Studia podyplomowe bliżej rynku pracy

studia podyplomowe

Jak pokazują statystyki, programy nauczania na wielu polskich uczelniach właściwie co roku przechodzą małą transformację. Zmieniają się nie tylko poszczególne zajęcia, lecz również całe podstawy programowe. Uczelnie z równie dużą chęcią wprowadzają nowe kierunki studiów, które odpowiadają nowopowstającym zawodom i wymaganiom, które stawiają pracodawcy. Uelastycznienie oferty uczelni jest dobrym krokiem w stronę potrzeb absolwentów i dorosłych słuchaczy, którzy stoją na progu pierwszych decyzji związanych z podjęciem lub zmianą pracy.

Nowe zawody – nowe kierunki studiów

Czasy się zmieniają, a wraz z nimi na naszych oczach jak grzyby po deszczu wyrastają nowe dziedziny i sektory, zatrudniające ludzi na najróżniejszych stanowiskach, o których jeszcze kilka lat czy nawet miesięcy temu nikt nie miał zielonego pojęcia. Wiele zawodów odchodzi także do lamusa lub rynek jest nimi na tyle nasycony, że nie ma potrzeby kształcenia w tym kierunku kolejnych osób. Nic więc dziwnego, że dla wszystkich tych, którzy chcą byś specjalistą social media lub specjalistą human resources powstają nowe fascynujące kierunki studiów i studiów podyplomowych, które mają ich przygotować jak najlepiej do wykonywania tego zawodu.

Studia dostosowane do potrzeb pracodawcy

Ciekawym i bardzo budującym trendem zauważalnym w ostatnich czasach na uczelniach jest przekształcanie przestarzałych programów nauczania i wzbogacanie ich o wiedzę z zakresu umiejętności miękkich, tak bardzo poszukiwanych przez pracodawców w obecnych czasach. Uczelnie wyższe coraz chętniej wrażają więc u siebie nowe modele studiów (głównie podyplomowych), takie jak Knowledge@Work - http://www.katw.pl/, by nauczyć swoich studentów jak wygląda dobra autoprezentacja, jak zarządzać zespołem, jak pobudzać w sobie kreatywność, jak radzić sobie ze stresem i jak pracować w międzynarodowym zespole. Te i inne równie ważne kompetencje miękkie są w ostatnim czasie swoistym wymogiem, sprawdzanym w pierwszej kolejności podczas wielu rozmów kwalifikacyjnych. Nic więc dziwnego, że uczelnie chcą przygotować swoich absolwentów również na taką ewentualność.

Nauka przez całe życie

Człowiek, który się nie uczy, cofa się. Świat przecież pędzi do przodu, a żeby za nim nadążyć i czerpać z niego pełnymi garściami, musisz wiedzieć, co dzieje się dokoła Ciebie. Podobnie jest z pracą. Niezależnie jaką masz profesję i jaka jest dziedzina Twojej pracy zawodowej, aby być dobry w tym co robisz, musisz wciąż poszerzać i uaktualniać swoją wiedzę. Dlatego właśnie uczelnie wyższe tworzą coraz to nowe studia podyplomowe dla osób takich jak Ty, które po kilku lub kilkunastu latach pracy zawodowej odczuwają potrzebę odświeżenia informacji, które zdobyły jakiś czas temu. To świetny model kształcenia, który prowadzi do ulepszania naszego społeczeństwa i jego potencjału intelektualnego, niezależnie od tego, czy mamy 35, 50, czy nawet 65 lat. Bo na naukę nigdy nie jest za późno!