Niestety często zdarza się, że nauka mówienia w języku angielskim jest zaniedbywana. Bardziej skupiamy się na pisaniu, czytaniu oraz znajomości słownictwa i gramatyki. Nie jest to do końca poprawne, ponieważ porozumiewamy się również, o ile nie zwłaszcza, za pomocą mowy. Fakt omijania tej sfery jest później powodem tego, że wiele osób ma obawy przed mówieniem. Na szczęście jest na to sposób! Poniżej prezentujemy sprawdzone metody, które pozwolą Wam otworzyć usta! Artykuł skierowany jest zarówno do osób, które mają jedynie problemy z mówieniem oraz do dopiero zaczynających swoją przygodę z angielskim!
Co robić i czego unikać, aby mówić po angielsku?
1. Zauważ, że mówisz pełnymi wyrażeniami, a nie pojedynczymi słówkami.
Dlaczego większość z nas skupia się jedynie na nauce słownictwa z wielu dziedzin tematycznych? Oczywiście ono jest również potrzebne, ale słówka są jedynie uzupełnieniem wyrażeń! Znajomość uniwersalnych schematów sprawi, że będziemy w stanie zbudować wiele poprawnych zdań o różnej tematyce na bazie skromnego słownictwa. Aby mówić, a nie zostać mistrzem scrabble, powinniśmy skupić się na poznaniu wyrażeń, które łatwo jest modyfikować.
2. Po prostu zacznij mówić.
Najprostszym sposobem, od którego warto zacząć jest czytanie na głos. Jeśli przygotowujemy się do sprawdzianu i uczymy się słówek, róbmy to na głos. Odrabiając pracę domową lub czytając artykuł z gazety również powinniśmy robić to głośno. Dobrym sposobem jest również powtarzanie usłyszanych wypowiedzi. Można znaleźć podcast w języku angielskim, gdzie będziemy mieć możliwość pauzowania nagrania.
3. Reguły gramatyczne mogą przynieść więcej szkody niż pożytku.
Ten punkt szczególnie niech wezmą sobie do serca osoby, którym zależy na szybkiej nauce mówienia po angielsku. Na początku nie powinniśmy zgłębiać tajników skomplikowanych konstrukcji gramatycznych. Znajomość podstawowych zasad w zupełności wystarcza, aby zacząć mówić. Jeśli dopiero zaczynamy uczyć się angielskiego to nie mamy jeszcze wyrobionego naturalnego odruchu mówienia w tym języku. Ucząc się regułek gramatycznych blokujemy naturalną chęć do mówienia. Skupiamy się wtedy na tym, aby nasze wypowiedzi były w pełni poprawne gramatycznie co sprawia, że nie wypowiadamy się naturalnie. Lepiej mówić, popełniając błędy gramatyczne, niż nie mówić wcale!
4. Wprowadź angielski do swojej codzienności.
Nawet tak proste czynności jak zmiana języka w telefonie lub na facebooku sprawiają, że przyzwyczajamy się do angielskiego. Prawie każdy z nas ma na youtube jakiś kanał, który ogląda regularnie. Gwarantuję, że odnajdziemy jego anglojęzyczny odpowiednik! Używając angielskiego do spraw codziennych, przyzwyczajamy i osłuchujemy się z nim. Jeśli nasz umysł jest przyzwyczajony do brzmienia języka angielskiego to znacznie naturalniej będziemy mówić w tym języku.
5. Osłuchaj się angielskiego.
Musimy przyzwyczaić nasz umysł do brzmienia obcego języka. Na początku nie będzie to łatwe, ale stopniowo powinniśmy się do tego przyzwyczajać. Ma to wpływ na wiele aspektów nauki języka. Od biernego poznawania słownictwa i gramatyki, po wymowę. Skupiając się na mówieniu - oglądając anglojęzyczne seriale, filmy czy słuchając podcastów nieświadomie chłoniemy całą masę informacji o tym jak powinniśmy wymawiać słowa po angielsku. Nie zwracamy na to uwagi, ale nasz mózg podświadomie uczy się poprawnej intonacji i akcentowania.
6. Spraw sobie wycieczkę!
Stare powiedzenie mówi, że podróże kształcą. Jestem w stanie się w stu procentach z tym zgodzić! Moim zdaniem to właśnie podróż do anglojęzycznego kraju jest najlepszą metodą na naukę mówienia po angielsku. Codzienne życie w takim miejscu będzie jedną wielką lekcją mówienia. Gwarantuję, że będzie interesująca! Mnogość akcentów, które słyszy się w miastach takich jak Londyn jest nie do wyobrażenia! Przebywając w takim miejscu będziemy też zmuszeni do mówienia po angielsku. Najlepiej uczyć się wykonywania jakiejś czynności od kogoś, kto jest w tym świetny, prawda? A któż będzie lepiej mówił po angielsku niż native speaker? :) Nauka mówienia nie jest trudnym wyzwaniem, ponieważ można zacząć od zaraz. Nie jest problemem znalezienie wymowy kilku podstawowych zdań w internecie i nauczenie się ich na pamięć, a to również jest mówienie po angielsku. Od czasu, który poświęcimy na ćwiczenia i praktykę zależy efekt końcowy - im więcej, tym lepiej. Głównym celem powinna być pełna swoboda mówienia. Chociaż osiągnięcie poziomu, na którym przestaniemy obawiać się używać języka angielskiego w rozmowach z innymi ludźmi powinno być naszym sukcesem.
Komentuj przez Facebooka