Samoocena

Poczucie własnej wartości. Sztuka samooceny

Wiele osób nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, że poczucie własnej wartości i samoocena ma znaczący wpływ na rozwój kariery zawodowej i relacje z innymi ludźmi w życiu prywatnym. Wiara w siebie, we własne możliwości jest siłą, która sprawia, że można osiągnąć więcej i ciągle się rozwijać. Na samoocenę wpływa otoczenie, środowisko czy wcześniejsze doświadczenia. Poprzez odpowiednie ćwiczenia i zmianę sposobu myślenia można poprawić swoją samoocenę i odzyskać utracone poczucie  własnej wartości.

Zaniżona samoocena

Zazwyczaj ludzie mają zaniżone poczucie własnej wartości. Przeważnie ma to związek ze sposobem wychowania lub wydarzeniami związanymi już z życiem dorosłym. To stan, który hamuje rozwój osobisty i sprawia, że czujemy się nieszczęśliwi. Biorąc to pod uwagę warto odrzucić stare przekonania na swój temat i wziąć odpowiedzialność za swoje życie. Ćwiczenia, terapia czy coaching pozwolą na nowo zbudować samoocenę. Stawianie sobie początkowo łatwych do zrealizowania celów sprawia, że można na nowo uwierzyć w siebie i rozwinąć skrzydła.

Poczucie wartości - ćwiczenia

Tak, jak w przypadku niskiego poczucia własnej wartości, tak również i w sytuacji odwrotnej, a więc zawyżonej samooceny trzeba włożyć wysiłek w to, by odzyskać równowagę w tej kwestii. Umiar w ocenianiu siebie i wiara w swoje możliwości pozwoli odnaleźć drogę, która prowadzi do szczęścia. Zacznij od 10 nawyków osób o wysokim poczuciu wartości oraz przeczytaj wskazówki zamieszczone przez prawdziwych liderów rozwoju osobistego!