Jak osiągnąć swoje cele edukacyjne - 9 praktycznych wskazówek

jak osiągnąć cele

W życiu każdego człowieka przychodzi taki moment, kiedy porównuje miejsce, w którym obecnie się znajduje z tym, gdzie chciałby być oraz zastanawia się jak tam dotrzeć. Szczególnie często takie rozważania podejmują studenci, którzy chcą jak najefektywniej spędzić kilka lat w uczelnianych murach. Dla wszystkich tych, którzy chcieliby zainwestować w swój rozwój przygotowaliśmy  garść wskazówek, dzięki którym można osiągnąć lepsze rezultaty swojej nauki.

1.Wyznacz cele

Wiele badań naukowych potwierdza, że wyznaczanie celów przynosi wiele korzyści w życiu, szczególnie jeśli chodzi o produktywność. Jak osiągnąć każdy z wyznaczonych sobie celów? Na początek zadaj sobie kilka pytań: Czy stawiam sobie realistyczne cele? Czy będę musiał włożyć w to więcej wysiłku niż teraz?

2. Przygotuj plan

jak przygotować plan

Czas jest bardzo cenny, a nikt bardziej nie zdaje sobie z tego sprawy, niż studenci czekający z nauką na ostatni dzień przed egzaminem. Zdarza się, że wtedy jest już za późno. Kluczem do przełamania tego negatywnego nawyku jest przygotowanie skutecznego planu, z pomocą którego uda się rozłożyć naukę w czasie. Nie tylko pomoże to w organizacji całego przedsięwzięcia, ale także w osiągnięciu o wiele lepszych wyników. Czas skończyć ze stresem i dyskomfortem psychicznym związanym z myśleniem, że można było się lepiej przygotować.

3. Rób regularne przerwy

Nikt nie jest supermanem, więc lepiej zawczasu zdać sobie sprawę z tego, że nie można utrzymać optymalnego poziomu koncentracji bez odpoczynku. Spacer w parku, rozmowa z przyjaciółmi, czy drzemka – odpoczywać można na różne sposoby. Ważna jest regularność. Dodatkowo krótkie przerwy znacznie poprawią produktywność, skupienie oraz chęć działania.

4. Bądź otwarty na nowe technologie

social media

W dzisiejszych czasach nauka nie jest już tylko skrupulatnym notowaniem słów wykładowcy. Istnieje wiele nowoczesnych metod usprawniających przyswajanie wiedzy. Era smartfonów, tabletów, nie wspominając już o laptopach, sprawiła, że dostęp do informacji jest szerszy niż kiedykolwiek. Tysiące aplikacji, blogów społecznościowych, filmików instruktażowych znacznie usprawniły proces nauki. Warto więc korzystać z tych ogólnodostępnych możliwości.

5. Testuj wiedzę

Czasami sam fakt podejścia do egzaminu sprawia, że zapominamy części nabytej wiedzy. Najlepszym rozwiązaniem jest przygotowanie się na ten stres przez częste podchodzenie do testów, quizów i różnych innych form sprawdzania wiedzy samodzielnie. To pozwoli na opanowanie stresu powodującego ubytki w wiedzy. Wraz z regularną praktyką osiągniemy znacznie lepsze rezultaty.

6. Zachowaj zdrową równowagę

zdrowe odżywianie

Zła dieta i brak wystarczającej ilości snu znacznie zmniejsza ilość energii, którą można dysponować, a tym samym koncentrację i szybkość przyswajania wiedzy. Jeśli rzeczywiście chcesz osiągnąć wyznaczone cele to dobrym rozwiązaniem będzie eliminowanie szkodliwych nawyków. Sukcesywne wprowadzanie zmian poprawi twoje nastawienie i zwiększy poziom motywacji.

7. Utrzymuj pozytywne nastawienie

Samo podejście do nauki ma ogromny wpływ na osiągane rezultaty. Wmawiając sobie, że czegoś nie potrafisz lub powtarzając typowe „nie chcę mi się” tylko utrudniasz sobie zadanie. Zamiast tego znacznie lepiej jest próbować wykształcić u siebie 10 nawyków osób o wysokim poczuciu własnej wartości i skupić się na przyszłych rezultatach, w jaki sposób do nich dotrzeć. Jak wykazują badania, kiedy myślisz pozytywnie ośrodek przyjemności w twoim mózgu wykazuje większą aktywność, a przez to sprawia, że mniej się martwisz i jesteś bardziej otwarty na nowe pomysły.

8. Współpracuj z innymi

współpraca

Znajomi z pracy, szkoły, przyjaciele - łatwo znajdziesz ludzi, którzy mają podobne cele do twoich. Razem wymieniajcie się spostrzeżeniami, notatkami. Dodatkowo organizując wspólne projekty znacznie zwiększysz swoją produktywność. Dobrym pomysłem będzie wykorzystanie do tego mediów społecznościowych.

9.Zadbaj o przyjazne otoczenie

Miejsce, w którym się uczysz powinno być ciche i schludne z oczywistych powodów. Rozpraszając się tracisz cenny czas, co w ostateczności prowadzi do miernych rezultatów nauki. Zanim zaczniesz się uczyć zadbaj o porządek, ogranicz ilość rzeczy, które mogą cię rozproszyć. Jeśli nie jest to możliwe w domu, zadbaj o swoje otoczenie w inny sposób, przykładowo wychodząc do biblioteki.

Tak naprawdę nie ma żadnych rygorystycznych zasad określających to w jaki sposób mamy się uczyć. Każdy z nas jest inny i metody pasujące jednym, innym będą przeszkadzać. Dlatego warto wypróbować wiele rozwiązań i sprawdzić co pasuje nam indywidualnie.