Jak inwestować w siebie?

sposoby na inwestowanie w siebie

Inwestycja w siebie jest zdecydowanie najbardziej dochodowym biznesem w życiu człowieka. To gwarancja przyszłych korzyści zarówno na gruncie osobistym, jak i zawodowym. O tym, jakie kroki warto podjąć, by stać się osobą bardziej kreatywną, przeczytacie w tym artykule. Można robić naprawdę niesamowite rzeczy ze swoim życiem. Trzeba tylko chcieć.

 

Rozwiń swoje dotychczasowe umiejętności

Inwestowanie w sobie może przyjąć różne formy. Nie zamyka się jednak na kształceniu dotyczącym konkretnego zawodu i niekoniecznie musi przyjmować oficjalną formę. Dodatkowe zajęcia: szkolenia, warsztaty, konferencje, zwłaszcza certyfikowane są zawsze cennymi inwestycjami. Możesz w nich uczestniczyć stacjonarnie lub online.

Jeśli chcesz wyspecjalizować się w konkretnej dziedzinie wiedzy, to oprócz uczestnictwa w szkoleniach czytaj książki, artykuły i opracowania – wszystko to, co jest związane z tematem, który chcesz zgłębić. Śledź na bieżąco aktualne trendy, obserwuj blogi ekspertów.

Poznaj swoją kreatywność

inwestowanie w siebie przykłady

W każdym z nas drzemią pokłady niewykorzystanej kreatywności. Dostarczając naszemu umysłowi nowych bodźców, wpływamy na swój rozwój osobisty i zawodowy. Najlepszą drogą do pobudzenia umysłu będzie robienie nowych rzeczy.

Przykładowo:

 • Naucz się nowego języka obcego
 • Zapisz się na kurs gotowania
 • Napisz coś np. opowiadanie, recenzję, ebooka
 • Poznaj świat zewnętrzny: spróbuj ogrodnictwa, obserwuj ptaki lub zacznij fotografować krajobrazy
 • Rozpocznij grę na wybranym instrumencie

Wybierz tę formę aktywności, której do tej pory nie próbowałeś i wykorzystaj swój czas w pełni. Na korzyści płynące z nowej formy aktywności nie będziesz musiał zbyt długo czekać.

Pielęgnuj swoje ciało i umysł

rozwój własny

Odżywiając ciało i umysł w przyszłości staniesz się bardziej wytrzymały fizycznie i psychicznie. Będziesz mieć więcej siły, pomysłów i energii.

Aby rozwijać zdolności intelektualne:

 • Czytaj wszędzie i wszystko, co tylko wpadnie Ci w ręce
 • Poznawaj kulturę; uczestnicz w spektaklach, słuchaj różnych stylów muzycznych, podróżuj, dołącz do organizacji lub grupy składające się z osób pochodzących z różnych środowisk.
 • Otwórz swój umysł: angażuj się w rozmowy z tymi, którzy się z tobą nie zgadzają. Spójrz na argumenty, które przytacza przeciwnik i spróbuj zrozumieć odmienny punkt widzenia.
 • Graj w gry słowne i planszowe, które zawierają strategię lub wykonuj w myślach proste obliczenia matematyczne.

Podobnie jak o umysł, pamiętaj także o pielęgnowaniu swojego ciała.

Jeśli chcesz utrzymać dobrą kondycję to:

 • Dostarcz organizmowi paliwa: kupuj i jedz zdrową żywność tak często, jak to tylko możliwe. To, co jesz wpływa na Twoje zasoby energii i zdolności do rozwijania kolejnych umiejętności. Pamiętaj – jesteś tym, co jesz.
 • Nie przeciążaj organizmu do granic wytrzymałości: każdego dnia znajdź czas na odpoczynek po pracy. Ciągłe obowiązki powodują stres, który szkodzi twojemu ciału.
 • Dbaj o swoje zdrowie: kiedy jesteś chory – idź do lekarza. Nie odkładaj wizyty na później. Jeszcze lepiej: działaj profilaktycznie. Zażywaj witaminy, zwracaj uwagę na sygnały, które wysyła Ci Twój organizm.
 • Zadbaj o swój wygląd: idź do fryzjera lub zrób zakupy w sklepie odzieżowym – wybierz te rzeczy, które sprawią, że poczujesz się atrakcyjny i pewny siebie.

Jak znaleźć czas na inwestowanie w siebie?

jak można inwestować w siebie

Wygospodarowanie czasu na dodatkowe aktywności nigdy nie jest łatwym zadaniem. Wszyscy mamy tyle obowiązków każdego dnia, że wydaje się wręcz niemożliwe, by wycisnąć nieco więcej z 24 godzin. Aby to zmienić, przyjrzyj się swojemu planowi dnia. Jeśli chcesz sprawdzić, na co tracisz najwięcej czasu, poświęć cały dzień na notowaniu tego, co robisz. Sprawdź, co przeważa i w jaki sposób możesz zmienić ten sposób spędzania czasu. Patrząc w sposób krytyczny na swój plan dnia, z pewnością znajdziesz rzeczy, na które marnujesz czas, a który możesz wykorzystać do zdobienia czegoś niesamowitego.

Inwestycja w siebie zawsze procentuje

To jak będzie wyglądała nasza przyszłość, zależy od chęci i zdolności do inwestowania w siebie. Czas spędzony na rozwój pozwala poczuć prawdziwą różnicę w życiu prywatnym i zawodowym. Zamiast ciągle marzyć o wielkim sukcesie, skup się na wykonywaniu małych kroków, które zaprowadzą cię na sam szczyt. Określ, co chcesz dostać lub do czego chcesz dojść w życiu bez względu na to, gdzie aktualnie jesteś. Zrób plan: chwyć kartkę papieru i spisz rzeczy, które chcesz osiągnąć. Niech będzie to lista rzeczy, które naprawdę chcesz zrobić. A potem, najważniejsze: włącz realizację swojego planu w codzienną rutynę. Ale uwaga! Wcale nie chodzi o to, by być wydajnym przez cały dzień i każdego dnia. Lepiej skup się na tym, by wyeliminować zwyczaje, które szkodzą Twojej produktywności, a zyskany czas wykorzystaj na zrobienie czegoś naprawdę fascynującego!