Kiedy warto iść na studia podyplomowe?

jak wybrać studia podyplomowe

Prawie 200 tys. osób rocznie w Polsce decyduje się na podjęcie studiów podyplomowych. Ich liczba wzrasta wraz z dynamicznie zmieniającym się rynkiem. Czy dodatkowy dyplom jest wart poświęconego czasu i pieniędzy? Dla kogo studia podyplomowe są najlepszym rozwiązaniem?

Studia podyplomowe czy warto
Jak wynika z wypowiedzi pracodawców, kandydaci po studiach podyplomowych są w cenie. Ich wykształcenie świadczy o tym, że chcą się rozwijać, a dodatkowo pogłębiają swoje umiejętności pod okiem praktyków i wybitnych specjalistów.

Osoby młode są coraz bardziej świadome rynku i starają się nauczyć, jak najwięcej w krótkim czasie, dzięki czemu szybciej mogą rozpocząć swoją karierę. Na podyplomówkę decydują się także osoby po 30. i 40. roku życia, które chcą sprostać nowym wymaganiom zawodowymi i pozostać atrakcyjnymi kandydatami na rynku pracy. Główną grupą docelową są absolwenci, szukający uzupełnienia wiedzy specjalistycznej i kompetencji niezbędnych na każdym etapie kariery. Warto pamiętać, ze duża część kierunków jest dedykowana wyłącznie praktykom, gdzie można wymieniać się fachową wiedzą i dzielić umiejętnościami w ramach prowadzonych projektów.

Jak widać, studia podyplomowe wybierają ludzie o różnym profilu zawodowym i różnym zakresie doświadczeniach. Główne czynniki, to chęć samodoskonalenia i elastyczne podejście do zmian. Co rok rosnąca grupa studentów świadczy o efektywności tej formy kształcenia.

Studia podyplomowe dla kogo
Patrząc w metrykę osób na studiach, można zauważyć, że stale rośnie średnia wieku. Natłok informacji i wielozadaniowość powodują, że wizja uczenia się przez całe życie jest coraz bardziej aktualna.

Studia podyplomowe to dobre rozwiązanie, zarówno dla osoby z tytułem magistra. Dużo zależy od tego, czego spodziewamy się po studiach. Osoby po studiach niestacjonarnych, widzą w studiach podyplomowych lepszą alternatywę dla uzupełniających studiów magisterskich – krótszy okres nauki, więcej praktyki, lepsza specjalizacja i szybsze wejście na rynek pracy. Druga duża grupa, to osoby ze sporym doświadczeniem zawodowym, którzy chcą dostosować się do wymagań rynku i mają świadomość, że ciągle wzrasta zakres obowiązków na stanowiskach. Studia podyplomowe to dobry pomysł dla:

  • osób po studiach niestacjonarnych
  • osób z tytułem magistra oraz osób z dużym doświadczeniem zawodowym
  • osób w różnym przedziale wiekowym.

Jakie studia podyplomowe wybrać
Na rynku jest sporo uczelni, które oferują program studiów podyplomowych. Warto prześledzić dostępne oferty i oprócz zwracania uwagi na czas trwania i koszt studiów, warto poświęcić czas na takie elementy jak specjalizacja programu i kadra wykładowcza. Priorytetem będzie zdobycie najbardziej aktualnej wiedzy oraz przekucie jej w praktyczne umiejętności.

Dobrze jeżeli oprócz wykładowców akademickich, zajęcia poprowadzą eksperci szlifujący swoje umiejętności w prowadzonej działalności biznesowej. Ich doświadczenie i obserwacja wymagań rynkowych mają realne przełożenie na ich umiejętności i ugruntowaną wiedzę, które warto chłonąć. Przykładem uczelni z bogatą ofertą specjalistycznych studiów podyplomowych oraz kadrą specjalistów może być WSH Wrocław, która dostosowuje swój program do aktualnych trendów rynkowych i konsultuje go z branżowymi autorytetami (np. IBM i Rec Global).

Więcej o studiach podyplomowych przeczytasz tutaj: http://www.handlowa.eu/pl/kierunki/studia-podyplomowe.

Obecnie w ofercie szkół wyższych znajduje się wiele atrakcyjnych kierunków studiów podyplomowych. Ich program dostosowany jest do dynamicznie zmieniającego się rynku i uwzględnia wzrastające zapotrzebowanie na specjalistyczną, praktyczną wiedzę oraz potrzebę ciągłego podnoszenia kwalifikacji przez pracowników. Uczelnie coraz częściej zatrudniają ekspertów jako wykładowców i konsultują program zajęć z rynkowymi autorytetami.

 

Additional uncaught exception thrown while handling exception.

Original

PDOException: SQLSTATE[42000]: Syntax error or access violation: 1142 UPDATE command denied to user 'edulider_baza'@'10.0.78.169' for table 'node_counter': UPDATE {node_counter} SET daycount=daycount + 1, totalcount=totalcount + 1, timestamp=:db_update_placeholder_0 WHERE ( (nid = :db_condition_placeholder_0) ); Array ( [:db_update_placeholder_0] => 1513297559 [:db_condition_placeholder_0] => 1176 ) in statistics_exit() (line 73 of /home/edulider/www/modules/statistics/statistics.module).

Additional

PDOException: SQLSTATE[42000]: Syntax error or access violation: 1142 INSERT command denied to user 'edulider_baza'@'10.0.78.169' for table 'watchdog': INSERT INTO {watchdog} (uid, type, message, variables, severity, link, location, referer, hostname, timestamp) VALUES (:db_insert_placeholder_0, :db_insert_placeholder_1, :db_insert_placeholder_2, :db_insert_placeholder_3, :db_insert_placeholder_4, :db_insert_placeholder_5, :db_insert_placeholder_6, :db_insert_placeholder_7, :db_insert_placeholder_8, :db_insert_placeholder_9); Array ( [:db_insert_placeholder_0] => 0 [:db_insert_placeholder_1] => php [:db_insert_placeholder_2] => %type: !message in %function (line %line of %file). [:db_insert_placeholder_3] => a:6:{s:5:"%type";s:12:"PDOException";s:8:"!message";s:433:"SQLSTATE[42000]: Syntax error or access violation: 1142 UPDATE command denied to user 'edulider_baza'@'10.0.78.169' for table 'node_counter': UPDATE {node_counter} SET daycount=daycount + 1, totalcount=totalcount + 1, timestamp=:db_update_placeholder_0 WHERE ( (nid = :db_condition_placeholder_0) ); Array ( [:db_update_placeholder_0] => 1513297559 [:db_condition_placeholder_0] => 1176 ) ";s:9:"%function";s:17:"statistics_exit()";s:5:"%file";s:55:"/home/edulider/www/modules/statistics/statistics.module";s:5:"%line";i:73;s:14:"severity_level";i:3;} [:db_insert_placeholder_4] => 3 [:db_insert_placeholder_5] => [:db_insert_placeholder_6] => http://edulider.pl/informacja/kiedy-warto-isc-na-studia-podyplomowe [:db_insert_placeholder_7] => [:db_insert_placeholder_8] => 54.82.56.95 [:db_insert_placeholder_9] => 1513297559 ) in dblog_watchdog() (line 154 of /home/edulider/www/modules/dblog/dblog.module).