacyjnych, przyswajamy nowe słowa i uczymy się ich praktycznego zastosowania. Dużą zaletą programu jest możliwość sprawdzenia wymowy poszczególnych słów klikają w nie. Nagrania wymowy są wykonane w większości przez native speakerów. Za pośrednictwem Lingua.ly nauczymy się oprócz języka angielskiego także hiszpańskiego, francuskiego, rosyjskiego, hebrajskiego czy niemieckiego.

nauka angielskiego

6. LingQ

Podobnie jak w przypadku poprzedniego programu nauka opiera się na czytaniu tekstów w języku obcym, którym towarzyszą nagrania wymowy przygotowane poprzez native speakerów. Nauka polega tu zasadniczo na czytaniu i słuchaniu lektora oraz powtarzaniu słownictwa, czyli ling-ów. Podczas nauki nowych słówek można korzystać z sugestii programu lub sprawdzić znaczenie słowa w słowniku i wpisywać poprawne odpowiedzi. Dostęp do wszystkich funkcji oferowanych przez program jest możliwa dopiero po wykupieniu abonamentu, jednak część opcji możemy przetestować za darmo.

7. Rosetta Stone

Nietypowa aplikacja, którą wyróżnia skuteczność oraz unikalność formy ćwiczeń, które są proponowane użytkownikom. Nauka przebiega bez użycia języka ojczystego. Stąd rozpoczęcie tego wielojęzycznego kursu do nauki języka angielskiego wymaga minimum podstawowej znajomości języka angielskiego. Wzbogacanie słownictwa polega na budowaniu skojarzeń (od ogółu do szczegółu). Stąd też nazwa aplikacji. Skupia się ona na słownictwie, które obudowane jest ćwiczeniami gramatycznymi. To jednocześnie nauka słówek oraz przykłady zdań, w których można je zastosować. Klikając w poszczególne słowa, możemy również sprawdzić ich tłumaczenie na wybrany przez nas język. Wielu tekstom towarzyszą nagrania audio przygotowane przez native speakerów.

8. Bliu-bliu

Aplikacja z imponującą bazą ponad 100 języków do nauki, w tym oczywiście także angielskiego. Nauka opiera się na czytaniu w języku obcym. Słowom można przydzielać statusy łatwych lub trudnych wybierając odpowiednią opcję. Program zapamiętuje nasze wybory i przywołuje słówka z różną częstotliwością, w zależności od ich trudności. Pełny dostęp do programu wymaga wykupienia abonamentu.

9. FluentU

To aplikacja dla wszystkich, którzy chcieliby nauczyć się języka angielskiego, niemieckiego czy hiszpańskiego. Atutem aplikacji jest duża różnorodność formy, w jakiej można przyswajać wiedzę. Scenki, filmiki, prognozy pogody, wywiady czy teledyski stanowią bogaty materiał do nauki. Szczególnym powodzeniem cieszą się także fragmenty filmów i seriali. Dzięki temu, że nauka odbywa się w praktyce to jest bardziej atrakcyjna niż tradycyjne przyswajanie wiedzy z podręcznika.

aplikacja do nauki

10. Learn English Podcast

To aplikacja dla tych, który chcieliby zrozumieć przede wszystkim język mówiony. Cały materiał podzielony jest na 3 sezony (series), z których każdy składa się z 10 części traktujących o różnych aspektach życia w UK. Każdy epizod składa się z dwóch części: transcript (możemy słuchać wypowiedzi, a w razie trudności przeczytać tekst) oraz exercise, gdzie znajdują się pytania sprawdzające zrozumienie tekstu.

 

Na naukę języka obcego nigdy nie jest za późno

Jak głosi znane powiedzenie „człowiek uczy się przez całe życie”. Niekoniecznie odnosi się to tylko do życiowych doświadczeń, ale także do nauki języków obcych. W końcu jest co najmniej kilka powodów, dla których warto się uczyć języków obcych. Duże bogactwo aplikacji do nauki języka angielskiego znacznie ułatwia edukację. Dziś możemy się uczyć przez czytanie, powtarzanie słówek czy pisanie. 10 aplikacji do nauki języka angielskiego, które zaprezentowaliśmy powyżej to oczywiście nie wszystkie dostępne, ale warto przetestować przynajmniej jedną z wymienionych, by sprawdzić jaka forma nauki najbardziej przypadnie nam do gustu. Być może dzięki nowej aplikacji skuteczna nauka języków obcych przestanie być przykrym obowiązkiem, a stanie się czystą przyjemnością?

 

Źródła el.graficznych: duolingo.com, memrise.com, lingua.ly, rosettastone.com, fluentu.com.