Kopia zabezpieczeń - dlaczego jest ważna w firmie

Dokumenty księgowe, projekty, wzory umów, korespondencja - co dla Twojej firmy oznaczałaby ich bezpowrotna utrata? Lepiej stwórz kopię zapasową danych!

Jeśli jeszcze nie masz zwyczaju robienia backupów, zastanów się, co w Twoim biurze jest najważniejsze. Pracownicy? Zapobiegawczy szef tak prowadzi szkolenia, aby każdą osobę można było zastąpić, przynajmniej na czas urlopu. Maszyny? Wadliwe urządzenia można naprawić lub ostatecznie zakupić nowe. Ale awaria komputera to coś więcej niż brak narzędzia pracy - to utrata zapisanych na nim danych. Okazuje się, że terabajty informacji w cyfrowej postaci są kluczowym elementem każdego przedsiębiorstwa. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że jeśli tylko mamy kopie zapasową kluczowych danych, możemy stworzyć firmę “na nowo”. Kto powinien taką kopię wykonywać, jak często i gdzie zapisać ogromne ilości danych, aby móc szybko je odzyskać?

Backup. Jak to działa?

Każdy może zrobić backup danych zapisanych na swoim komputerze - to kopia systemu i plików użytkownika. Nawet najprostsza kopia zapasowa oferowana przez system operacyjny komputera zachowuje także ustawienia PC - to jakby “osobowość” systemu. Jednak kiedy komputerów w biurze jest coraz więcej, warto zastanowić się nad scentralizowanym sposobem tworzenia i gromadzenia pracy poprzez stworzenie sieci, w której jednym z elementów jest serwer. Robiąc backup danych zapisanych na serwerze, kopiujemy też swoje ustawienia, profile użytkowników, harmonogram zadań, zainstalowane programy, konfiguracje routerów, a nawet modemów i drukarek - wciąż jednak potrzebujemy na to mniej miejsca, niż na kilka pojedynczych kopii.

Backup możemy zlecać ad hoc, “ręcznie”, lub skonfigurować go, aby tworzył się regularne i samoczynnie w ustawionych odstępach czasu. Młodsi użytkownicy pokiwają z niedowierzaniem głową, ale kiedyś kopie zapasowe robiło się na dyskietkach i płytach CD! Dziś specjalistyczne systemy backupowe pozwalają na wykonanie backupów z drugiego końca świata na dyskach zewnętrznych. Jest to możliwe dzięki połączeniu z Internetem. Kopiowane dane mogą być przechowywane na dysku twardym komputera albo na specjalnie wyznaczonym do tego dysku na serwerze w sieci. Jeśli będzie to zewnętrzny dysk USB, ułatwi to odtworzenie danych na innym sprzęcie bez jego demontażu. Najważniejsze, aby kopie przechowywać na dyskach znajdujących się w zupełnie innym miejscu niż ich źródło. Dzięki temu nie straszny im np. pożar biura. Co jednak z kradzieżą, awarią, atakiem hakerskim (np. szyfrującym) i innymi zdarzeniami losowymi?

Uniwersalna reguła dotycząca kopii zapasowych mówi, aby mieć co najmniej trzy egzemplarze danych, które przechowujemy na dwóch różnych nośnikach. Do tego jedną kopię zapasową powinniśmy przechowywać poza firmą. Popularnie nazywa się ją regułą 3-2-1 - mówi Jacek Węgrzyk z firmy ITPunkt.pl, która wykonuje usługi backupowe dla firm.

Rodzaje backupów

  • Kopia pełna to najszerszy rodzaj kopii, która obejmuje wszystkie wskazane pliki, stąd to też kopie o największych rozmiarach.

  • Kopia różnicowa obejmuje kopiowanie plików zmodyfikowanych, dodanych od momentu wykonania ostatniej kopii pełnej. Pobierana jest więc tylko różnica powstała pomiędzy tymi kopiami (stąd też nazwa).

  • Kopia przyrostowa - kopiowane są pliki dodane lub zmodyfikowane od jakiejkolwiek ostatniej wykonanej kopii danych.

Kopia pełna jest więc największa, ale jej przywrócenie najprostsze. Teoretycznie najmniejsza jest kopia przyrostowa, ale jej odtworzenie najbardziej czasochłonne, potrzebujemy bowiem wszystkich kopii przyrostowych wykonanych w interesującym nas okresie. Czas, jaki poświęcimy na ich przywrócenie moglibyśmy poświęcić na cele biznesowe. Co ważniejsze, gdzie znaleźć miejsce na przechowywanie kolejnych, coraz większych kopii? Oferują je np. wyspecjalizowane w tym firmy IT, na przykład partnerzy Dell, którzy dysponują pojemnymi i wysoko wyspecjalizowanymi urządzeniami tej firmy do przechowywania danych, w tym kopii backupowych. Profesjonalne firmy pomogą również ustalić poprzez analizę m.in. liczby komputerów, rodzaju ich połączenia oraz typu używanych danych, który rodzaj kopii jest najlepszy dla zachowania bezpieczeństwa firmy. Jest jeszcze jeden argument za przekazaniem ochrony danych profesjonalistom - to pewność prawidłowego utworzenia kopii. Bo co nam po niej, jeśli źle ją wykonaliśmy? 

Backup danych jest istotny nie tylko w przypadku małych czy większych firm. To działanie niezbędne również w przypadku uczniów czy studentów. Stworzenie kopii zapasowej pracy magisterskiej czy licencjackiej powinno towarzyszyć ich powstawaniu i powtarzać się przy każdej aktualizacji danych. W przeciwnym razie bardzo łatwo jest stracić kilka godzin intensywnej pracy, która owocowała nowym rozdziałem czy podrozdziałem. Z usługi backupowej korzystać można np. za pośrednictwem chmury Azure, która działa zarówno na komputerach z systemem Widows, jak i na Linuxie. Pozwala ona na łatwe i szybkie stworzenie kopii zapasowej, ważna jest jednak dbałość o odpowiednie hasło, które pozwoli nam na bezpieczne przechowywanie danych. Dzięki tej platformie z trudem napisana praca magisterska czy licencjacka nie zniknie w przypadku awarii, czy zgubienia komputera.

 
Kategoria zarządzanie: