Strategia motywacji - OD czy DO?

strategie motywacji

Z moblizacją do działania może mieć problem każdy z nas. Wydawałoby się, że wizja bogactwa, drogich samochodów, spełnionych marzeń, osiągniętych celów powinna wystarczyć, ale nie jest to recepta na sukces dla wszystkich. Znani na szczycie, tacy jak aktorzy, sportowcy, biznesmeni czy inni podkreślają znaczenie motywacji w procesie osiągania sukcesów. O motywacji pisano już wiele - ale czy w pełni uświadamiamy sobie różnice pomiędzy motywacją negatywną OD oraz motywacją pozytywną DO?

Jaka jest Twoja strategia motywacyjna?

Motywację należy zrozumieć, a następnie należy się jej nauczyć. Strategia motywacyjna jest potrzebna, gdy chcesz, coś osiągnąć, ale nie chcesz tracisz czasu na zastanawiane się nad samym procesem. Wyobraź sobie zwiedzanie ciekawego miejsca i tysiące schodów zanim dojdziesz na sam szczyt, skąd rozpościera się wspaniały widok na twoje ulubione miasto. Prawdopodobnie nie masz ochoty się po nich wspinać, ale chcesz już być na samej górze. Reasumując nie chcesz brać udziału w procesie, ale oczekujesz wyniku końcowego. Przyjrzyj się swojemu życiu i temu jak funkcjonujesz na co dzień - jakiej strategii motywacyjnej używasz?

Motywacja OD i DO

Przed tobą ważne spotkanie, od którego zależą losy twojej firmy - co robisz? W ostatniej chwili wstajesz i biegiem, … bo inaczej spóźnisz się i będziesz miał problemy. To przykład motywacji negatywnej, inaczej OD. Teraz inaczej -  wyobraź sobie nowy luksusowy samochód, dom z basenem i miliony na koncie. I nagle wszystko staje się jasne - przecież ociąganie się tak naprawdę oddala Cię od możliwości realizacji właśnie tych celów. To przykład motywacji pozytywnej, zwaną DO. Już widzisz, że motywacja jest siłą, która kieruje nas w odpowiednią stronę. Pragnienie lepszej przyszłości dla siebie jest pozytywna strategią motywacyjną.

Mechanizmy motywacji

Strach i pożądanie to najważniejsze emocje,które wpływają na ludzkie zachowanie -  inaczej mówiąc frustracja i marzenia. Dla wszystkich ludzi naturalna jest ucieczka od bólu, strachu, dyskomfortu, a z drugiej strony dążenie do szczęścia, radości i relaksu. W większości sytuacji mamy skłonność do wykorzystywania wyłącznie jednej strategii.

Wzorce motywacji - pułapki

DO kieruje działania na cel, OD skupia się na określeniu i rozwiązaniu problemów. Zdając sobie sprawę z możliwości każdej strategii, zwróć również uwagę na zagrożenia, jakie za tym idą. Osoby motywowane DO, w swej drodze do celu mogą nie zauważyć zagrożeń i problemów. Co za tym idzie nie będą również przygotowane do ich przezwyciężenia.

Z drugiej strony osoby motywowane OD, mogą być przesadnie skoncentrowane na problemie zapominając o działaniu zmierzającym do określonego celu - znane jest tutaj stwierdzenie „z deszczu pod rynnę”, ponieważ osoba koncentruje się na tym, czego nie chce, zamiast na tym, co chce. Ten wzorzec powoduje, iż takie osoby często doświadczają odpowiedniej ilości bólu, cierpienia, stresu - co może mieć negatywny wpływ na samopoczucie i zdrowie - zanim dojdzie do mobilizacji do działania.

Stosowanie obydwu strategii motywacyjnych OD i DO, w zależności od okoliczności jest prawdopodobnie najbardziej korzystne w osiągnięciu sukcesu życiowego. Pamiętaj, że każdej strategii można się nauczyć i z powodzeniem wykorzystywać zarówno w życiu zawodowym jak i osobistym.

Maciej Kozubik Coach I trener Biznesu

Kategoria rozwój: