Izolacja społeczna- definicja i sposoby jej przezwyciężania

wyizolowanie społeczne

Pomimo, że współcześnie mamy wiele możliwości komunikacji to jednak poczucie izolacji społecznej nie zmalało. Wiele osób ma mnóstwo znajomych na Facebooku, a nie ma w swoim otoczeniu kogoś z kim mogliby wybrać się do kina. Czym jest izolacja społeczna? Jak ją pokonać?

Opis zjawiska

Pojęcie izolacji społecznej rozumiane jest jako brak interakcji społecznych lub komunikacji z innymi ludźmi.  Wyraża się poprzez brak kontaktu fizycznego z innymi, tworzenie barier społecznych lub mechanizmów psychologicznych. Wśród powodów, dla których dana osoba jest wyizolowana społecznie są m.in. problemy fizyczne wywołane np. niepełnosprawnością lub zaburzenia emocjonalne i psychiczne takie jak lęk czy depresja.  Trudności  z nawiązaniem relacji z innymi mogą mieć również osoby z zaburzeniami osobowości. Osoby, które są wyizolowane społecznie czują się samotne, mają poczucie, że są odłączone od świata, charakteryzują się niską samooceną. Często cierpią na depresję, unikają ryzyka i działalności zawodowej, która wymaga kontaktu z innymi.

Współcześnie mówi się również o wyzwaniu jakim są nowoczesne technologie (telefony komórkowe, tablety itp), z którymi człowiek obcuje na co dzień, ale które zamiast pomagać osłabiają relacje twarzą w twarz z rodziną i znajomymi. Globalna sieć, zamiast łączyć sprawia, że coraz więcej osób czuje się wyizolowanych i zagubionych. Więcej można przeczytać w darmowmy ebooku do pobrania.

Stadia rozwoju

Izolacja społeczna może przybierać różne formy rozwoju.

Łagodna forma rozpoczyna się od powolnego wycofania się z życia społecznego. Jeśli osoba, która dotychczas regularnie odwiedzała strony internetowe, spotykała się z przyjaciółmi i rozmawiała z innymi przez telefon nagle jest niedostępna przez dłuższy czas to może oznaczać, że weszła w początkowy etap izolacji. Takie zachowanie może jednak oznaczać również, że dana osoba jest aktualnie bardzo zajęta w pracy lub z innych powodów. Mniejsze zaangażowanie społeczne nie jest samo w sobie powodem do niepokoju, ale wymaga bacznej obserwacji.

Kolejny etap dotyczy zachowań, które w wyższym stopniu izolują daną osobę. Większa ilość czasu poświęcona na sen, oglądanie telewizji i korzystanie z Internetu to czynniki, które rozpraszają i izolują, więc mogą być powodem do niepokoju. Takie zachowania różnią się stopniem intensywności. W krańcowych przypadkach mogą być poważną oznaką cierpienia oraz samotności.

O poważnym etapie izolacji społecznej mówimy wtedy, gdy dana osoba kończy wszystkie lub większość swoich relacji z innymi ludźmi. Takie zachowanie może wskazywać na paranoję lub nawet chęć popełnienia samobójstwa, jak również na depresję. Na tym etapie kluczową rolę odgrywa znalezienie pomocy dla takiej osoby, choć bywa to trudne ze względu na unikanie przez nią kontaktu z innymi.

Skutki izolacji społecznej

Izolacja społeczna dotyka różnych osób. Zwiększona jest postrzegana wśród młodzieży, osób starszych oraz tych, które borykają się z różnymi problemami zdrowotnymi.  Długotrwałe narażenie na izolację społeczną może mieć poważne skutki emocjonalne i fizyczne, co potwierdzają badania dwóch psychologów z Uniwersytetu w Chicago Louisa Hawkley i Johna Cacioppo. Skutki osamotnienia są porównywane do wysokiego ciśnienia krwi, które może być drastyczne w skutkach przy długotrwałej ekspozycji. Izolacja społeczna może mieć wpływ na:

  • Poziom stresu. Naukowcy z Chicago dowiedli, że samotne osoby w średnim wieku cierpią na przewlekły stres, nawet jeśli przyznają się do takiej samej liczby stresujących wydarzeń w życiu co osoby, które mają wielu przyjaciół. Ponadto okazało się, że osoby samotne podczas każdego ze stresujących wydarzeń czują się bardziej zagrożone i bezradne wobec podstawowych wyzwań życia codziennego. Osoby te zgodnie z wynikami badań są również mniej skłonne, by szukać pomocy.
  • Sen. Jakość snu osób samotnych pozostawia wiele do życzenia. Gdy osoba samotna i taka, która utrzymuje kontakty z innymi miały do przespania tę samą liczbę godzin okazało się, że osoba samotna doświadczyła tzw. ,,micro przebudzenia" czyli 1-2 minutowego przebudzenia zanim znów zapadła w sen.
  • Zachowania społeczne. Długoterminowa samotność może powodować, że ludzie rezygnują z dalszej edukacji, bo nie są w stanie dopasować się do otoczenia. Badanie Rene Spitz z 1940 roku pokazuje, że interakcja społeczna, szczególnie ta w okresie niemowlęcym i  w dzieciństwie jest bardzo ważna dla dalszego rozwoju dziecka.
  • Emocje. Osoby samotne mogą mieć problem z komunikowaniem  swoich uczuć i empatią. Ludzie czują, że coś jest z nimi nie tak, skoro nie są aktywni społecznie, co sprzyja niezadowoleniu. Samotność w dorosłym życiu może powodować depresję i uzależnienie od alkoholu, które nierzadko prowadzi nawet do samobójstwa.

Sposoby na przezwyciężenie izolacji

jak-przezwyciezyc-izolacje-spoleczna

Poszukiwania online. Istnieje wiele stron internetowych, których celem jest pomoc w znalezieniu ludzi o podobnych zainteresowaniach. Jedyne co trzeba zrobić to założyć konto na danej stronie, utworzyć profil i zacząć szukać przyjaciół.

Wolontariat. To świetny sposób na zaangażowanie się i poznanie wielu ciekawych ludzi,. Wystarczy wybrać organizację, której celem jest pomoc np. ratowanie zwierząt, skontaktować się z nią i w każdym tygodniu realizować powierzone zadania.

Klub. Dołączenie do niego  to podobnie jak wolontariat dobry sposób na poznanie ludzi o tych samych zainteresowaniach. Można dołączyć do klubu książki, zespołu sportowego czy grupy wsparcia np. dla samotnych matek. Różnorodność istniejących organizacji pozwala na niekrępowany wybór i daje szanse na spotkania z dużą, zróżnicowaną grupą osób regularnie.

Szkoła. Warto znaleźć w sobie iskrę zainteresowania, by kontynuować naukę.  Można skorzystać z kształcenia ustawicznego osób dorosłych lub takich, które mają specjalne przygotowanie dla osób starszych.  

Każdy człowiek na jakimś etapie swojego życia doświadcza poczucia samotności czy bycia samotnym. Niewygodne sytuacje społeczne, przeprowadzka do nowego miasta, nowe miejsce pracy. Niezależnie od przyczyny ważne jest by podjąć wysiłek w celu przezwyciężania tych przeszkód. Poznawanie nowych ludzi wcale nie musi być tak trudne jak się wydaje. Angażując się w działania, które nas interesują w sposób naturalny można spotykać osoby, z którymi będzie można dzielić zainteresowania i poczuć się mniej wyizolowanym.

Na podstawie: Ehow.com