Asertywność

Czym asertywność jest sama w sobie? Dlaczego coraz częściej zwraca się na nią uwagę? Najprościej mówiąc asertywność to wyrażanie swojego zdania, emocji i postaw z poszanowaniem swoich praw oraz innych osób czy też obrona własnych praw w różnorodnych sytuacjach społecznych. Asertywność jest umiejętnością nabytą, w związku z czym każdy człowiek może ją u siebie wykształcić kładąc nacisk na rozwój osobisty.

Szkolenia z asertywności

Coraz większą popularność zyskują szkolenia z asertywności jako, że ta umiejętność jest bardzo przydatna w życiu osobistym i zawodowym. Odpowiednio wyszkoleni trenerzy uczą jak umiejętnie wyrażać swoją opinię, krytykę lub potrzeby, jak odmawiać i jak przyjmować ocenę lub pochwałę. Takie szkolenia pomagają w wyrażaniu wprost swoich myśli i uczuć zachowując świadomość siebie i własnych zachowań.

Ćwiczenia czynią Cię mistrzem

Same szkolenia to jednak nie wszystko. Każda umiejętność wymaga treningu. Podstawą są regularne asertywność ćwiczenia. Dobrze jeśli poprzedzone są one refleksją na temat własnych potrzeb i poglądów.

Sztuka bycia asertywnym

Pamiętajmy że ukryta krytyka to potwór groźny tylko w ciemności - ukazany w świetle dziennym traci swoją paraliżującą moc. Asertywna reakcja - to ujawnienie treści aluzji. Bądźmy sobą, stwierdzając po prostu: ,,nie wiem co powiedzieć”, ,,jestem zaskoczona”.

Człowiek, którego można nazwać asertywnym, ma jasno określone cele do których dąży. Umie kontrolować swoje emocje, jest odporny na manipulacje i naciski innych, bo wie, że tylko dzięki ciężkiej pracy nad rozwojem własnym może osiągnąć więcej.