Najpotężniejsze firmy na świecie, w tym Facebook i Google wychodzą z założenia, że skoro w miejscu pracy spędzamy większą część dnia to należy o przestrzeń biurową możliwie najlepiej zadbać i sprawić, by była zabawna. Ich zdaniem w przyjaznym otoczeniu pracownicy czują się szczęśliwsi, chętniej przychodzą do pracy, a to z kolei przekłada się na ich kreatywność.
Giganci z Doliny Krzemowej
O tym jak ważna jest aranżacja przestrzeni biurowej dla wydajności pracowników świadczy fakt jak duże koszty są w stanie ponieść zarządzający najbardziej znanymi firmami na świecie na aranżację swoich nowych biur.
Prezes Facebooka Mark Zuckenberg poinformował ostatnio, że jego firma przeniosła się do nowej siedziby położonej w Menlo Park, pod San Fracisco. ,,MPK20”- bo taką nazwę otrzymał nowy budynek został zaprojektowany przez jednego z najwybitniejszych architektów świata- Franka Gehry i posiada największą obecnie przestrzeń otwartą na świecie. Powierzchnię obiektu szacuje się na 122 tys. metrów kwadratowych, na której pracować może ponad 2800 osób. Największą uwagę mediów przykuwa 3,5-hektarowy park z ponad 400 drzewami, znajdujący się na dachu budynku, ze ścieżką o długości ponad pół hektara i licznymi miejscami do siedzenia. Co ciekawe, mimo całej okazałości w środku budynku udało się uzyskać przestrzeń skromną, praktyczną i oszczędną, która stwarza wrażenie postępującej pracy i oddaje charakter ciągle zmieniającej się działalności Marka Zuckerberga.
W trakcie budowy nowej siedziby, by podnieść wydajność pracowników, jest obecnie Google. Twórcy najbardziej popularnej na świecie wyszukiwarki internetowej swoje biuro budują w samym sercu Doliny Krzemowej czyli Mountain View. Zamiarem architektonicznym jest stworzenie lekkiej konstrukcji z włókna szklanego, którą w łatwy sposób będzie można przesuwać. Budynek został zaprojektowany w ten sposób, by w ciągu kilku godzin była możliwość przeniesienia całych ścian, podłóg i sufitów, by zmienić bieżącą aranżację. Dużą część kompleksu będą stanowić deptaki, ogrody i drzewa, które mają za zadanie, podobnie jak szklane zadaszenie budynku ułatwić pracownikom bezpośredni kontakt z naturą. Kompleks o powierzchni ponad miliona metrów kwadratowych będzie łączyć ze sobą kilka budynków, a na dach jednego z nich będzie można wjechać na skuterze czy rowerze. Nowy Googleplex będzie więc czymś więcej niż tylko przestrzenią biurową. Wedle zamysłu stanie się terenem, z którego będzie mogła korzystać lokalna społeczność. Stąd pomysł na ścieżki rowerowe wokół kompleksu. Dla lokalnych przedsiębiorców z kolei Google planuje na swoim terenie budowę obiektów handlowo-usługowych.
Duże kontrowersje wzbudza będące również w trakcie budowy nowe biuro Apple. Wznoszona na powierzchni 71 hektarów w Cupertino budowla projektu Normana Fostera nawiązuje kształtem do statku kosmicznego. Użycie najwyższej jakości materiałów, w tym drewna, które ma wypełnić całe wnętrze obiektu zastępując beton, w połączeniu z pomysłami nieżyjącego prezesa Steva Jobsa (chciał żeby budynek powstał z szklanych tafli wygiętych w łuk) sprawiło, że architekci szukają sposobów na to, by ograniczyć koszty i zamknąć inwestycję w 5 miliardach dolarów. Według znawców kompleks ten ma być najnowocześniejszym na świecie. Na powierzchni 260 tys.metrów kwadratowych biur i 28 tys. metrów kwadratowych zaplecza badawczego ma pracować 13 tys. osób. Zamysłem architektów było połączenie z jednej strony nowoczesności z ekologicznymi aspektami. Energię do budynku będzie dostarczać własna elektrownia, a woda będzie oczyszczana i poddawana kolejnemu obiegowi. Wewnątrz budynku ma znaleźć się audytorium, które może pomieścić 1000 osób, kawiarnia, która może pomieścić 3 tys. osób, a także centrum fitness. Na środku okręgu ma natomiast powstać specjalny dziedziniec zaadaptowany na ogród.
Pomysłowe aranżacje przestrzeni biurowych znanych zagraniczynych firm
Technologia, media i telekomunikacja wyznaczają trendy odnośnie projektowania nowoczesnych miejsc pracy, które szybko przenikają na cały świat. Wiele nowoczesnych pomysłów na aranżację przestrzeni biurowej jest wzorowanych pomysłami brytyjskiego architekta dr Frank Duffy CBE, który w 1960 roku przeniósł do Europy Północnej ideę elastycznego kształtowania krajobrazu biurowego w anglojęzycznym świecie.
Ryan Mullenix, główny projektant najnowszego budynku Google jest zdania, że współczesne miejsca pracy, jeśli chcą tworzyć atmosferę kreatywności powinny odejść od promowanej niegdyś idei, w której miarą wydajności jest czas spędzony przy biurku. Z badań wynika, że ruch ma niezwykle ważne znaczenie dla pracy mózgu i dlatego powinien być ważnym elementem pracy. Mullenix jest zdania, że nawet przebycie dłuższej drogi po kawę jest dla mózgu lepsze niż siedzenie przy biurku.
Elaine Rossall, szef działu badań rynku w Londynie dla konsultantów i usługi firmy Cushman & Wakefield z kolei jest zdania, że nastąpił odwrót od popularnej w ostatniej dekadzie pracy w domu na rzecz pracy w aktywnej przestrzeni biurowej z obszarami do zabawy i jedzenia. Najmłodsi pracownicy firmy to cyfrowi tubylcy, którzy przychodząc do pracy oczekują możliwości wykorzystania w niej najnowszych technologii. Dobra wiadomość dla przedsiębiorców jest taka, że biuro zaprojektowane na planie otwartym może być tańsze w konfiguracji nawet o 20%. W trakcie przygotowywania takich przestrzeni warto jednak był ostrożnym. Dla wielu bowiem stanowią one powód do stresu. Szczególnie starszym pracownikom zależy na ich odrębnej przestrzeni do pracy.
Obudź w sobie dziecko – Mind Candy
Biuro mieszczące się w Londynie jest uważane za jedno z najbardziej szalonych miejsc pracy. Twórcy takich znanych na całym świecie gier online dla dzieci jak Moshi Monsters, o imponującej liczbie użytkowników tj. 80 tys. czy World of Warriors uważają, że praca w kolorowym, przypominającym świat fantastyczny biurze to świetny sposób na to, by inspirować się na co dzień. Biuro swoim wyglądem przypomina plac zabaw. Jest tam miejsce na zjeżdżalnie, są domki na drzewach i worki wypełnione fasolą służące do siedzenia. To miejsce, gdzie pracownicy mogą odpocząć i zainspirować się do pracy. Jak można przeczytać na stronie firmy gra jest tylko jednym z pomysłów rozrywkowych rozpowszechnianych z użyciem marki. Wiele innych czeka w kolejce, by po dopracowaniu można je było wprowadzić w życie. W firmie wciąż poszukuje się młodych osób, które posiadają talent technologiczny. Zwłaszcza, że firma pracuje z użyciem najnowszych dostępnych technologii jak Scala czy Akka. Choć są zarówno zwolennicy jak i przeciwnicy tego typu aranżacji to nie da się ukryć, że wnętrze biura sprzyja tworzeniu atmosfery wydajności i innowacyjności.
Zjeżdżalnia w Ticketmaster
Ticketmaster to kolejna znana firma, która inwestuje w zabawę w swoim miejscu pracy. W jednym z pomieszczeń znajdujących się w nowym biurze, położonym w północnej części Londynu wbudowana została specjalna masywna, stalowa rura do zjeżdżania. To jednak nie jedyna możliwość rozrywki dla pracowników. W piwnicy zorganizowany został bowiem specjalny obszar z mini barem, stołem bilardowym, maszynami do paintballa i szafą grającą z inspirującą muzyką, z których pracownicy mogą korzystać do woli.
Pokój relaksacji w Wieden+Kennedy
Agencja reklamowa Wieden+Kennedy, mieszcząca się w Nowym Yorku posiada z kolei specjalny pokój, w którym pracownicy mogą ściągnąć buty i spędzić trochę czasu w ciszy, uciąć sobie drzemkę czy po prostu zrelaksować się. W pokoju znajduje się wbudowany telewizor, konsole do gier i pluszaki, do których można się przytulić w stresujących chwilach.
Jeśli zastanawiasz się czy pośród stołów bilardowych, zjeżdżalń, wyścielanych kanap i zjeżdżalni pracownicy mogą wydajnie pracować to spójrz na działania największych firm na świecie. Inwestują one ogromne kwoty w aranżację przestrzeni biurowej, a te działania przynoszą zysk w postaci efektywnych i wydajnych pracowników.
Na podstawie: http://now-here-this.timeout.com/2015/04/23/slides-discos-and-beanbags-t... oraz http://www.bbc.co.uk/news/business-32523448
Komentuj przez Facebooka