Kariera bez studiów – czy to w ogóle możliwe?

sukces zawodowy

Moda na studiowanie trwa w najlepsze. Presja otoczenia jest tak silna, że mało kto zastanawia się nad alternatywną drogą rozwoju zawodowego. Współczesny rynek pracy jest jednak bardzo brutalny. Dyplom ukończenia studiów wyższych, jako jedna z głównych zalet zapisanych w CV to zdecydowanie za mało. Papier nie sprawia też, że kandydat do pracy cudownie staje się mądrzejszy, a pracodawcy zaczynają o niego zabiegać. Czy jest inna droga rozwoju? Czy można osiągnąć znaczący sukces zawodowy bez tytułu mgr przed nazwiskiem?

Tytuł magistra – (nie)pewna praca

Dziś trudno kurczowo trzymać się teorii mówiącej o tym, że ukończenie studiów wyższych zapewni prestiżowy zawód z dobrymi zarobkami. W rzeczywistości studia to wciąż uczenie teorii. Perspektywiczne kierunki dziś, za kilka lat mogą nie istnieć lub rynek będzie już nasycony. W walce o najlepiej płatne stanowiska konkurencja jest ogromna. Na rynku pracy są setki osób, które skończyły ten sam kierunek co Ty. Pytanie tylko, czym Ty się wyróżnisz na ich tle?

Pracodawcy tęsknią za absolwentami szkół zawodowych

sukces-zawodowy

Fryzjer, kucharz, cukiernik czy stolarz to profesje, w których liczą się przede wszystkim umiejętności praktyczne. A rynek pracy, który boryka się z problemem braku pracowników fizycznych, przyjmuje ich z otwartymi rękoma i oferuje coraz atrakcyjniejsze zarobki. Kończąc szkołę zawodową, absolwent zyskuje konkretny zawód, dodatkowo okres nauki jest znacznie krótszy. To także szansa na wcześniejszy zarobek już na praktykach. Konkretny fach w ręku może bardziej przyczynić się do osiągnięcia sukcesu zawodowego niż byle jak zaliczone studia. Ważne jest to, by robić to, co się lubi, a nie to, co się musi. Jeśli interesujesz się konkretną dziedziną: szyciem, czy np. gotowaniem to warto z nimi związać swoją przyszłość, niekonieczne idąc na studia. W przypadku pracy, w której liczą się umiejętności manualne, praktyka jest znacznie ważniejsza niż teoria. Zresztą szkoła zawodowa nie zamyka dalszej drogi rozwoju. Jeśli chcesz, to po jej ukończeniu możesz zapisać się do liceum uzupełniającego i zyskać średnie wykształcenie.

Kursy i szkolenia

Ukończenie studiów wyższych, ze względu na swoją specyfikę wymaga dużych nakładów finansowych i dużej ilości czasu. Współcześnie jednak czas to pieniądz, a oferta kursów z każdej dziedziny wiedzy pęka w szwach. Uczestnictwo w kursach, szkoleniach edukacyjnych czy warsztatach to okazja do tego, by zdobyć praktyczne umiejętności dopasowane do aktualnych potrzeb rynku pracy. Zajęcia trwają zdecydowanie krócej niż studia, a podczas nich można zdobyć konkretną wiedzę, która jest nam w danej chwili potrzebna, bez omawiania tematów pobocznych. Co więcej, są nie tylko krótsze, ale też tańsze niż studia, więc w ciągu kilku semestrów można odbyć nawet kilkanaście szkoleń! Oczywiście jakość będzie zawsze ważniejsza niż ilość, ale profesjonalne szkolenie dla rozwoju zawodowego jest nie do przecenienia.

Pierwsze doświadczenia zawodowe

doświadczenie zawodowe

Jakie studia wybrać? To odwieczny dylemat maturzystów. Większość z nich nie jest pewna swojego wyboru w momencie jego dokonywania, a weryfikuje je dopiero później rzeczywistość. Z pewnością, zamiast zdecydować się na pierwszy lepszy kierunek, a potem go znienawidzić znacznie lepiej jest poszukać swojej drogi rozwoju, zdobywając pierwsze doświadczenia zawodowe, próbować różnych sposobów na życie i doświadczać różnych rzeczy po to, by dowiedzieć się, co rzeczywiście będzie nam sprawiało frajdę. Można ten cel realizować podczas wolontariatu czy też pierwsze, proste prace. Kto wie, może zdobyte doświadczenia zainspirują Cię do założenia własnego biznesu, dzięki któremu osiągniesz sukces?

Sieć kontaktów

Pewnie nie raz słyszałeś o tym, że osoby, które mają znajomości, znacznie szybciej dostają dobrze płatną pracę i pną się po szczeblach kariery zawodowej. Jeśli nie znajdujesz się w takiej „uprzywilejowanej grupie”, wcale nie musi to oznaczać, że jesteś na straconej pozycji. Stwórz swoją własną sieć kontaktów! Możesz zacząć od odnowienia kontaktów z dawnymi znajomymi, korzystać z profilu na LinkedIn czy innych platform społecznościowych. Nigdy nie jest też za późno, by nawiązać nowe znajomości. Bądź aktywny na forach, uczestnicz w wydarzeniach z życia branży, czytaj newsy i komunikaty prasowe, otaczaj się osobami mającymi podobne zainteresowania jak Ty. Bądź aktywny, a wtedy masz znacznie większą szansę, że zostaniesz zauważony! Nigdy nie wiesz, kiedy takie znajomości okażą się przydatne.

Języki obce i podróże

języki obce i podróże

Umiejętności językowe dla rozwoju kariery zawodowej są bezcennee. Z roku na rok rośnie liczba pracodawców obsługujących swoich klientów w wielu różnych językach i dla których biegła znajomość danego języka to nie dodatkowy atut, ale najważniejsza cecha profilu kandydata do pracy. Naukę języka obcego można połączyć z podróżami. Edukacja w kraju, dla którego dany język jest ojczystym to lepsze efekty nauki, ale również możliwość zdobycia wiedzy na temat innej kultury, języka czy postaw. Poprzez obserwację można nauczyć się, jak ludzie radzą sobie w różnych życiowych sytuacjach i zastosować niektóre rozwiązania u siebie w praktyce. Zetknięcie z inną kulturą poszerza horyzonty i zwiększa kreatywność.

Sukces niejedno ma imię

Powtarzane jak mantra formuły: „po studiach dostanę lepszą pracę” nie ma logicznego wytłumaczenia. Pozostaje więc pytanie: studiować czy nie studiować? Aby odpowiedzieć na to pytanie każdy musi najpierw zdecydować, co chce osiągnąć i na czym mu zależy. Oczywiście są zawody, dla których ukończenie studiów jest obligatoryjne, jak chociażby lekarze różnych specjalizacji, prawnicy czy nauczyciele, ale są i takie, w których można osiągnąć spektakularny sukces, dzięki umiejętnościom interpersonalnym (przedstawiciel handlowy), dobrej znajomości języków obcych (przewodnik) czy szerokiej wiedzy i kreatywności (specjalista ds. social media). Rynek pracy przyjmie z otwartymi ramionami zarówno wykwalifikowanych specjalistów, jak i doświadczonych rzemieślników. Sztuka polega na tym, by nie przestawać się rozwijać i nie chodzi tylko o mury szkolne. W praktyce nie ma znaczenia to, jaką szkołę skończyłeś, ale to, co umiesz!